Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
sokolov.91 - майстор
Здравейте. Дайте съвет как да оправя ливадата в задния двор. Става дума за около 80 квадрата ливада в правилна форма. Преди 7 - 8 години я засадихме с райграс, който след втората година съвсем изчезна и на негово място има обикновена трева, глухарчета, че даже и по някой и друг трън тук там. Не че съм някакъв педант, но е много дразнещо да имам хубава ливадка с декоративна ограда, оградена с бордюри, и цялата в обикновена трева глухарчета, тръни и пчели и тн. Особено и сега от както на детето му направих в единия ъгъл пясъчник, сложих му люлка и батут, и басейн. Не е особено добре да ходи боса по ливадата и да настъпи я някой трън, я някоя пчела...
Чудя се как да процедирам. На есен да взема да я прекопая (въпреки, че това едва ли ще е лесно предвид валирането на ливатада 8 години) и на пролет да сея нов райграс или може да станат работите и с някаква химия под формата на препарати макар и не за този сезон. Давайте идеи.
hidrazin - майстор
Че дай снимка да видим колко е зле и дали е за пресяване.
Иначе - за глухарчета и други широколистни има препарати. Във всяка агро аптека ще ти дадат такъв.
За бодилите, житните плевели и други дето не са широколистни - премахване на ръка.
Ако има троскот - няма спасение. Ще трябва да се унищожава всичко и пак наново.
И що само валиране? Иска се и аериране...
:partyman:
sokolov.91 - майстор
hidrazin написа:
Че дай снимка да видим колко е зле и дали е за пресяване.
Иначе - за глухарчета и други широколистни има препарати. Във всяка агро аптека ще ти дадат такъв.
За бодилите, житните плевели и други дето не са широколистни - премахване на ръка.
Ако има троскот - няма спасение. Ще трябва да се унищожава всичко и пак наново.
И що само валиране? Иска се и аериране...
:partyman:
Одеве я окосих та няма да мога сега да дам снимка след няколко дни като поизкарат различните треви тогава. Имай предвид обаче, че райграс вече няма - все едно гледам поляната пред портата на улицата. каквато семка е прехвръкнала такава глупост се е засадила. Като изкося добива вид, но това е за 2 дни и после край. Джунгла. Иска ми се да е гъст зелен райграс и да е само райграс. Да мога да си го оставя някой път да порасте малко и детето да си ходи босо по него и да му е кеф. Баща ми миналата година в друга част от двора си прави голям външен простор с циментова площадка и тн. И покрай цимента на простора нахвърля райграс - е няма такава трева заклевам се. Гъста, мека, тъмнозелена и без никаква друга тревичка в нея. Това говоря за миналата година есента. Беше купил някакъв късен райграс. Пръсна го много на гъсто. Мисля, че на кутията пишеше, че е достатъчна за 50 квадрата а той пръсна половината кутия на няма и 10 квадрата. Не знам това оказало ли е някаква роля. До преди есенните слани едва беше изкарала сега тая година е лудница косачката едвам я коси - трябва да я бутам по-бавно иначе нестава :shock: Единствено баща ми казва, че пръска райграса покрай простора с някакъв препарат балсамин ли каза нз. А относно аериране - това нищо не ми говори не съм толко навътре в нещата относно тревата и грижите за нея.

П.С. Видях сега какво е аериране. Обувам си едни джапанки с шипове на подметките и газ на валяка - хем валирам хем аерирам :finga:
keymaker - специалист
С тия дъждове, растежа е доста интензивен. Глухарчето и тръните може да се обработват с " матон ". С тревите от супер и хипер-маркетите доста често се наблюдават подобни проблеми. Друг въпрос е обгрижването на площите, много хора си мислят, че тревата е някакъв див дзвер и се оправя сама в тежки ситуации, то и едно дете да го оставиш на произвола на съдбата ще стане " пройдоха " . Ако ситуацията е много зле, пръскай с тотален хербицид и после ново засяване. И най накрая ще е добре да се извлекат някои поуки от досегашните грешки.
hidrazin - майстор
Ми той човека си е написал - "Преди 7 - 8 години я засадихме с райграс..."
Толкова години като не е поддържана си е станала нормална, дива трева ...
Не че е лошо. Познавам доста хора които си взимат "семена" като омитат това дето е останало в сеновалите на пролет.
Те искат просто да им е зелено и не робуват на "райграс и да е само райграс".
То по принцип такава бира няма. В повечето случаи са тревни смески.
И да, при първоначалното засяване много зависи да се хвърли много семе.
Така още в началото поникват много и гъста трева която пречи на плевелите.
Най-добре е да се сее на есен, примерно след средата на септември.
Нооооо... поддръжката на хубава трева си е цяло приключение... :-D По-трудно от домати, краставци, пипер ...
Това че баща му се е сдобил с хубав райграс е доста лъжовно...
Нека изчакаме 2-3 години и пак ще говорим ... за бурените и троскота при бащата. :lol:
:partyman:

Тема "Презасаждане на райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: