Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
inspo - майстор
Една идея от мен как да си направим берачка за плодове.
Нужни са малко здрав конец, медна тел, дебела поцинкована тел, лак за нокти и най- важното
3 метров телескоп купен за 5лв. от магазин за китайски стоки.
Водачите и върха са излишни и се махат. От поцинкованата тел се режат няколко парчета ( колкото могат да влязат в горния отвор на телескопа) дълги около 20 см. Огъват се в чашковидна форма като в долния край се оставя 3-4 см. права част която влиза в телескопа. За да не се въртят ги увивам с медната тел и дебел конец който съм лакирал за да не се къса и развива. Връхчетата на телта ги обувам с мека кабелна изолация за да не нараняват плодовете.
И сме готови да берем каквото има. С берачката и стълба без проблем се достига и върха на дървото.
https://youtu.be/s5ZWGi96t-M

Прикачен файл

IMG_20170813_105607_401.JPG

Прикачен файл

IMG_20170813_105531_554.jpg

Прикачен файл

IMG_20170813_105509_629.jpg

Прикачен файл

IMG_20170813_105436_314.jpg
shotik - майстор
Идеята ти и направата е добра.
Аз преди десетина години намерих един телескоп за четки за миене на витрини и с кепче от магазина го оборудвах за бране на плодове. Но се оказа ,че дърветата са доста по- високи/вероятно са засадени 1948 година и от 2000 г не са подрязвани, но на са и мои / и веднъж преди 4 или 5 години намерих телескоп, много по- дебел и як , сгънат 2.6 м , разгънат 4.9 м. Към 30 мм е външната тръба и е устойчив и съм брал по 8-до 12 плода с едно издигане .

Прикачен файл

CIMG9694.JPG

Прикачен файл

CIMG9693.JPG
inspo - майстор
Да. Твоето събира повече и е по функционално.
Виждал съм ги тези торбички , но специално тази круша за която ползвам моята берачка е с много жилави дръжки ня плодовете и трудно се късат. Понякога с доста въртене и бутане, дърпане. Та затова ползвам тази единичната. А и като цена излиза само 5 лв
TheCharmedOne - помощник
Супер! Дадохте и добра идея.
kuger - майстор
Същото приспособление, но монтирано на телескопичен прът за рибарски кеп /с резба на върха/ ще е по функционално. А и пръта е доста по здрав.
vlax - майстор
По времето на соца нямаше телескопи,ползвахме дълъг прът и метална кутия от консерви.После когато се появиха китайските стоки минахме на телескопи,рибарски кепове и разни други самоделки.В момента от няколко години ползвам таково устройство купено от Лидъл,малко е тежък разтегателния прът,но съм доволен.След като махнах торбичката и сложих дълга мрежа/гаца/ за картофи преди 3 години направо се родих.Продават в селскостопанските аптеки на метър.С едната ръка береш и крушата/ябълката по мрежата ти пада в другата ръка.Брането става по-лесно от двама човека.Препоръчвам да се ползва мрежа/гаца/.

Тема "Сезона на крушите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: