Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
Здравейте, имам проблеми с райграса и исках да се допитам, какво да правя. Първо, най се притеснявам за новата трева, която насях преди месец, вече един път е косих, сега пак е за косене. В нея има тук таме разни детелини и тем подобни растения, които се притеснявам да не превземат тревата. За момента ги обирам на ръка. На едно место има малко петно и седи като пожълтяла или по скоро изглежда като спарена, това също ме притеснява. Поливам е два пъти на ден по 30 минути и се притеснявам и дали не е преполивам. Пускам снимки да се добие представа.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение




Другият проблем е с миналогодишната трева, тя не ме притеснява толкова, но се дразня, че не на 100%. При нея пък, от далече изглежда добре, но от близо в основата си е яко пожълтяла, незнам вече къде бъркам

Изображение
Изображение
Изображение
keymaker - специалист
Само на четвъртата снимка от мнението е детелина, другите се морят с "матон". Това което прилича на магданоз ми изглежда като "бучиниш" отровно е!
Старата трева след ниско косене я мини много щателно с гребло да премахнеш сухите стръкове. Поливането го намали на 2х 15 мин. Или веднъж 30 мин. Вземи жълт и зелен "кристалон" и смеси от двата по 15 гр. В 10 л. Вода, напръскай обилно.
stridata - специалист
Косене, косене и пак косене. Ще се сгъсти, ще задуши широколистните и няма нужда от пръскане. Ако пак ги има тогава напръскай. Тази миналогодишната я мини с греблото да дръпнеш сухото и ръсни малко амониева на гъсто. Важното при нея е да не изгориш тревата. Аз процедирам с поливане, амониева и пак поливане за да се разтвори. Единствено детелината трябва да те притеснява щото е много упорита и може да превземе всичко...И въобще не си мисли, че няма да се смеси райграса с други растения! Аз смятам, че нямаш шанс ако си я сял във времето да не излезе и нещо друго м/у нея. Въобще не давай да пораства толкова много, коси я два пъти седмично и ще стане бижу. Ако искаш да не ти избиват разни гадости си настели градината с готови чимове, ама става дебела работа.... Разковничето при мен е поливане сутрин в жегите, торене два пъти годишно с амониева, и есента с комбинацията от фосфор, азот и амониева/ако не се лъжа/ тя изгражда корен за зимата, а лятото амониева за листата. Задължително валиране на пролет и ако ти се занимава аериране. Земи си и един пакет да си ръсиш и оправяш оплешивявания...

П.п
Не съм експерт по райграс ама грам, просто си гледам мойта вече 10 години и имам лични наблюдения. Може да не се ангажираш с мойто мнение.

П.п 2
Сега видях, че keymaker дето ти е писал по горе е от Мусачево, ако е от хората дето отглеждат чимовме преди Мусачево и аз и ти може да се учим от него!!!
keymaker - специалист
Ами за съжаление не съм чимопроизводителите. Предпочитам да изграждам зелените площи на място заедно със съпътстващите ги проблеми, като нежелани растителни видове и разнородни почви и други .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вятърът и птиченцата постоянно носят и други семенца.
zz_stefanov - майстор
n_a написа:
Вятърът и птиченцата постоянно носят и други семенца.


За това гледам, че има и друг подход - да не се интересуваш каква е тревата на поляната. Грижата е само косене, премахване на едрите видове, и хвърляне на семена само където се е оголило и поливане с автоматика (то и всичко това е достатъчно много работа). Така поддържана поляна не изглежда никак зле, по естествена е на вид, по малко трудоемка, и върху нея се ходи без ограничения. Идеята е да не сме роби в тея парцели.
Това по наблюдение на действията на двамата ми комшии, които са с противоположни виждания по въпроса :)
yanko78 - специалист
Направо ми се реве. Като и окосих още по зле работата. Засега е само на едно място и се притеснявам да не оплешивее и другаде.

Изображение
Изображение
yanko78 - специалист
Направо ми се реве. Като е окосих още по зле работата. Засега е само на едно място и се притеснявам да не оплешивее и другаде. Утре ще пръскам с кристалоните и дано се оправи. На плешивото нахвърлях наново семена.

Изображение
Изображение
pitankata00 - специалист
Преди години и аз имах подобен проблем. После един познат ми каза, че когато сея райграса трябва да смеся 50 на 50 пръст пясък. Първо фрезовах посипах с пясък. Пак фрезовах, нахвърлих райграса и отгоре 50 на 50 пясък пръст. Даже повече пясък да се сложи не е проблем. Иначе се получава застояване на вода, не добре аериране на почвата и ей такива петна.

Като гледам, снимките от близо твоя проблем е точно такъв. Там където е изсъхнало отдолу е направо като глина - плътно. Скоро може да ти се появи и плесен по тези места, поради задържането на много влага.....

П.П1
С години се мъчих да отгледам добър райграс. Докато не направих поливна система не ставаше - горещите месеци ще разбереш. С ей тези разпръсквачи ..... всичко е ок https://napoqvane.com/hunter_ps_van . В твоя случай като гледам за около 100 лева ще се вместиш ;). Ако имаш въпроси ще ти обясня.

П.П2.

След като мине 2 месеца от засаждането. Отиваш във земеделската аптека - има препарат за ШИРОКОЛИСТНА трева (имал съм проблем с глухарче и разни други). Използват я зърнопроизводителите. Имат в големи разфасовки - 20-30л. На мен винаги са ми преливали в шишенце за 2 пръскачки. Последните години направиха и малки разфасовки, понеже стана много популярно ! Но никога няма да изчистиш на 100 %. Може но ти трябва скъп райграс да пресяваш често да пръскаш........... Но с този препарат ти гарантирам почти отлични резултати.
yanko78 - специалист
Аз съм изградил поливна система и поливам с нея. Дори взех от тези по хубавите разспръсквачи които се въртят на струйки. Доста вода изсипвах и сега съм намалил както ми препоръчват на два пъти по 15 мин. Даже поливам към 23 часа за да се е охладила тревата и да не е заливам със студена вода от помпата.

Тема "Проблеми с райграса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: