Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pitankata00 - специалист
Здравейте,
Реших да направя капково напояване. Имам 20 реда с домати и пипер, всяка със по 14 корена. Идеята ми е да купя бидон 1000 литра, който да поставя на височина 50 сантиметра от земята. След което да пусна магистрален маркуч 3/4 (не знам дали 1/2 няма да по-подходящ). След което да пусна по всяка вада по един капков маркуч. Другия вариант е да пусна един капков, който зигзагообразно да обикаля всички лехи.

Въпросите ми са следните:
1. Ще успее ли на самотек да сработи системата или ще трябва нещо да прави налягане ?!
2. Кой от двата варианта е по-добре ?
3. Видях че има капкови маркучи, които са директно надупчени и такива, които аз дупча и слагам капкообразуватели.
ivanovbg - майстор
За самотек поне метър височина.
:partyman:
wanderer - специалист
pitankata00 написа:
Здравейте,
Реших да направя капково напояване....
  • при мен ситуацията е подобна, на твоята но бидона ми е доста по високо. тази година чисто теоретично помагах на един колега, който си направи капково, бидона му е на половин метър, дюзите през 20 см, 2л. на час. каза че всички капят равномерно, но и аз съм на мнение ако можеш поне метър, че и повече го вдигни. залагам на варианта с 3/4 магистрален, и отклонения със спирателни кранчета, ако не за всеки ред, то поне отклонения с кран за отделните култури. заради варовитата вода при мен ползвам маркучите с вградени капкообразуватели и ги сменям ежегодно. зависи каква ти е водата, бюджета, и тнт. на мен най ми харесват с капка през 20 см. след края на поливката всичко е станало една слята мокра ивица. филтър и затъмняване на бидона са задължителни. успех!
pitankata00 - специалист
wanderer написа:
pitankata00 написа:
Здравейте,
Реших да направя капково напояване....
  • при мен ситуацията е подобна, на твоята но бидона ми е доста по високо. тази година чисто теоретично помагах на един колега, който си направи капково, бидона му е на половин метър, дюзите през 20 см, 2л. на час. каза че всички капят равномерно, но и аз съм на мнение ако можеш поне метър, че и повече го вдигни. залагам на варианта с 3/4 магистрален, и отклонения със спирателни кранчета, ако не за всеки ред, то поне отклонения с кран за отделните култури. заради варовитата вода при мен ползвам маркучите с вградени капкообразуватели и ги сменям ежегодно. зависи каква ти е водата, бюджета, и тнт. на мен най ми харесват с капка през 20 см. след края на поливката всичко е станало една слята мокра ивица. филтър и затъмняване на бидона са задължителни. успех!
Ясно. Ще го направя метър. Имам и вариант да е на 1.80 височина (на покрива на една постройка), но тя е в долния край на двора самото място има лека денивелация 5-6 градуса. По законите на физиката и по-специално скачените съдове не би трябвало да има проблем :). За бюджета няма проблем. Ще го направя както трябва. И аз така си го представям - магистрален 3/4 с кранчета за всяка вада и маркуч с вградени капкообразуватели.Притесняваше ме, че колкото повече се увеличава разстоянието от бидона, по-бавно ще полива. Ако не стане с 1 метър ако тярбва още ще го повдигна.
Филтър 100 %. Затъмняването беше другия ми въпрос, но ти ме изпревари.
Не знам какви са преимуществата на външните капкообразуватели. Ако има нещо в голям плюс съм съгласен да сложа и от тях.
miroki - майстор
Те са предимно за овошки.
Беше по-добре да имаш повече корени на ред. Идеята е малко и дълги редове.
Ако искаш един маркуч да обикаля всички, трябва да е до 250 метра дължина и да има колена на свивките. За да не намали дебита.
pitankata00 - специалист
miroki написа:
Те са предимно за овошки.
Беше по-добре да имаш повече корени на ред. Идеята е малко и дълги редове.
Ако искаш един маркуч да обикаля всички, трябва да е до 250 метра дължина и да има колена на свивките. За да не намали дебита.
Няма да го правя с един маркуч.
Ще си пусна маркуч за всеки ред. Не е проблем. Тоест сега ще направя 20 метра магистрален и всеки ред отделен капков маркуч с кранчета в началото. Притеснява ме само дали ще напоява равномерно. Ако не успее, се надявам увеличаването на височината на поставяне на бидона да успее ли да компенсира това !? Сега мисля да го сложа на 1 метър височина.
miroki - майстор
pitankata00 написа:
miroki написа:
Те са предимно за овошки.
Беше по-добре да имаш повече корени на ред. Идеята е малко и дълги редове.
Ако искаш един маркуч да обикаля всички, трябва да е до 250 метра дължина и да има колена на свивките. За да не намали дебита.
Няма да го правя с един маркуч.
Ще си пусна маркуч за всеки ред. Не е проблем. Тоест сега ще направя 20 метра магистрален и всеки ред отделен капков маркуч с кранчета в началото. Притеснява ме само дали ще напоява равномерно. Ако не успее, се надявам увеличаването на височината на поставяне на бидона да успее ли да компенсира това !? Сега мисля да го сложа на 1 метър височина.
Това е стандартния вариант. Магистрала и водовземки. Недостатък е, че догодина може да са различни междуредията.
На 1 метър бидона ще работи нормално според мен. Е, нямам да е литър на час на капка.
Най-добре според мен се получава с маркуч през 10 см. капка.
pitankata00 - специалист
Това е стандартния вариант. Магистрала и водовземки. Недостатък е, че догодина може да са различни междуредията.
На 1 метър бидона ще работи нормално според мен. Е, нямам да е литър на час на капка.
Най-добре според мен се получава с маркуч през 10 см. капка.
Относно проблема с различните междуредия - все пак капковия маркуч е гъвкав отделно ще мога да местя нагоре надолу магистралния маркуч. Сега доматите са ми на 25 сантиметра един от друг иначе става много гъсто и си пречат - правят си сянка един на друг.
Другото което се чудя, дали да е по земята или да го положа или да да е на колчета
https://napoqvane.com/drip_irrigation/s ... r_dripline


Гледам че има капков маркуч на 20 и на 16. Гледма че на 16 е по-разпространен ?!
wanderer - специалист
не мисля, че маркуча има нужда от повдигане. правя си U-образни скоби от твърд тел, позиционирам маркуча до корените, опъвам го нормално и го "анкерирам" накрая с по една такава скоба, защото първата година при един силен вятър ми беше размяткал маркучите из редовете. зависи какви междуредия ползваш, но мисля 1 м. между редовете като че ли е най универсално. ако садиш пипера на 50 см примерно, от една водовземка с кранче можеш да поливаш два реда едновременно. най харесвам типа водовземки които се набиват в предварително направен отвор в магистралния, и се законтрят с гайка. за затъмняването - категорично зеленясва много повече ако е светъл бидона. сега не поливам защото валя много, но преди няколко дена, не бях го затъмнил и бях го оставил с около 100л вода вътре. за 3-4 дена стана на жабуняк. моя вариант за затъмняване е бърз и струва стотинки. ползвам тънко черно полиетиленово фолио (обикновено го предлагат там от където се купуват маркучите). върху него увивам 1-2 слоя безцветно стреч фолио и това е.
miroki - майстор
Домата на междурение 70, а пипера и чушките на 30. Преди във вади по 2 реда сеехме, сега не правя вади и на 30см.
16 е твърдия. 17 е лентовия. Ф 16 издържа поне 70 метра през 10 см по 1 литър на час. Ф20 не съм тествал.
Колко са дълги редовете?

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: