Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pionson - помощник
Бях сигурен, че е от това, но пак реших да се допитам. Никаго не е излишно. Какво би ме посъветвал да правя в бъдеще с торенето, за да не се получава повече това изгаряне? Има ли въобще смисъл превантивно да я пръскам с фунгициди или директно да премина към почистване на изгрялото и засаждане на нова тревна маса?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Аз съм протива райграс по наще земи. Не се получава Онзи райграс и това е. То си трябва да имаш нарочен градинар, па да полива, па да аерира, па да валира, па да коси и така 200 години. Не е за нас. Местна тревна смеска си е най-добре. И без това вятърът носи семена. Или детелина. Предпочитам да стъпвам по детелина, една такава мекичка. Само си расте, не иска чак поливане, косиш понякога, зеленко и можеш да си намираш късметчета.
И нещо друго. Сегам като опитах да сея нещо си и като гледах аз докато ръся, мравките как на бегом отнасят семената, разбрах защо е най-най-най-добре да се сее есенно време :-). Ако можеш да си позволиш бездействие, препоръчвам да изчакаш със сеенето на новата трева. Колкото си се възстанови сега, другото наесен, с песен
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
pionson написа:
...а правя в бъдеще с торенето, за да не се получава повече това изгаряне? Има ли въобще смисъл превантивно да я пръскам с фунгициди или директно да премина към почистване на изгрялото и засаждане на нова тревна маса?
Превантивно с фунгицид е абсолютно ненужно и даже вредно. Все едно да пиеш по шепа хапчета за всеки случай. Не мисля, да има нужда от някакво торене изобщо. Няма нужда и от почистване. Умрялата трева ще си влезе в почвата...
pionson - помощник
Благодаря ти за съветите. Аз също клоня към тревната смес, колкото и да харесвам райграса. Виждал съм на много места, но както казваш ти, не е това по нашите земи, какъвто трябва да е по принцип. Иска много поддръжка, което усложнява нещата и пак няма да стане като в другите страни, какъвто сме го виждали.
Разгледа ли тревните смески в линка, който споделих в първия пост? Не зная на коя да се спра, има доста видове.
В такъв случай май няма и особен смисъл да поливам ежедневно, зщаото загиналата трева няма как да я възстановя. За торене повече няма и да помисля, въпреки че не знам защо въобще сложих, при положение, че си вървеше чудесно само с поливане. Няма и да я кося толкова ниско вече. Колкото до мравките, има една зона в която ги има сега и най-вероятно ще изчакам до есента. Миналата година, която я сазаждах не бях обърнал внимание дали ги е имало и тогава. По принцип, като изключим мравките, може ли сега в този период да се сади трева?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
pionson написа:
... може ли сега в този период да се сади трева?
Може
tupalka - специалист
Искам да попитам някой ползвал ли е хербицид ''Оптика трио'', дадоха ми го да напръскам широколистните в райграса?
Казаха ми, че Матон е спрян от производство.
yanko78 - специалист
Да си продължа темата с проблемите. След многократни усилия по внасяне на пясък и качествен чернозем, тревата от далече е добре, но всъщност е зле. Пролетта е вертикулирах и аерирах. Усети се доста подобрение, но пак е зле. Поливам е 2 пъти дневно, сутрин рано и вечер късно. На какво може да се дължи проблема?
Изображение
Изображение
radius - майстор
Е честно, е.ем ти райграса. Роб да му ставаш за едното зелено!
По-добре зеленчуци.
съб авг 28, 2021 8:20 pmradius написа:
Много селско бе.....зеленчуци!!!
Зеленчуци ще си купи, колко му е- пари като шума, а пластмасата евтина.
Кака го е писала по назад, преди повече от три години.
Аз ще допълня- За райграс, трябва да си още по богат- за заплата на градинар.

Мама като почина, реших градината да е Райско кътче.
Питах Гошо....питах го няколко седмици.
Накрая се примирих- оставам си селянин.
Лош Гошо!

https://photos.app.goo.gl/1rUmyS3NCh3w5xfn7
zz_stefanov - майстор
Гледам хубава зелена тревичка, а от долу пише че била много зле.
Туй райграсът ще да е болест някаква. :)

Тема "Проблеми с райграса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: