Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pitankata00 - специалист
Тоест моите 20 реда по 3 метра всеки, мога да ги направя на 5 кранчета. Тоест по 4 реда с едно кранче и завоите с колена ?! Или дори на 2 кръга по 30 метра капков на кранче ?!

Прикачен файл

123.png
123.png (20.06 KиБ) Видяна 2314 пъти
fbr - майстор
Ако едно кранче е по-скъпо от 3 колена, струва си.
pitankata00 - специалист
fbr написа:
Ако едно кранче е по-скъпо от 3 колена, струва си.
През годините съм се научил, че евтиното докарва главоболия. Да се абстрахираме от +-20,30 лева отгоре отдолу. Въпроса е дали ще върши работа с 1 кранче примерно 3,4 или 5 вади или да правя на всяка вада кранчета (20 кранчета). Понеже не съм се занимавал само съм разглеждал. Затова питам тук ако някой има повече опит !!!
keymaker - специалист
Мисля че за една култура е достатъчен един кран. Магистралните тръби може да се пуснат и с градински маркуч от този с оплетката, но задължително да е непрозрачен. Имам 7 реда по 8 м. на 20 см. между капките, казана е на 50 см.височина и неравномерно поливане не съм забелязал. Ползвам мек маркуч.
miroki - майстор
fbr написа:
Ако едно кранче е по-скъпо от 3 колена, струва си.
Да. Отпадат 3 кранчета и се появяват 6 колена. Скъпи са.
1 кранче да е колкото 2 колена. Не колкото 3.
Само, че лентата на междуредията може да си я подрязва или удължава и променя междуредовото разстояние. Ако забучи 4 водовземки. Там си остават редовете.
А догодина може да се променят и редовете.
...
Възможно е да може и всичките 60 метра да са един маркуч. Ще ти отпадне и магистралата. С помпа може със сигурност. И до 250м може.
Както писах, с помпа може и без колена. Направо подгънат маркуч поне на 2 реда. Дори и през възлите на края тече малко.
pitankata00 - специалист
Ще пробвам 10 реда с на 1 кранче и там колкото са необходими колена. Ще сложа бидона на 1 метър височина. И ще кажа резултата.

Какво имате предвид помпа ? Имам кладенец с вида 5 ама ще пръсна всички маркучи с нея :finga: Или говорите за потопяема от бидона ?
hidrazin - майстор
Ба си темата. Още малко напъни и ахааааааа да откриете нови технологии в капковото напояване. :-D
Що трябва да е трудно като може да е лесно?
За 10 реда ще ти трябват 20 колена бре!!! И никога не се прави зигзагообразно ...
Изображение
:partyman:
pitankata00 - специалист
Аз ако знаех как се прави, нямаше да питам тук. Добре няма да правя зиг-заг. Пускам от магистралния за всяка вада и това е .....
hidrazin - майстор
Като искаш кранчета за отделните култури си направи вторични магистралки. :-D
Какво имам в предвид? Както горе на картинката си нарисувал по 4 реда - захрани всяка четворка с отделна магистрала.
И после всяка малка магистрала захранваш от главната с кранче. Това е.
Ако беше решил да правиш капковото с твърд капков маркуч щеше да е по-лесно и евтино.
Там фитингите са много по-евтини и твърдият маркуч го ползваш много години.
:partyman:
miroki - майстор
Точно този тройник търсих 3 години. Е, нямаше.
Замених за обикновен тройник ф16, плюс преход твърд към лентов. Сега цени 12+15 стотинки.
http://valcom.bg/catalog.php?id=37
Това е най-ефективното и за мен.
Магистрала с вторични магистрали.

По-добре да се прави нещо спасително за сега, а догодина редовете на обратно по-дълги, ако може.
...
Ако имаш кладенец с помпа, видата нищо няма да напука, тя няма налягане.
Ще ти нахрани маркуча и без колена поне по 3 реда с тези 3 метра.

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: