• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
gnt69 написа:
На мене лично ми е по лесно от бидона. Вечер като си лягам отварям крана и цяла нощ неуморно поливам.
На мен пък ми е по-лесно от автоматичната напоителна.
Вечер, денем ... тя си знае работата.
Аз даже рядко хода до двора - там никой не живее.
Ходя само да бера, да пръскам или да свърша някаква друга, неавтоматична работа :-D - прекопаване, вързване на домати ...
Но пък когато и да отида винаги е напоено.
Разбира се всеки си има предпочитания, разбирания... и не ангажирам никого с моите.
Всеки сам да си носи раничката.
:partyman:
miroki - майстор
Е моята е полу-автоматична.
В 5 сутринта се пуска помпата в 6 спира. С обикновен таймер за 7 лв. И полива или всичко или където съм отворил крановете пореди това. Има и ключ, ако няма да се полива се спира.
Август месец, всичко.
Предимнството е, че работи на по-високо налягане. Позволява по-дълги маркучи (по-малко разклонения и пари). При бидон може в края на реда да станат по-ниски зелечнуците и по-слаби, особенно на редове 10 м и повече. А бидона струва 150 лв единия. Аз ползвам около 4-5 тона вода от кладенеца, това са 4-5 бидона. 40 реда по 10 м. през 10 см - 1 л/ч около 4000 литра. А това е една малка част от двора 10 м. на няма 20 м.
Обща цена, около 100 лв. Половината за лентовия капков маркуч.
nikel - специалист
Човека каза че няма да е редовно там, така че бидони ,таймери и всички други полуавтоматики отпадат.
Не трябва да откриваме топлата вода/даже и хладка /.Има програматори, клапани и всичко необходимо за пълна автоматична напоителна система. Качествено и евтино досега не съм видял цели 57 год. сигурно няма и да видя.
Затова преди 5 год. като си закупих вила извиках един тъмнозелен да ми изкопае канали за маркуч. В двора имам 9 бр.крана 3/4 и 9 бр. 1цол.До всеки кран има и маркуч за ток.
От 3 год съм с програматор и клапани и съм си добре нищо че живея на вилата.
bube760205 - специалист
Добре! Дайте съвет как би било добре да направя и какво да си купя за да си изградя напоителна система според нуждите ми?
yanko78 - специалист
bube760205 написа:
Добре! Дайте съвет как би било добре да направя и какво да си купя за да си изградя напоителна система според нуждите ми?
Като начало, най важен е водоизточника. След като е кладенец, трябва да предвидиш от каква дълбочина ще се изпомпва водата и на каква дължина ще се кара водата. Това ке ти е важно при избора на помпа. Най-лесният вариант е, да приемем, че закарваш водата с Ф25 до началото на редовете, от там на всеки ред разпробиваш тръбата Ф25 и слагаш "канелка" с кранче (че не ми идва точната дума) и от нея капкови маркучи по редовете. Ако всичко ти е направено както трябва, вързваш помпата към таймер, който се включва в контакта (в кауфланд 6-7 лв.) и си го настройваш по дни часове и т.н. да ти включва помпата.

След като си изясниш помпата за твоите нужди, с малко сръчност ще си доизградиш останалия "тръбен" път. Ако имаш мерак, тръбата която стига от кладенеца до редовете със зеленчуци, може да е вкопаеш в земята и да лежи от вън само разпробитата тръба от която ще тръгват напоителните капкови маркучи по редовете.

Пак казвам, помпата е основата. Ако изпода и е 32, се прави преход към Ф25 и т.н, но това са гадания. Изясни си каква площ ще напояваш, параметрите - дълбочина и дължина на напор. Намери фирма за помпи, обясни им цялата разводка. Те ще ти препоръчат подходяща помпа и от там на татък, ще ти остане удоволсвието, да сглобиш пъзела и да се наслаждаваш на плодовете на труда ти.
krismarg - специалист
Я напиши какво ще садиш - колко реда по колко метра и да пробваме с по-конкретни предложения.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на напоителна система!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: