Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nautilus33 - майстор
И така, реших да купя един маркуч, за да поливам една малка градинка, която успях да направя тази година. Самата градина се намира в горния край на байр. Вземам вода от помпа тип Вида, не знам колко вата е мотора и какъв дебит има, но при поставен маркуч 1 1/4 дебита е доста сериозен и водата си хвърчи яко. Помпата се ползва от както се помня. Не знам защо, реших че с по-малък маркуч, налягането ще е по-голямо и водата ще преодолява по-лесно денивелацията на терена. Да, ама не. Взех два маркуча 3/4" по 25м, който свързах към маркуча 1 1/4, който е с дължина около 20-25. През първата половина от маркуча 3/4 водата тече бих казало сравнително слабо, но сложали и другите 25м, и въобще не мога да изкарам или тече едвам едвам, може би с дебит 1л/мин или по-малко. Разкача ли маркуча 3/4 от този 1 1/4, водата от дебелия маркуч тезе по-слабо от обикновено през първите 2 секунди, след което си тръгва с нормалния дебит, с който по принцип си върви.
та, от тънкия маркуч ли идва проблема или евентуално от другаде.
Junak - майстор
Помпата е центробежна. При увеличаване на съпротивлението на изхода дебита рязко пада. Разсъжденията ти са правилни, но за помпа от обемен тип. :) Проблема ти е и от износване - увеличена хлабина между работното колело и корпуса.
nautilus33 - майстор
Какви са вариантите в такъв случай- да отворя помпата, което не ми се ще, или да ходя да купувам маркуч 1"(или 1 1/4 ако с 1" пак ще прави същите проблеми)?
шоп - майстор
@nautilus33, първо уточни кой модел е видата.


Масовите модели Вида имат голям дебит и малък напор. Предполагам твоята е такава

Колко метра денивелация има между остта на помпата и края на маркуча?
nautilus33 - майстор
От табелата с данните нищо не се вижда, понеже е боядисвана. Колкото пъти се опитах да погледна, нищо не можах да разчета. Общо разстоянието от помпата до края на маркуча(маркучите) е около 70 метра, като има около 10 метра прав участък без наклон, след което около 2 метра маркучът е на около 60 градуса, след това пак около 10 метра прав участък, и след това около 50-ина метра байр, който не мога да кажа с каква денивелация е, но е сравнително стръмен.
hidrazin - майстор
nautilus33 написа:
... и след това около 50-ина метра байр, който не мога да кажа с каква денивелация е, но е сравнително стръмен.
Вместо да купуваш нов маркуч си купи нова помпа.
Тая помпа направо я забрави за този случай.
:partyman:
шоп - майстор
+1 към мнението на @hidrazin

Видите масово са за вадене на вода с голям дебит( до 12600л/час за Вида 4 и Вида 14), но от към напор хич ги няма. Разбира се има модели Вида, които са високо напорни( до 69 метра за Вида 8 и Вида 18), но аз в практиката си релна такава не съм виждал. Само гледам, че ги има в асортимента на производство.

Сега пазара е наводнен от помпи, които са високоефективни и с характеристика H/Qр, които могат да обезпечат всеки конкретен случай.

http://vipom.ru/bg/pumps_1.shtml?q=30

Успехи!

Тема "Проблем с дебита при поставяне на по-малък маркуч" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: