Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
infomar написа:
1. Да не би да има разлика в модела на фитингите?
Тези които закупих не позволяват да се вкара тръбата повече от 5 см. ..... Това да влизат на 75мм. на вътре няма как физически да стане на модела който аз имам.
....Идеално сухи, без наличие на никаква смазка дори и финна.
2. До колкото четох на много места, точно тези кранчета са не са за лентов маркуч, а за многогодишният, така наречен твърд.
3. Взех шибърни кранове. ...Не исках да слагам на тяхно място пластмасови.
4. За електродите може би си прав. Ще си направя и за там колчета от 6мм. арматурно желязо. Ако закупя колчета... ще ми дойдат доста 200-300 бр.
1. Има разлика но тя не е много голяма при отделните производители. Просто мериш неправилно.
Погледни на чертежа за кой размер става дума - за този ЗАЕДНО със синята уйня дето се завива за да стегне.
При монтаж тя обикновено не се маха а само се развива донякъде.
Нямат смазка щото са от .... производител. Като гледам и на белия пръстен дето стяга има само три зъба.
Хубавите фитинги са с 5 зъба но за капковото няма особено значение.
2. Кои са тези много места на които си чел? На твърди маркуч не му трябва гайка за да го стяга. Дано правиш разлика:
Изображение
Изображение
Просто са грешните кранчета.
3. Какво не ти харесват пластмасовите? Имам 2-3 такива и работят вече 5-та година безпроблемно.
4. Поне ги боядисай в някакъв ярък цвят за откриваш по-лесно загубените в тревата и почвата...
:partyman:
infomar
За фитингите - мерил съм ги без отстоянието на капачката. Ако добавя и капачката, ще стане разбира се повече.

За кранчетата - може би си прав и са ме заблудили.. важното е че стават и работят без проблемно и с двата вида маркучи.
miroki - майстор
Лехите ми са постоянни и не променям места и размери с годините, затова не очаквам проблем в следващите години.
Ако си направил всичко на 70 см. така може. Иначе всяка година се сменя мястото на зеленчука, за по-добър добив. И на 4 години веднъж, на едно и също.
infomar
miroki написа:
... Иначе всяка година се сменя мястото на зеленчука, за по-добър добив. И на 4 години веднъж, на едно и също.
Теоретично си прав, но нямам физическа възможност да им променям местата на 4 години или друг период. Асортиментът не ми е много голям и взаимозаменяемостта им не е удачна за тези които аз отглеждам.. или така си мисля. Ежегодно ги торя с всякакви видове торове и се стремя да поддържам някакво равновесие... За момента не се оплаквам. При необходимост винаги мога да удължа или съкратя вече готови маркучи с капкоотводи с малко инвестиции.

Лехите ми са постоянни, но това което засявам в тях, мога да променям в годините.
miroki - майстор
Да, с тези къси лехи, може да си ги удължаваш, колкото си искаш.
Разменяй, поне тези, които са на сходни разстояния.
infomar
Първата част е вече направена и пробвана. За сега - без забележки, но в процесът на напояване ще се прецени дали иска промени.
Мислех, че ще става бързо, но се оказа, че е пипкава работа и иска ръчичка и често споменаване на майка му. :rock:

Изображение


А бе ... мързелива работа. Накарай мързеливецът на работа, че да измайстори нещо. Не, че ми беше много належащо, но и аз като "бай Петко.. с мъжете". Вместо да поливам с маркуча за половин час, сега ще седя и ще гледам как същото става за 3-4 часа по капковото.... но "кеф цена няма" :partyman:
miroki - майстор
Обърка часовете. С капковото става по-бързо.
С маркуч, 2 часа поливах само доматите. Сега всичко за един час.
Без да коментирам 2 та часа поливане с маркуч, от 10 до 12 вечерта, като си си изпил ракията. Светиш с фенерче, биеш си комарите зад врата. И копаеш с мотиката да върви водата, целия в кал.
Сега си сложи таймера да тръгва помпата от 4 до 5 и няма и да го гледаш, а проспиваш.
kr1100 - майстор
miroki написа:
Светиш с фенерче, биеш си комарите зад врата. И копаеш с мотиката да върви водата, целия в кал.
А пък, ако сложиш мулч даже и не мааш с мотиката.
hidrazin - майстор
Аз за мулч използвам ... Окосения райграс.
Екологично, евтино, лесно за прилагане и ефективно. :-D
:partyman:
fbr - майстор
hidrazin написа:
Аз за мулч използвам ... Окосения райграс.
Екологично, евтино, лесно за прилагане и ефективно. :-D
:partyman:
Пък какви болести тръгват от там нагоре, не ти е работа.

Тема "Уточнения за капково напояване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: