Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
wanderer - специалист
  • здравейте!
    става въпрос за съвсем неголямо насаждение - 5 реда по 4 метра. сортове нямам идея какви са, плододават целогодишно, втора година от засаждането. на пролет всичко тръгна добре, брах 2 пъти по 5 кг за сладко, после започнаха дъждовете, и от там всичко отиде у ряката. накратко - загиват ми цветоносите във различна фаза - от цъфтеж до плод. няма налеп - просто изсъхват като сено. сега от доста време е сухо, но тенденция към осезаемо оправяне не виждам. поливането е капково, междуредието е мулчирано с дървени стърготини. първата снимка е преди заболяването, останалите са от днес. търся идентификация на болестта.
Прикачен файл:
18870177_1731764576853317_498523161_o.jpg
Прикачен файл:
19749492_1771638072865967_889105584_o.jpg
Прикачен файл:
19718694_1771638289532612_792881515_o.jpg
Прикачен файл:
19747841_1771638339532607_1875281597_o.jpg
wanderer - специалист
отначало и аз се насочих към сиво гниене, но пък нямам налеп..?? а дали е задължителен симптом не знам.
preslav - майстор
Не съм агроном и със земеделие се занимавам съвсем аджамийската и само за кеф, но чета и се опитвам да навързвам нещата. Според мен годината е добра, макар че пролетта малко закъсня, но пък ниските температури и високата влажност са предпоставка за мани, гниения, акари и т.н. Нямам опит с целогодишните ягоди, но за другите знам, че мястото им трябва да се мени всеки 3 години, при теб може да се окаже, че почвата е вече поизносена, пробвай с листно торене да съживиш нещата, консултирай се с агроном от някоя агро-аптека за заболяванията по ягодите. По принцип мулчирането дава резултати, но е нож с две остриета, не се знае какви гадини и зарази си разнесъл с дървените стърготини. Пак по принцип замисли се къде има най-много горски ягоди и следвай заложеното от природата.
wanderer - специалист
и аз не съм специалист. питах агроном - чеше се дето не го апе, и нищо конкретно не каза. купих един листен тор пък ще видим ефекта. почвата не е слаба, и проблем в стърготините едва ли има, на тъщата без мулч са на същото дереже. важното е че сладкото направих :-D
iivanov - майстор
Чувал съм , че тези ягоди след плододаване трябва дя се косят . И така през целия сезон .
wanderer - специалист
преди години съм отглеждал на полиетилен сортове, които плододават веднъж, и след това ги окосявах или по скоро орязвах. после си поникваха нови и свежи листа. и при тях тук там имаше и сиво гниене със налеп, но по скоро случаите бяха изолирани. сегашните цъфтят и връзват постоянно и дори да искам няма как да ги кося.
preslav - майстор
Торът не трябва да е някакъв - аз ползвам на PLANTA за зеленчуци и съм забелязал, че пипера подлудява, но доматите почти не се влияят. Може и да си внушавам, но Лактофола не съм видял да дава някакъв ефект. Обърни внимание какво пише на опаковката, примерно моя е 12+5+24 (+2), което го тълкувам 12% общ азот, 5% фосфор, 24% калий, 2% магнезий и останалото са микроелементи. Теб те интересува най-много да е калия - поне така се твърди, че той е отговорен за здрави и сладки плодове.
Когато правя експерименти никога не пръскам всичко, напръскай примерно 2 реда, другите остави така както са, прецени какъв е ефекта след 2-3 пръскания и тогава решавай как да продължиш. Плантата я дават да се ползва през 7-10 дена през хладните часове на денонощието - до месец трябва да забележиш промяна ако в това е бил проблема.

Тема "Проблем с ягоди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: