Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
preslav написа:
Инфомаре, понякога ти се чудя на акъла - бях още ученик, когато попаднах на статия за експерименти правени със семена в космоса. Дори и там коренчето се ориентира към Земята, а стеблото в обратна посока. Може и да е имало някакво обяснение защо, но тогава не съм се вълнувал от подобни експерименти. Виж бих опитал да пусна класическа музика на доматите, пипера и тиквите, но рискувам да се разделя със славеите.



Гледам и не вЕрвам на ушите си.... :?

Що така растат :? Антизаконно?





http://www.nytimes.com/2010/05/20/garden/20tomato.html
http://www.bgfermer.bg/Article/235050

https://youtu.be/qldyP4Lh3eU

Изображение

Изображение Изображение

Изображение

ИзображениеИзображение

Изображение
http://botanika.bg/news/read/otglejdane ... lavata-154



:rock: :rock: :rock: :partyman:
preslav - майстор
"6. Насладете се на реколтата и споделете опита и снимките си с нас!" - цитат от статиите под една от снимките.
infomar
Мисля си, че истината е някъде по средата и на-добре е личният опит от колкото снимки от "някъде".
Не ми пречи да пробвам - казваш, че няма начин физически това да стане... Може и да си прав.
preslav - майстор
На мен ми прилича на рекламен трик - грабват ти погледа с нещо нестандартно, а отдолу вървят рекламите на семената, които продават.
Ще се радвам да споделиш и снимаш какво си наблюдавал.
zz_stefanov - майстор
Баси, сега трябва да качвам капковото по асмите :lol:
Значи водата вътре в стеблото стига по лесно до потребителя, остава ни на нас да се грижим да я качим горе.
Мисля че и чернилката ще бъде много объркана, спорите и няма да литнат към листата. :)
preslav - майстор
Исках да копирам изказванията на един чико за предимствата на този метод, но не ми се получи. С две думи чилякът е доволен, че не му се налагало да слага колове на доматите. След това гледах видеото на едно пухкаво момче как да си изрежа дупка в кофата и как да изсипя почвена смес за 7-8 лв. вътре.
Инфомаре ще кажеш, че все кусурите търся и ще си прав, но ти пък ще споделиш за ползите.
За времето, за което момченцето от видеото засади една кофа, аз (с двете си леви) щях да засадя поне 10 гнезда с домати.
Видях го и с какъв зор покачи кофата на бесилката, веднага си представих една жена как би се справила, а ако е и баба на 70 ще и трябват полиспасти.
Стигнахме до икономисаните колове - наистина е по-прагматично да се ползват бесилки от греди 10Х10 см.
Ежедневно поливане от корен на корен - който си има карес на времето, да действа.
Стигнахме и до природните закони - почти на всички снимки се вижда как растенията са се обърнали нагоре, не знам колко е яко стеблото на домата, че да издържи евентуалния плод без да се прекърши.
Представям си и как бих тръгнал из градината навеждайки се непрекъснато, пазейки се от падащи предмети.
Единствения плюс, който виждам е, че ще е лесно пръскането срещу белокрилка защото тя се крие под листата и в случая това под за мен ще е над главата ми.
Очаквам да споделиш и другите плюсове!
zz_stefanov - майстор
Има някакъв декоративен ефект, другото е ала-бала :)
infomar
Преди всичко ми се стори интересно дали това не е ала-бала зарибявка или физически растенията могат да растат и по този начин. Времето ще покаже.

Аз лично не разчитам да отглеждам масово домати по този способ. Имам си стотина корена засадени нормално и сега си растат и гледат завистливо ОНЗИ който се е качил ГОРЕ и си мислят дали това не е техният Господ.

Та питаш за плюсовете.
Без да се задълбочавам и замислям дълбоко (мисленето е противопоказно, както казват нЕкой Другари) мога да кажа следното:

- не заема обработваема земя. Може да се поставят 20-30 кофи някъде по края където не пречи, а не над пътеката където ще си удряш главата в тях.
- може да се автоматизира лесно поливането, но и дори да не е автоматично, пак става лесно
- иска по-малко вода на едно поливане, а и не може да стане "пре-поливане/удавяне" което също е вредно - излишното изтича.
- почвата се нагрява от слънцето, но се и изстудява вечер. Предполагам, че охлаждането ще е в по-малка степен и зависи кое ще надделее, стига да не стане прегряване.
- намаляват се вероятностите от болести пренасяне чрез почвата
- лесно и ефективно пръскане
- маната би трябвало да е по-малко - отдалечено е от земята
- отпада копането и плевенето.
- отпада периодичното връзване за мрежа или колци
- повредите от градушка биха били по-малко
- лесно и ефективно оглеждане на цялото растение
- добро проветряване на листата
- понеже се прави ръчно, това предполага, че почвата ще бъде предварително обогатена с тор и от там по-добро хранене на растението.
- по-добро покриване с разтвор при пръскане с пръскачка.

Отрицателни:
- трудоемко засаждане.
- Време и материали, които са еднократна инвестиция.
- нестандартно и "леля Пена" посмъртно няма да го направи.
- по-често поливане

За мен това е експеримент и както казват някой "изгъзица" - да видя какво ще стане.
Ако нищо не стане, ще пия една студена ракийка и.... тва е.... :partyman:
miroki - майстор
Това се прави при вариант сеене в саксия. Т.е. всичко е циментирано. И с декоративна цел.
При вариант наличие на почва няма нужда от коментар. Домат в саксия не може да стане, като домат със свободен корен.
Да не говорим, че домата тръгва на горе. Като наедреят плодовете може и да счупи ческата.
radius - майстор
Мен ще ме е гнус да ям такива изроди :lol:

Тема "Отглеждане домати с главата на долу." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: