• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nautilus33 - майстор
Здрваейте,
от миналата седмица берем краставици от градината, но последните няколко пъти, всичко, което откъснем е страшно горчиво. Пробвах ме с метода на търкането на отрязаните крайща, киснене в подсолена вода, но не помага. От това, което прочетох по други форуми, стигнах до ивода, че им лиспва вода. Поливам ги 3 пъти в седмицата, но се случва горния слой на почвата да изсъхне, дотолкова, че леко да се напука. Макар че, в реда с краставиците е сянка от самите листа на растенията. От другаде пък ми казаха, че трябвало да ги поливам по-малко- веднъж на 4-5 дена, и тотално ме объркаха. Сега реших да поливам половината всеки или почти всеки ден, а другата половина рядко. Дори в единия край набих бутилка обърната надолу с отрязано дъно и вода в нея. Нещо като капково.
Та, ще се радвам ако някой сподели мнение как да отстраним този проблем.
keymaker - специалист
В тия жеги поливай всяка вечер. И ще се оправят нещата.
nautilus33 - майстор
По-скоро сутрин, понеже вечер ми е невъзможно да отида. Но ще гледам тогава, да поливам всеки ден. Даже се замислям да сложа от тази зелената засенчваща мрежа, понеже имам вече оформени малки чушлета и днес забелязах, че по някои от тях има петна като загнило, та предполагам е от жегата и това.
djendov - специалист
ivanovbg написа:
Какъв сорт са?
Е как какъв...горчиви :)
Аз си спомням като малък при баба и дядо, краставици се беряха по определено време иначе горчат.
Не помня вече, но можеш да екпериментираш. Скъсай едната рано сутрин, едната по обед, една следобед и една вечерта. Дали пак ще горчат?
nautilus33 - майстор
Сортът е Гергана. За сега имам възможност само сутрин да поливам и късам, освен през почивните дни.
Гост - специалист
"Дето думат старите хора: то чушка ако не люти, краставица ако не горчи, жена ако не гълчи, и мъж ако не мълчи, де ще му излезе краят, а?"
И моите горчат. Ама аз така по- ги обичам. Тази година експериментирах с бели краставици- като тиквички- и те горчат- явно е от жегите. А поливам всяка вечер почти.
ESPACE - майстор
Някакъв доминантен ген предизвикваше горчивината и ако сте засели краставици с такъв, нещо да не е им ок, вода, топлина и почват да горчат. Абе като капризни булки. Майка ми от години купува и гледа разни японски сортове краставици, които на големина са между едър корнишон и Гергана и не си спомням такава краставица да е горчала. Герганата редовно си горчаха.
infomar
На моите не съм оставял почвата да изсъхне и така вече няколко години имам само нормални краставици. преди две години ги бях изтървал една седмица без вода и започнаха да нагарчат, но после се оправиха.
Моят съввт е да скъсаш всички краставици които имаш в момента (скоро пак ще излязат нови а тези и без това не ти трябват) и да почнеш редовно поливане. Сорта ми е Хергана.
Димитър Димов - специалист
Както е казал Мирча Кришан-краставицата съдържа 98% вода (https://www.youtube.com/watch?v=2vWfGtq6f8o),така че ги поливай всяка сутрин,краставиците обичат водата. :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Горчиви краставици- повече или по-малко вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: