Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Trakehner1 - специалист
Привет,

искам да механизирам малко градината, с която се занимават родителите ми, понеже са възрастни, но не се отказват. Искам да монтирам разпръсквачи, които да улеснят поливането на част от растенията. Никъде не намерих информация каква е разликата между тези обикновените и между импулсните? Пластмасовите стават ли, или да взимам алуминиеви (клоня към вторите).

Благодаря!
vlax - майстор
Trakehner1 написа:
Привет,

искам да механизирам малко градината, с която се занимават родителите ми, понеже са възрастни, но не се отказват. Искам да монтирам разпръсквачи, които да улеснят поливането на част от растенията. Никъде не намерих информация каква е разликата между тези обикновените и между импулсните? Пластмасовите стават ли, или да взимам алуминиеви (клоня към вторите).

Благодаря!
Аз не разбрах какво искаш да поливаш :?
yanko78 - специалист
Ако гледат зеленчукова градина, смятам, че би трябвало и по удачно е да се полива с капкови маркучи. Много е относително да се даде съвет от това което е написано като изискване. Ако приемем че градината е с правилна форма, най-общо казано, се пуска един основен (захранващ) маркуч от който излизат за всяка леха капкови. Не е ясно какъв е водоизточника, но ако приемем, че е помпа и всичко е наред, най-оптималният вариант е да се вземе едно реле време (примерно от кауфланд 6,50 лв), което има огромни възможности за настройки, кога и за каква продължителност да пуска помпата.
Trakehner1 - специалист
Родителите ми имат зеленчукова градина, която все още поддържат. Исках да им улесня максимално подръжката, вече купих импулсни пръскачки (3бр) и един дъждовален маркуч. От поливната помпа тръгва тръба 1 1/4" на която има 6 крана като всеки е с адаптор за бърза връзка към маркуч. Крановете са на тръби, които са 3/4". И имам проблем.

Когато свържа две пръскачки, работят добре и покриват около 80% добре. Когато включа трета, за да усиля интензитета на дъжда и да достигна 100% покритие, последната не се върти. Явно не достига налягане, помпата е обикновен поливен мотор от старите, мисля, че е 800W. Сега свръзката ми е малко пещерняшка - от основният кран 3/4" има редукция и адаптор като от там тръгва маркуч 1/2". Той се разклонява веднъж на две като първите две пръскачки вързани към него работят добре. Третата, явяваща се последна, не се върти, пръска, но е стационарна. Според мен проблема е от балансирането на напора на водата. Дали ако тръгна с 3/4" от крана, след това при първата пръскачка с тройник 3/4" - 1/2" - 3/4" и след това за вторите две пръскачки тройник 3/4" - 1/2" - 1/2" ще станат нещата, или е по-добре да взема направо колектор за четири пръскачки (имам май още една някъде, може да я добавя) и да я направя да работят 2 х 2 - т.е. две да пръскат, след това да се превключи на другите две, ще е по-добре според вас?

Относно типа напояване - от малкото време, което прекарах в четене, разбрах, че се нарича дъждуване. Според статиите, които четох, при всички култури, с изключение на доматите, които боледуват от това, резултатът е положителен с увеличен добив от 26% (пипер) до 200% (грах). ЕДна част от градината се полива од дъждовален маркуч 15м, който полива доста добре поне след първия тест.
vlax - майстор
Trakehner1 написа:
Родителите ми имат зеленчукова градина, която все още поддържат. Исках да им улесня максимално подръжката, вече купих импулсни пръскачки (3бр) и един дъждовален маркуч.

Относно типа напояване - от малкото време, което прекарах в четене, разбрах, че се нарича дъждуване. Според статиите, които четох, при всички култури, с изключение на доматите, които боледуват от това, резултатът е положителен с увеличен добив от 26% (пипер) до 200% (грах).
Сега ако правилно съм разбрал трябва да поливаш зеленчуци.Ако е така бих ти препоръчал да спреш веднага това дъждуване,защото ще маносаш всичко и ще приключиш много бързо сезона.За пример ти давам-10 дена не е валяло а оня ден ми се омани лука и трябваше да го пръскам зорлем.
Препоръка,минал съм по този път,да обърнеш хората на 180 градуса:
1.Закъснял си с капковото,но още имаш шанс.
2.Виж как поливат родителите ти зеленчука,какво количество вода и през колко дена и купи маркучи с капкообразуватели.
3.Почети има доста писано тука и със снимки,с мулчиране и без и питай ако не ти е ясно.
4.Бъди много внимателен това което ще направиш защото възрастните хора гледат с недоверие на новите технологии,минал съм по този път,нямат доверие и като добавим и какво ще кажат комшиите,не дай.. да се провалиш.
Дай малко повече инфо.
шоп - майстор
Без да съм спец в агрономията, мога да споделя как се поливаше по Татово време и ТКЗС то.

Нямаше капково напояване из шопско, предполагам и в цяла Бг. Всичко се поливаше чрез дъждуване. Домати, пипер, зеле, моркови, картофи, царевица, слънчоглед...

Верижен трактор ДТ 75 с монтирана навесна помпа заставаше до напоителен канал и със струя над 100 метра дъждуваше. Много хора сигурно си спомнят и теглените от трактори дъждовални системи от дуралуминиеви тръби ф110 и голями метални колела...

Лично аз и баща ми с ал. дъждувални разпръсквачи поливахме 2 дек градина преди 20 ина години...Бързо, лесно ефективно. Според наляганего работният диаметър на една пръскачка бе до 20 метра...

Полива се много рано сутрин или след залез ...дори през нощта.


Дано съм бил полезен.
Trakehner1 - специалист
Да, благодаря и на двама ви. Поливането е вечер, като скоро ще е с таймер. Ако се полива вечер, каква мана и др. болести? Навсякъде, фермер.бг и прочие, чета, че дъждуването е за предпочитане. Поставих в една част и дъждовален маркуч, за сега се получи доста добре.

Тема "Разпръсквачи за поливане на градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: