Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vinkelmen - специалист
miroki написа:
Да, колега вече ме разбра. 28 метра напор максимум. Не минимум. Може дори 20 метра. Писах, че търся от 0,5 до1,5 атм. Капковите работят и на 0.1 атм. Но на 1 е най-добре.
33 метра ще спукат маркучите. Другата е 53 и още по-зле.
За това казвам, че не намирам такава помпа.
Дебита може и по-малък да е. Ще се полива по-дълго.
Колега, единственото което разбрах е, чи ти нищо не разбра. Ако една помпа има максимален напор от 28 m, това означава, че дебитът при тези 28 m е равен на НУЛА.
Дали от кладенец/сондаж захранваш поливна система или банята на третия етаж, принципът по който се подбира помпата е един и същ. Дебитът и налягането в точките на използване зависят от диаметъра на напорната тръба и дължината. Ако искаш "еди какво си" налягане в точката на използване, трябва да го прибавиш към напорните загуби по тръбопровода и към височината на която изпомпваш водата. В тази точка на използване обаче, искаш и определен дебит, тоест се търси помпа, която да даде "еди какъв си" дебит, при "еди какво си" налягане.
Относно "33 метра ще спукат маркучите" - нищо няма да ти счупи, защото системата ти консумира (както беше казал в началото) 60-100 l/min и при това положение налягането създавано от помпата в системата ще намалее до това, което помпата осигурява при черпения дебит, плюс реалното хидравлично съпротивление.
Моля автора на темата да ме извини, ако твърде много съм се отклонил.
miroki - майстор
Знам, че на 28м. Ще е 0. Или поне на 29м. На 28 я дават 30л. Мен ме вълнува колко ще е на 13 м.
Когато кладенеца е пълен с вода тези 13 метра стават 8.
Продължавам да повтарям, че за новата ми помпа ми е важно налягането, а не дебита.
От дебита ми зависи дали ще поливам 1 час, два или 8.
От налягането дали изобщо ще поливам.


Днес си закачих капковото. Резервната помпа е 40л/м и успя да захрани системата. Капковото е за 65 литра. И дори наду маркучите съвсем прилично. Старата помпа беше 100 л/м. Явно регулатора я е орязвал.

Тема "Смяна на помпа Вида 4 с потопяема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: