• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
gnt69 написа:
Аз съм с лентов ама всяка година го сменям и съм се наумил да купя твърд ама не намирам с по 4 дупки, само с по 1. :partyman:
Въпрос на любопитство е - защо сменяш всяка година, дават фира или просто се застраховаш?
gnt69 - майстор
preslav написа:
gnt69 написа:
Аз съм с лентов ама всяка година го сменям и съм се наумил да купя твърд ама не намирам с по 4 дупки, само с по 1. :partyman:
Въпрос на любопитство е - защо сменяш всяка година, дават фира или просто се застраховаш?
Ами колкото пъти съм пробвал да го прибера на другата пролет все пропуска. Явно при намотаването и размотаването се получават дупчици на сгъвките и започва едно кърпене с фитинги и снадки докато се ядосам и го изхвърля и после нов.
Ама миналата година направих оранжерия 9х5 и сведох обработваемата площ до 45 квадрата. Уж е вътре тая пролет като го сложих пак дупчици и ядове. Сега ще взема от твърдия да пробвам. :partyman:
hidrazin - майстор
gnt69 написа:
...Явно при намотаването и размотаването се получават дупчици на сгъвките ...
Нормално. То и затова го водят едногодишен/за еднократна употреба ...
То как някой си я представя тази работа - например 10 декара домати и 20 декара пипер...
После да събираш маркучите за другата година... Абсурд!!!
За домашна употреба е съвсем друга бира.
Примерно аз навивам отделно маркучите за доматите, пипера и краставиците - редовете ми са с различни дължини.
Но пък за следващата са готови по размер, защото винаги сея едни и същи площи и редовете са винаги с приблизително еднаква дължина.
То големите площи де ... :-D
:partyman:
zz_stefanov - майстор
ОК, промених виждането, твърд ще е :)
Всъщност аз имам къде да го съхранявам, а и въобще няма да е много.
Днес разгледах какво ползват градинарите при нас - твърд с по две дупки на капкообразувател. Редко сменят по някое парче.
Праграматора го имам и вече залежава година. Твърдо ще е с автоматика защото си падам по това :-D
Djack - специалист
preslav написа:
gnt69 написа:
Аз съм с лентов ама всяка година го сменям и съм се наумил да купя твърд ама не намирам с по 4 дупки, само с по 1. :partyman:
Въпрос на любопитство е - защо сменяш всяка година, дават фира или просто се застраховаш?
При мен водата винаги идва малко по-твърда и предпочитам да го намотая на кълбо, да го хвърля и за новия сезон срещу 10 лв. да имам 100м. нов маркуч с проходими капкообразователи! Докато е омокрен маркуча, дупките пропускат, ама като се остави да отлежи зимата се калцират и .........!
preslav - майстор
zz_stefanov написа:
ОК, промених виждането, твърд ще е :)
Всъщност аз имам къде да го съхранявам, а и въобще няма да е много.
Днес разгледах какво ползват градинарите при нас - твърд с по две дупки на капкообразувател. Редко сменят по някое парче.
Праграматора го имам и вече залежава година. Твърдо ще е с автоматика защото си падам по това :-D
Хубаво е когато можеш да видиш как го правят съседите и да си направиш изводите. При мен няма от кого да гледам, в целия тараф има само един с капково на лозите, сумарно я има, я няма 15 м. твърд маркуч. Водата е от един водоизточник и е толкова варовита, че за едно лято бидонът се покрива с дебел слой котлен камък. Не съм чувал комшията да се оплаква от запушване на капкообразуватели, но той си е от "великите", никога няма да си признае, че се е набутал.
Очевидно за да съществуват варианти има причини - аз съм в процес на експериментиране, тази година ще е втора с ленти, но не ми пречи да сложа и твърд на няколко места - догодина ще сравнявам, но все си мисля, че както се запушва една дупка, така се запушват и 4.
Определено обаче твърдият е за предпочитане ако ще се ползва и разчита на автоматика т.е. поливането е безпризорно - при мен има кой да спре водата ако от някъде текне, автоматиката няма как да разбере, че има фал в системата и на следващото ходене на мястото може да се окаже, че има залоквяване вместо напояване.
hidrazin - майстор
Твърдите при мен тази година ще им е 6-та. До сега съм сменил около 10-тина "дупки" което е към 2 метра от общо около 100 метра.
Тази година ще видя за други запушени но ще е като го сложа. Поне подмяната е лесна и евтина.
Дупките се запушват не само от варовик. Запушват се и ако няма филтър или е с големи дупки, или пропуска...
Вътре се навират и буболечки макар и рядко.
Една от другите причини за запушването са .... коренчета.
Гледайте да не заровите някъде маркуча. Коренчетата търсят водата и се навират в дупките - край с този капкообразовател.
Поради тази причина точно тези маркучи НЕ МОГАТ да се използват за подземно капково напояване.
За целта има специални маркучи които отделят химикали или по-добрият вариант - с медна пластина в капкообразователите.
Химикалите или медната пластина "отблъскват" коренчетата - не ги харесват. :-D
Тези маркучи са 3-4 пъти по-скъпи обикновените но са незаменими в някои случаи...
:partyman:
vlax - майстор
zz_stefanov написа:
ОК, промених виждането, твърд ще е :)
По-добре късно отколкото никога.В твоя случай хвана точно момента.Поздравления :partyman:
preslav - майстор
Авторът на темата е един от малкото тук, които са дошли да попитат, да съберат мения и да си направят изводи. В общия случай питащите вече са взели решение и влизат във форума само за да получат одобрение - не дай Бог да изкажеш някакво различно от тяхното мнение.
Покрай автора намазах и аз, чух достатъчно много мнения и оценки - ще пусна и твърди маркучи наред с червата пък изводите догодина.
zz_stefanov - майстор
Благодаря за отговорите тук. Просто за три страници успях да отметна доста от въпросите дето ми бяха в главата. Чел съм и от дългите теми по въпроса, но както става обикновено, полезната информация вече се е размила в многото постове.
Днес накупих маркучите и аксесоарите и я мятам :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Сълзящ маркуч" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: