Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nautilus33 - майстор
Здравейте,
имаме една сравнително млада дюла, която според комшията е на 2 години, но според мен е на около 4. Явно не е подрязвана, защото в момента стъблото й е около 1,50м, като първите скелетни клони започват от тази височина. Ниско долу, на около 50 и съответно 80 см от земята има два малки летораста. Скелетните клони са 3-4 като растат почти право на горе и самата корона не е много отворена. В момента нямам снимки, но ще се помъча да направя, за да видите нагледно.
Но ме интересува дали има възможност да се оформи друга корона, по-отворена и по-ниска, или това вече не е възможно.
ftubusa - специалист
Разбира се, че е възможно, но ще загубиш една година в развитието на дръвчето.
Режи смело, докато са млади са много лесни за "моделиране".
nautilus33 - майстор
Ами предпочитам да загубя една годин, но да я оформя по-ниска, и с по-широко корона, че сега само със стълба може да се бере, а и ще хвърля повече сянка, ако я оставя висока. Но ще гледам да кача и снимки, за да кажете къде, какво да режа.
ПП нали напролет при зимната резитба да режа?
nautilus33 - майстор
Ето и обещаните снимки

Отляво е издънка, които наесен ще изрежа до основа, а отзад е летораст, който е на около 35-40см от земята. Но и него ще махна.
Изображение

Не знам защо, но на тази снимка дръвчето изглежда по-разклонено отколкото е.
Изображение

И тук са трите скелетни клони, като този средният май е водач. Както бях споменал, скелетните клони започват от около 140см, т.е. стъблото е около 140см, което според мен е много.
Изображение

Та, давайте сега акъл, кое къде да се реже. Височината на дръвчето в момента е около 3 метра или малко над.
Делян - специалист
Скелетните клони не трябва да излизат от едно и също място, а да са през 15-20 см горе-долу. Иначе се получава слабо място и може да се отчекнат. И не трябва да се оставят да растат под остър ъгъл, защото гонят водача, а не това е целта.

По снимките не мога да се ориентирам добре, но аз бих изрязъл "скелетните" клони и бих оставил само "водача", като скъся и него. Пролетта от развилите се леторасти избирам 2-3 за първи етаж на короната.

Може да оформиш и чашовидна корона, без водач. За съжаление дръвчето е "изтървано" и ще трябва да започваш отначало.

Резитба, може би знаеш, се прави късна есен или през зимата при немразовито време.
nautilus33 - майстор
Ами иска ми се да я направя чашовидна, но не съм мног сигурен как става. Та, за това сигурно ще избере първия начин, като махната скелетните и оставя водача и избера нови скелетни. А резитбата мисля да я оставя за края на февруари, началото на март.

Иначе за
Делян написа:
...дръвчето е "изтървано" и ще трябва да започваш отначало.
ми казаха, че почвайки отначало ще изгубя около 1 година, което не ме притеснява. А има ли начин да навредя на дръвчето, или да режа смело?

ПП Скелетните клони до основата ли да режа, под лек ъгъл, или да оставя малък чеп?
Делян - специалист
Абе, остави си я свободно-растяща - отрежи стъблото на 90 см от земята и през вегетацията премахваш само филизите, които не ти харесват накъде отиват, или ги отклоняваш с разпънки накъдето искаш.
Дюлята, а и повечето дръвчета, колкото повече я режеш, толкова повече обраства с издънки.

Режи с малък чеп и замажи с боя. Целта е чепа да засъхне, а не стъблото.

А дали ще навредиш на дръвчето, само времето ще покаже :) но така то не ти е нужно. Миналата есен така отрязах един лешник, че беше станал като храст, а искам да го оформа като дръвче. Нищо не му стана - веднага тръгна да прави корона.
nautilus33 - майстор
Мисля, че ще карам по първия вариант, т.е да махна скелетните клони, че да резна всичко и да оставя само стъблото да стърчи ме е малко страх :)

Тема "Оформяне на сравнително млада дюля-мисията възможна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: