Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pitankata00 - специалист
Междуредието не ми е проблем. По-интересно ми е разстоянието между коренчетата в самата вада. Аз садя доматите на 40 сантиметр а пипера на 25 сантиметра. Вадите ми са по 3 метра. Относно затъмняването - благодаря за идеята за идеята !!!
wanderer - специалист
при условие, че вече всичко ти е засадено, няма как да играеш с разстоянието при капкообразувателите. аз бих сложил маркуч с капкобразуватели през 15 или най много през 20 сантиметра. изхождам разбира се от моите дадености и условия. но пък ако ти дойдат на гъсто винаги можеш да намалиш времето за поливане. така или иначе се получава една мокра ивица по протежение на реда, и растенията ще си ориентират корените по посока на мокрото.
miroki - майстор
Масово се ползвапрез 10 см. Така полива непрекъсната черта. Аз точно за това писах, че ползвам такъв. Корените също не са на едно място и им трабва вода и настрани.
Така, че разстоянията между корените не са проблем. А с междуредията, как ще го решиш? Така, че да става за няколко години на различни места?
Дължината на реда не каза колко е?
pitankata00 - специалист
miroki написа:
Масово се ползвапрез 10 см. Така полива непрекъсната черта. Аз точно за това писах, че ползвам такъв. Корените също не са на едно място и им трабва вода и настрани.
Така, че разстоянията между корените не са проблем. А с междуредията, как ще го решиш? Така, че да става за няколко години на различни места?
Дължината на реда не каза колко е?

В последния си пост съм написал, че дължината на реда е 3 метра. Ще поливам 20 или 40 реда. За сега ще опитам само с първите 20, за да видя как е технологията. Междуредието през годините - слагам колчета за да ми маркират къде са ми кранчетата от магистралния маркуч и спрямо тях ще направя редовете (вадите). Все пак става дума за дворно място не за нива. Ако имаш някава друга идея ще се радвам да споделиш. Аз ще почерпя.
На 14 ще пристигне бидона на от 16 съм отпуск - така че мисля след тази дата да полагам маркучите.
miroki - майстор
3 метра е много малко. А всичките редове успоредни ли са или са на 2 или 3 групи по 3 метра. Идеята е да направиш дълги редове, за да е по-евтино и по-лесно за монтаж.
Маркуча може да продължи на следващия ред, ако има редове един след друг.
Друг вариант е да се направят в другата посока, ако позволява терена.

За магистралата.
Единия вариант е да се разкача магистралната тръба и да се снажда при отделните групи култури, за да можеш да им разменяш местата всяка година. Понеже една култура може да се сее на същото място след 4 години.
При мен са 5 отделни Ф16 магистрали, за всяка култура отделена и ги слагам където си искам.
Чираче - майстор
pitankata00 написа:
https://napoqvane.com/drip_irrigation/s ... r_dripline


Гледам че има капков маркуч на 20 и на 16. Гледма че на 16 е по-разпространен ?!
В цитирания сайт цените са надути двойно и тройно.
pitankata00 - специалист
20 реда успоредни по 3 метра. Няма възможност за друга конфигурация. Това е положението. Не е проблем в цената ще пусна 20 капкови от магистралния. Но да речем за удобство при това положение, колко вади от по 3 метра мога да поливам с едно разклонение от магистралния ? Бидона ще е на 1 метър от първата вада. ако това има значение.
wanderer - специалист
аз съм поливал до 6 реда, дълги 6.5 - 7м., с дюзи на 20 см. 2 л/ч. това през едно кранче, и след него отклонение за въпросните редовете. разлика в капенето не съм видял, ако притеснението ти е дали през кранчето и отклоненията ще може да премине мужното количество вода. но пак казвам - бидона ми е на 2,20
miroki - майстор
Можеш с едно.
Ако искаш го наричай разклонение или коляно. За всеки ред ти трябват да се вземат завоите. Ако е с помпа може и зиг-зак директно поне по 2 - 3 реда, тече малко. Но е по-добре с колена или разклонения. За 60 метра може с един лентов маркуч.
Аз имам по 6-7 до 8 разклонения по 10 метра вади, средно 70 метра на един ф16.
Дават на един маркуч до 250 метра. Но не съм пробвал.

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: