Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
keymaker - специалист
Снадките без гайка без да искам ги пробвах с твърд маркуч на 6 бара и от зор вместо капки имаше струйки по 80 см. високи. Нито една снадка не изби.
miroki - майстор
infomar написа:
Значи казваш, че твърд маркуч 16мм. вкаран в оребрените тройници или колена издържа и не изтърва на 1-1.5 атм, само с набиване на маркуча, без необходимост от допълнителна скоба или захващане :?
За лента няма проблем, тя се захваща с гайката... Гледам, че на "елхичките" си слагал скоби... явно без тях не издържат.
Скобите са :rolleyes: за гумичките на разклонителя с кранчета. Но и за там нямат тази година. Както се вижда на снимката на всеки ред има тройник -тетка оребрена без скоби, след нея е синия преходник.
Като го вкараш се опитай да изкараш и ще разбереш. Монтирай, като напече маркуча, че е по-лесно. Като влезе студената вода не се мъчи.
Точно лентата има проблем, понеже гайката хваща само 2 мм. И ако е криво изрязано изплюва. Или ако е стягано леко. Стяга се до прескачане и 1/4назад :) Като прескочи гърбицата ще разбереш за какво говоря.
infomar
hidrazin написа:
infomar написа:
...Въпросите са следните:...
Ми да беше се фанал малко да почетеш преди да ги задаваш...
Отдолу има поне няколко теми от които една цели 33 страници...
Четенето още никой не е го е отменил!!! :lol:
:partyman:
Аз я прочетох темата от 33 страници, а и много други, но на въпросите които поставям не намерих отговор - нито за наляганията на редуцирите, нито за "изплюването" на оребрените тройници, нито за кои кранчета са за предпочитане с гумичка или без... и т.н.т.
Карай да върви.. аз съм просТ и за това питам.
keymaker написа:
Снадките без гайка без да искам ги пробвах с твърд маркуч на 6 бара и от зор вместо капки имаше струйки по 80 см. високи. Нито една снадка не изби.
miroki написа:

Като го вкараш се опитай да изкараш и ще разбереш. Монтирай, като напече маркуча, че е по-лесно. Като влезе студената вода не се мъчи.
Точно лентата има проблем, понеже гайката хваща само 2 мм. И ако е криво изрязано изплюва. Или ако е стягано леко. Стяга се до прескачане и 1/4назад :) Като прескочи гърбицата ще разбереш за какво говоря.
Добра информация.


Благодаря на отзовалите се в темата. при възможност ще почерпя :partyman:
На въпросите на които не намерих отговор, ще питам някъде другаде.
teon - специалист
...лентовият маркуч(поне този който купих) го дават за ниско налягане...в етикета на ролката си пишеше: работно налягане от 0,3 до 0,7атм...понеже го захранвам от водопровода а нямаше регулатори с толкова ниско налягане- реших проблема чрез дроселиране от крана... стана перфектно, но аз напоявам малка площ 20-30кв...
tysonlkr - специалист
infomar написа:

Аз я прочетох темата от 33 страници, а и много други, но на въпросите които поставям не намерих отговор - нито за наляганията на редуцирите, нито за "изплюването" на оребрените тройници, нито за кои кранчета са за предпочитане с гумичка или без... и т.н.т.
Карай да върви.. аз съм просТ и за това питам.
Ако ще го правиш с водовземки и взимаш от твърд маркуч, задължително кранче с гумичка. тези без гумичка са за мек маркуч ;)
Без гума кранчето няма как да законтри в твърдия маркуч.
infomar
Днес пристигнаха всички чаркалъци за капковото и започнах сглобката му.

Както казах в началото основната магистрала ще бъде от тръба PE - 6 atm 32мм, а тръбите за капките 16мм, твърда през 20 см.
Изображение
Изображение
С какво се сблъсках днес и какви проблеми имах:
- тръбата се режеше леко с ножица, но да се внимава да е перпендикулярно. Ако леко се изкриви, може с ножче да се доуправи.
- фитингите се вкарват лесно, без да се налага да се ползва допълнителен ключ. Когато се приготви някое парче, първо се взима с ножче лека външна фаска на външният ръб, изглажда се добре, намокря се мястото което ще се вкарва, проверява се дали гумичката вътре си е на мястото и с леки движения се вкарва 4-5 см. Не повече и да не се натиска, защото може да се избута вътрешната гумичка (оринг) и от там да текне. Ако текне, разглобява се, намества се гумичката и пак се завива.
- проблем ми направиха редуцирите от 3.5, на 1 атмосфера. те са с резба 3/4 външна и вътрешна. Тази резба изисква силиконова лента за да не тече. тези които ползвах бяха бюджетен тип по 4 лв/бройката, с дебит около 1.8 на час, и затова поставих на всяка линия по един.
- Завиването на кранчетата:
Първо се прави дупка с бургия 14. Закупих такава и съм доволен от нея. После се вкарва гумичката, като се гледа да легне много добре. Почиства се леглото и от някой стружки от пробиването. Мястото на кранчето което ще влиза, се намазва предварително с течен сапун. После с леки въртеливи движения се натиска доста яко, като се гледа да не се деформира много маркуча. Усеща се когато влезе и тогава се затяга с гайката, но не много. Към момента нищо не ми е протекло.

Изображение

Изображение

- Поставяне на маркучите с капките. отрязват се парчетата. В канче се стопля малко вода - (джезве). Края на маркуча, който ще влиза в тройника се потапя леко за 3-5 секунди във врялата вода и се натиска да влезе на мястото си. По същият начин се вкарва и в кранчето. След вкарването се застъпва с гайката. До момента проблеми нямам.

Изображение

Има доста фитарии които трябва утре да довърша, но пътя вече е утъпкан и неясни неща няма. Всичко е пределно ясно.

Очакват ме 10 х 3 9 бр., 10 х 4 5 бр., 7 х 4 - 5 бр, 15 х 4 - 4 бр, 3 х 3, 7 х 4 - 2 бр....... и т.н.т.

Изображение

Водовземането от помпата.

Изображение

Една от четирите зони за поливане.
Изображение
Изображение
Основната магистрала от която ще се извеждат поливните маркучи 16мм.

Утре предстои отрязване на парчета арматурна тел и изкривяването и в края като ухо. С тези парчета ще се затисне основната тръба да легне на мястото си. От електроди ще направя затискане на маркуча 16мм. да не се мандахерца.

Общо взето нищо сложно, щом всичко ти е ясно.


Благодаря на всички които ми оказаха съдействие.
В завършен вид ще има още снимки.



П.С

Зелената тръба/маркуч е старата която в момента ползвам. Тя си остава и ще влиза в действие когато се налага.
miroki - майстор
Бая си инвестирал. Поне ще му се радваш :)
Моето за 400 метра маркуч (4000 капки) излезе около 100лв.
Това на по-горната снимка ли е регулатора (водовземането от помпата)?
Филтъра, къде го монтира?
Прави само така, че догодина да не правиш нови дупки, като смениш местата.
:partyman:
yanko78 - специалист
Съвет! Ако си надупчил основния маркуч, от който излизат капковите и си го направил според лехите, догодина опъни маркучите, преди да оформиш новите лехи. Аз за себе си направих грешка и сега се разминават спрямо лехите. Догодина ще сменя основния, ще го разпробия на равни интервали и така ще си върви занапред.
hidrazin - майстор
infomar написа:
.... намокря се мястото което ще се вкарва, проверява се дали гумичката вътре си е на мястото и с леки движения се вкарва 4-5 см. Не повече и да не се натиска, защото може да се избута вътрешната гумичка (оринг) и от там да текне. Ако текне, разглобява се, намества се гумичката и пак се завива...
1. Това не е вярно! Натиска се здраво за да влезе тръбата до дъното на отвора (там има засечка и тръбата трябва да опре в нея).
И това си е масова грешка - хората ги е страх да натиснат здраво и тръбата не преминава през О-ринга а само опира в него.
Така след време неминуемо протича и то обилно. Ето на чертежа - тръбата трябва да влезе на дълбочина l която за 32 мм тръба е около 75 мм.
Демек около 2 сантиметра повече отколкото ти си ги вкарал.
Така че моля, оправи си всичките връзки!!!
И няма нужда от мокрене. Повечето ПЕ фитинги вътре имат някаква смазка като вазелин...
Изображение
И друго - между О-ринга и засечката на дъното има повече от сантиметър.
Поради това не е задължително тръбата да е отрязана точно на 90 градуса...
______________________________________________________________________
2. Взел си грешните кранчета - тези са за лентов капков маркуч. Или бъркам? Нали щеше да използваш твърд???
За монтажа тетки, колена, снадки, кранчета не е необходимо никакво канче с топла вода.
Влизат си нормално, малко зор но влизат. За по-лесно се монтират при слънчево и топло време.
Оставяте тръбата на слънце за да се "сгорещи". Така всички връзки влизат много лесно.
Като бонус - тръбата става много по-пластична и лесно се изправя от придобитата форма на кръг дето е била навита.
Проблема с фитингите идва есента.
Тогава е студено, тръбата е твърда и обратния "зъб" на фтингите правят разглобяването "Мисия невъзможна".
Се се каня есента да разглобявам с пищова за горещ въздух... :-D
_______________________________________________________________________
3. За къв чеп си взел месингови кранове??? Има ПЕ кранове на съвсем народни цени.
Кран ПЕ сферичен за 32мм е към 3,50 лева...
Изображение
_______________________________________________________________________
4. Това с електродите да ги използваш като скоби не е добра идея.
Ще си засееш мястото с елктроди... :-D Аз губя дори и по някое истинско колче а какво остава за тел...
Е, после някои излизат след орането...
Изображение
:partyman:
infomar
yanko78 написа:
Съвет! Ако си надупчил основния маркуч, от който излизат капковите и си го направил според лехите, догодина опъни маркучите, преди да оформиш новите лехи. Аз за себе си направих грешка и сега се разминават спрямо лехите. Догодина ще сменя основния, ще го разпробия на равни интервали и така ще си върви занапред.
Лехите ми са постоянни и не променям места и размери с годините, затова не очаквам проблем в следващите години.
miroki написа:
....Това на по-горната снимка ли е регулатора (водовземането от помпата)?
Филтъра, къде го монтира?
Прави само така, че догодина да не правиш нови дупки, като смениш местата.
:partyman:
Регулатора за налягането е монтиран зад всеки кран. Пластмасов с мъжка/женска резба 3/4 в двата края. Дано не се налага да им сменям местата...
Изображение
hidrazin написа:
infomar написа:
.... намокря се мястото което ще се вкарва, проверява се дали гумичката вътре си е на мястото и с леки движения се вкарва 4-5 см. Не повече и да не се натиска, защото може да се избута вътрешната гумичка (оринг) и от там да текне. Ако текне, разглобява се, намества се гумичката и пак се завива...
1. Това не е вярно! Натиска се здраво за да влезе тръбата до дъното на отвора (там има засечка и тръбата трябва да опре в нея).
И това си е масова грешка - хората ги е страх да натиснат здраво и тръбата не преминава през О-ринга а само опира в него.
Така след време неминуемо протича и то обилно. Ето на чертежа - тръбата трябва да влезе на дълбочина l която за 32 мм тръба е около 75 мм.
Демек около 2 сантиметра повече отколкото ти си ги вкарал.
Така че моля, оправи си всичките връзки!!!
И няма нужда от мокрене. Повечето ПЕ фитинги вътре имат някаква смазка като вазелин...
Изображение
И друго - между О-ринга и засечката на дъното има повече от сантиметър.
Поради това не е задължително тръбата да е отрязана точно на 90 градуса...
______________________________________________________________________
2. Взел си грешните кранчета - тези са за лентов капков маркуч. Или бъркам? Нали щеше да използваш твърд???
За монтажа тетки, колена, снадки, кранчета не е необходимо никакво канче с топла вода.
Влизат си нормално, малко зор но влизат. За по-лесно се монтират при слънчево и топло време.
Оставяте тръбата на слънце за да се "сгорещи". Така всички връзки влизат много лесно.
Като бонус - тръбата става много по-пластична и лесно се изправя от придобитата форма на кръг дето е била навита.
Проблема с фитингите идва есента.
Тогава е студено, тръбата е твърда и обратния "зъб" на фтингите правят разглобяването "Мисия невъзможна".
Се се каня есента да разглобявам с пищова за горещ въздух... :-D
_______________________________________________________________________
3. За къв чеп си взел месингови кранове??? Има ПЕ кранове на съвсем народни цени.
Кран ПЕ сферичен за 32мм е към 3,50 лева...
Изображение
_______________________________________________________________________
4. Това с електродите да ги използваш като скоби не е добра идея.
Ще си засееш мястото с елктроди... :-D Аз губя дори и по някое истинско колче а какво остава за тел...
Е, после някои излизат след орането...
Изображение
:partyman:
1. Да не би да има разлика в модела на фитингите?
Тези които закупих не позволяват да се вкара тръбата повече от 5 см. оринга е на 2.4 см. от входа. Направи ми впечатление, че първите които исках да набутам повече и упражних голям натиск, после протекоха и гумичката им беше се отметнала. измятането може да не е от натиска, но знам ли... аз така си мислех. Идва момент в който колкото и да натискаш, не може повече да влезе. Тогава спираш с натиска. Същото се случи и на един, на който не бях намокрил шланга. Това да влизат на 75мм. на вътре няма как физически да стане на модела който аз имам.
Сега ги огледах подробно - вътре има ограничително зъбче на 5 см. от входа. Идеално сухи, без наличие на никаква смазка дори и финна. За да не се избута при натискането на оринговият пръстен, все пак е добре да се направи малка фаска на тръбата. Това си е мое мнение и не задължавам никой.
За тръбата дали да е отрязана точно на 45 гр. може и да си прав. Аз ги рязах с ножица и за всеки случай ги изравних в края. Не вярвам да е грешно. Това изравняване спомага и за лекото преодоляване на оринга. А бе кой както иска да си го прави, аз го направих така.
Изображение
Изображение

2. До колкото четох на много места, точно тези кранчета са не са за лентов маркуч, а за многогодишният, така наречен твърд. Тръбата ми я продадоха също за такава. Ако не я нагрея в топла вода, влиза много трудно и с мъка я вкарвам до края. С топлата вода влиза много лесно и после хваща добре.
Изображение

Само за сведение - лентовият капков изглежда така: (нямам в наличност)
Изображение


3. Взех шибърни кранове. Цена около 8 лв. Сферичните метални ми ги продаваха на 12-16 лв. в зависимост от магазина. Не исках да слагам на тяхно място пластмасови. Ползвах сферични кранове и нямам добро впечатление от тях. Сега ще видя и шибърните как се държат.

4. За електродите може би си прав. Ще си направя и за там колчета от 6мм. арматурно желязо. Ако закупя колчета... ще ми дойдат доста 200-300 бр.

Изображение


п.с.
Остана да проуча кои регулируеми капкообразователи са добри и кой не пробит маркуч Ф 16 e подходящ за тях. Имам двадесетина дръвчета които също трЕба да водоснабдя. Гледам, че се продават тръби с дебелина на стената 0,9 до 1,2мм. Дали и двата типа са подходящо? Дупка 3мм. за капкообразователя.

Тема "Уточнения за капково напояване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: