Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yasoo - специалист
Здравейте,
за съжаление имам пореден проблем с чемширите по двора. Три от тях едновременно преди седмица-две започнаха да съхнат от едната страна. Забелязвам също, че и кората на стеблото на съхнещите клони е започнала да пада/обелва.

П.П. За тези които биха предположили, че чемширите са изядени от гъсеници/пеперуди само ще каже, че не е такъв проблема. Борил съм се с такива изядени от гъсеници преди няколко години даже и тема съм пускал в друг форум (http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=36&t=15179), та знам как изглежда. В момента листенцата не са наядени а просто си съхнат и кората се бели.

Ще съм много благодарен на всеки който даде съвет как мога да ги спася.
Благодаря предварително! :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Kokar - специалист
Погледни тук:
Болест по чемшира
Не е розово положението, за съжаление... :sad:

Опс... Прочетох отново. :!: Явно не е случая с гъсениците.
Някой друг да е полезен.
preslav - майстор
Каквото пръскам по лозето, овошките, доматите, пипера и т.н. в градината задължително минавам с него и че(и)мшира - миналата година във Варна всички растения бяха нападнати от някаква азиатска пеперуда, всичко погина, но за сега оцелях. Не съм специалист, но според мен чемширът, както и всяко друго растение страда от гъби и инсекти - пръскай яко, нали после няма да го ядеш!
mimilisa - специалист
Според мен разтвори Агрия 1050 във вода и му полей корена обилно, да не би да има някой червей в корените. На мен така ми умря една череша.
Ако препаратите за мана не действат, напръскай с меден препарат, да не би да има някоя бактериоза. На мен така ми умря една дюля това лято. Клоните като опожарени от бактериоза, която само с меден препарат се цери. Фунгуран или шампион.
plamen6703 - майстор
Положението с тия чемшири е същото като с моите. С каквото и да ги пръска, вече са "напръскани" и остава само да ги изреже и изкорени...
ssk - напреднал
Причините може да са в неприятели в корените или заболяване, което е по-вероятно. Това налага комбинирано пръскане с фунгицид и инсектицид и поливане на корените през 5 дни поне 3 пъти.
Задължително изрежи всичко засегнато и като начало топсин плюс би58.
Имам 400 бр, които пръскам редовно заедно с овошки и асми- т.е. през целия вегетационен период.
yasoo - специалист
Благодаря много за съветите!
Напръсках ги онзи ден обилно с Нуреле и Вазтак (последните години с тази комбинация ги предпазвам от всякакви гадинки и всичко е наред). Ще взема в понеделник и някакъв фунгицид пък да видим какво ще се получи.
preslav - майстор
yasoo написа:
Благодаря много за съветите!
Напръсках ги онзи ден обилно с Нуреле и Вазтак (последните години с тази комбинация ги предпазвам от всякакви гадинки и всичко е наред). Ще взема в понеделник и някакъв фунгицид пък да видим какво ще се получи.
Отивайки на агроаптеката вземи и малко поразени листа, а най-добре цяло поразено клонче - обикновено в аптеките минават много хора със сходни проблеми и се знае какви препарати са дали резултат.
Гост - специалист
Моите ги изядоха зелените гъсеници. И к'вото не изядоха- изсъхна.
keymaker - специалист
Занасяш поразени колонки и ако аптекаря е читав ще каже какво е и с какво се лекува. По описанието ме съмнява дали не е нещо гъбично ама....

Тема "Чемширите изведнъж започнаха да съхнат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: