Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте. Аз съм Кирил и съм начинаещ градинар. Искам да засадя домати и краставици. Имам около 1 декар обработваема земя. Имам следните въпроси. Разгледайте схемата !
Прикачен файл:
Без име.png
Без име.png (47.23 KиБ) Видяна 3370 пъти
1. Каква трябва да е помпата , за да стига вода и до двете градини.
2. Какви маркучи/тръби ми трябват.
3. Какви части като цяло са нужни.
4. Може ли с обикновен маркуч водата да стигне до градина 2 ?
5. Каква да е системата до помпата ?
6. С какво мога да автоматизирам включването/изключването на помпата ?
Благодаря !
preslav - майстор
Доста неща има да се гадаят по приложената схема, за да може да се даде относително точен отговор на въпросите ти.
Примерно да започнем с герана - посочените 8 метра са общата му дълбочина или дълбочината до водното огледало? Във форума има доста теми за избора на помпа по тези параметри.
Дал си примерни размери на градината, но не си посочил колко лентови маркуча с дупки през 15 см. ще има във всяка една фитара - по това приблизително може да се определи какъв дебит на помпата ти е нужен.
Не си казал къде са краставиците и къде доматите - едните се поливат по един начин, другите по друг т.е. броя и вида на фитингите се определя от възможността за разделно поливане.
Единствено може да се каже, че обикновен маркуч до втората градина може да ти свърши работа, но може и да береш ядове защото по магазините има маркучи и маркучи, а цените на качествените са съизмерими с тръбите за капково.
keymaker - специалист
Ами помпата най отпред, трябва да е съобразена с необходимия за маркуча дебит. Смяташ колко капкообразувателя имаш умножаваш по дебита им ( дават го на час, и на помпата е така) и преценяваш колко голяма помпа ти трябва. Между отделните "платна- градини" може да сложиш градински маркуч, но задължително да е непрозрачен, защото от светлината се въдят водорасли в маркуча и запушват капкообразувателите. Най простата автоматизация е с таймер за контакт. Настройваш си в колко часа и за колко време да се включи и си готов.
Здравейте колеги ! Благодаря яза бързите отговори. Съжалявам за неточностите по схемата. Сега ще се опитам да ги изчистя. В градина 1 са домати в градина 2 краставици. В градина 1 имам 20 лентови маркуча за капково напояване`на голямата площ.На по-малката са 7. В градина 2 има между 8-10. Дълбочината на герана е общо 8 метра. Водното огледало е на 2 метра. Ще съм много благодарен, ако някой ми начертае проста схема с елементите (регулатори, кранове, тръби, филтри и т.н), които ми трябват за да направя система, която да захранва всичко с вода.
Поздрави !
Andri01 - майстор
Ако можеш сложи някакъв междинен съд/според нуждата-1-2 куб.м./ ,където водата то герана да се позатопля. Не е хубаво поливането да става директно със студена вода.
Ще го имам предвид. Приемам всякакви съвети относно подобряването на процеса.
hidrazin - майстор
1.Не си казал какъв е дебита на кладенеца или поне дали се изчерпва.
2.Не си казал с какъв дебит ти са капкообразователите на лентовия маркуч.
3.И защо ти е маркуч? Цената му е два пъти по-висока от тази на полиетиленовите (черните) тръби.
4.Иначе системата е ясна: помпа - филтър - регулатор на налягане - тръби - лентов маркуч.
Не е ясно дали ще можеш да поливаш всичко наведнъж. По-скоро няма да е възможно заради различните култури.
Доматите се поливат по-рядко докато краставиците искат ежедневно поливане с много вода.
:partyman:
preslav - майстор
Изгледай това видео - https://www.youtube.com/watch?v=_dhxoyfw3QA
и това - https://www.youtube.com/watch?v=qeqcsKlMXBk
и следващите - ако и след това имаш въпроси питай директно на мястото, от което ще си купуваш капковото.
Караш ме да се разхождам напред-назад по постовете ти, за да видя дължини на лентовите маркучи и да смятам вместо теб. Дебитът на всеки капкообразувател е между 1 и 1.6 л/час - не знам какъв маркуч си си взел - сумираш броя на капкообразувателите и получаваш дебита на цялата система - не вярвам да надхвърлиш възможностите и на най-малката помпа.
Здравейте , доколкото разбрах поливането за домати и краставици е различно .Въпроса ми е може ли някой да предложи за домати и краставици при използвеане на твурд маркуч с поставени капкообразуватели на 30-40 см /40 за двете култури / диаметър 16 или 20/25 за редовете и капките по колко литра на час примерно 4 л на час за домати и 8 за краставиците за да може автоматично да се поливат за примерно 20 мин така на домат ще има 1.3 л на корен а за краставичките по 2.6 л за 20 мин примерно .. като разнира се ако трябва краставичките по често системата ще се настройва за домати и крастави през 3-4 дена да се включва а краставичките отделно ще се ходи да се пуска ръчно през 2 дена примерно ..Въпроса е какви маркучи с капки 2,4 или 8 литра ...В съ=ото време един въпрос и за ягодки под найлон през 30 см корен с маркуч мек с капки през 15 см има 1.0,1.2, 1.6 ,2.0 литра на час каквио да сложа .Така ако е 1.2 л примерно за един м2 значи около 8 корена / да реда шахматно през 30 см / и значи ще има общо 12-14 капки 14-17 л /ч за 8 корена по 2 литра на корен за час .ДА не трае поливането час затова такива капки дебит .Ако /не съм запознат но пише 0.5-0.7 л на корен /през колко дена също не знам но при цжят и плод може би повече / то за 15 -20 мин също ще може да се включат и те в 15-20 минутно поливане /запускане на центробежна помпа от 1 м3 контаинер към системата ..За основен съмизбрал диаметер 32 мм но за домати и ягоди не съм 16 или 20/25 .Смятам регулатор на налягане от 1.3 или 1.7 бар такива намирам в саитовете за капково / не регулеруеми ами зададено / и при номинално налегане на меките маркучи 0.8 бар /така дават / проблем ли ще е ако налягането е 1.0-1.3-1.7 бар /да е става и за жрадените капки в меки твурди или отделно поставени капки ... :)
infomar
- В кладенецът потапяш една сондажна помпа. Добрите са с цена около 500-700 лева и повече.
- на изхода на помпата поставяш пресостат настроен на 3 атм. със защита от работа на сухо.
- от пресостата извеждаш един цол черна полиетиленова тръба дебелостенна, която подвеждаш към всеки поливен блок.
- на всеки поливен блок слагаш отделен кран - може метален, може полиетиленов.
- от крана на поливният блок повеждаш по една от страните му 3/4 цола черна П тръба (дебелостенна)
- на тази 3/4 черна тръба с кранчета свързваш директните поливни маркучи - твърди или меки с отвори през 20 см. завършващи с тапа. Броят им зависи от броя на вадите/редовете в блока. Ако не искаш да управляваш поливането на редовете, може да не слагаш кранчета и целият блок да поливаш едновременно.
- там където са домати, краставици или каквото и да е регулираш през крановете.

пп.
Гъвкавите тръби от 1 и 3/4 цола са със син кант и с цена около 0,6-1.60лв/1м.

Прикачен файл:
Snap2144130665.jpg
Snap2144130665.jpg (23.98 KиБ) Видяна 1449 пъти
Прикачен файл:
Snap2144130664.jpg
Snap2144130664.jpg (11.21 KиБ) Видяна 1449 пъти
Прикачен файл:
Snap2144130663.jpg
Snap2144130663.jpg (20.66 KиБ) Видяна 1449 пъти

Тема "Поливна система за домати и краставици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: