• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kopaiko - специалист
Прикачен файл:
Lenovo_A1000_IMG_20170712_195643.jpg
Здравейте.Имам една лозичка на която за втора година по един и същи начин листата стават на кафяви точки и после стават целите кафяви.Има ли оправяне?

Прикачен файл

Lenovo_A1000_IMG_20170712_195613.jpg
cat - специалист
Най добре махни лозичката , прилича на Бернер това е болест която се разнася с ножицата кат режеш и не се лекува .
preslav - майстор
cat написа:
Най добре махни лозичката , прилича на Бернер това е болест която се разнася с ножицата кат режеш и не се лекува .
Ако е Бернер казват, че има лек - https://www.agronet.bg/agro/198-cherven ... phila.html - но не казват, че се разнася с рязане. Допускам питащият да си е взел точно лоза, която не се пръска и сега да страда от това.
Лично аз не бих коренил нищо преди да съм направил всичко възможно да го спася, но вместо да се правя на агроном ходя в агроаптеката с поразено листо или плод и питам училите (а не по форумите) какво да правя. Тя работата същата като с вечния спор между инДжИнерите и майсторчетата, едните учили, другите пипали, или както се казва "един ял постно зеле, другият пържоли, на глава от населението - свинско със зеле".
cat - специалист
Незнам какво знаят мъдрите и учили агрономи , ама аз през последните 20 г си гледам лозята и ти гарантирам че ако болеста е Бернер и е само една заразената лоза е най добре да се махне . А дали е точно Бернер или пригор от пръскане по снимка никой неможе да каже с точност .
preslav - майстор
cat написа:
Незнам какво знаят мъдрите и учили агрономи , ама аз през последните 20 г си гледам лозята и ти гарантирам че ако болеста е Бернер и е само една заразената лоза е най добре да се махне . А дали е точно Бернер или пригор от пръскане по снимка никой неможе да каже с точност .
Няма да споря защото преди 20 години и запушвания на артерии не са се лекували, а сега взели, че измислили някакви си стентове. Преди 20 години не знам дали е имало нещо друго освен бордолезов разтвор и пушилки със сяра. Така както са описани нещата, дори и да се изкорени болното растение следващото засадено на същото място пак ще се зарази и т.н. до безкрай.
Рано си започнал да се занимаваш с лозя, аз едва от 2 години проявявам някакъв интерес и то най-вече при събирането и обработването на реколтата.
Andri01 - майстор
...и предимно - използване на обработената реколта в течно състояние! Признай си,де :).
cat - специалист
95 г си имаше съвременни препарати даже много малко наистина нови препарати излизат на пазара повечето са старите активни вещества с нови търговски наименования . Но да кажем че колегата те послуша и започне борба със заболяването , това означава да хвърли едни доста пари с неясен краен резултат може и да успее а ако не успее разпространи ли се заболяването остава без лозе . И понеже Преслав прави сравнение с хуманитарната медицина а аз се съгласявам с него , колега недеи корени лозичката , за да не загубиш 3 лв извади я с половин кубик почва сложи я в една кашпа и там я лекувай един вид да я поставиш под карантина . Аз го пиша това ама като си го чета и последното ми звучи глупаво. Преславе ти как мислиш глупаво ли е ?
preslav - майстор
cat написа:
95 г си имаше съвременни препарати даже много малко наистина нови препарати излизат на пазара повечето са старите активни вещества с нови търговски наименования . Но да кажем че колегата те послуша и започне борба със заболяването , това означава да хвърли едни доста пари с неясен краен резултат може и да успее а ако не успее разпространи ли се заболяването остава без лозе . И понеже Преслав прави сравнение с хуманитарната медицина а аз се съгласявам с него , колега недеи корени лозичката , за да не загубиш 3 лв извади я с половин кубик почва сложи я в една кашпа и там я лекувай един вид да я поставиш под карантина . Аз го пиша това ама като си го чета и последното ми звучи глупаво. Преславе ти как мислиш глупаво ли е ?
Нищо не е глупаво когато влагаш сърце и не те е страх да експериментираш, вярно е, че "по-добре мъртъв в боя, отколкото жив на разбора", но нали знаеш, че Виаграта не е замислена като такава, да не говорим как е открито електричеството или пък сиренето и киселото мляко. Допреди 20 години едно беше сигурно "мъж не може да забременее, но опитите в Турция продължават". Човекът с такова умиление казва "имам една лозичка", че как да го посека и да му кажа корени - може да е някакъв сантимент, примерно жената много се радва и все споменава как за рождения и ден съм и подарил отвертка.
preslav - майстор
Andri01 написа:
...и предимно - използване на обработената реколта в течно състояние! Признай си,де :).
Теб на онова място не са ли те учили, че никога не трябва да признаваш - "пет минути срам-цял живот Капитан"! Нищо не признавам, не близвам дори, ама съм му чувал реда и рядко се противя.
Andri01 - майстор
Нее: " 33 часа срам,33 тройки - цял живот инДженер/ин/!:)
  • 1
  • 2

Тема "Болест или мана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: