• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
bube760205 - специалист
Здравейте! От скоро съм собственник на селски имот къща с градина.И като всеки малд човек имам мерак и желание да си отгледам собствена продукция ! Но за целта ще трябва и да поливам зарзавата и каквото съм посял! До преди няколко години когатоп се живееше там се поливаше с вода от кладенеца с помпа! Аз нямам възможността всеки ден да съм там.. и ми се иска да си изградя система която да полива вместо мен. До колкото знам,капковото напояване е идеално за целта,когато няма човек,но искам да знам подробности какво ми е нужно освен маркучи,фитинги и т.н. Смятам да има таймер всека вечер да се включва помпата за определен период и да полива! водата ще е от кладенец.... но щом е капково напояване,тази помпа не е ли излишна в случая ,какво трябва да направя? Или ако не е с капково напояване какво мога да сложа като пръскачки или незнам за да се полива! Или може би трябва да взимам вода от чешмата но ще ми излиза дебело с толкова вода... А и щом е капково и и ще е около поне 250м. не трябва ли да има нещо което да създава някакъв вид налягане за да върви водата нормално в самото капково или не е нужен голям дебит...... Моля за съвети ..Отворен съм към всякакви идеи стига да не са скъпи ..Търся разумен вариянт !!!
gnt69 - майстор
Купи си бидон 1000 литра,пълни си го с вода от кладенеца и си поливай от него.
bube760205 - специалист
gnt69 написа:
Купи си бидон 1000 литра,пълни си го с вода от кладенеца и си поливай от него.
Тоест да свържа капковото към бидона така ли? А няма ли вариянт да е без такъв съд?
gnt69 - майстор
Може ама трябва да сметнеш каква капкова тръба ще купиш колко метра и съответно да купиш помпа с такъв дебит.
hidrazin - майстор
По темата има изписано много. Приятно четене:
КАПКОВО НАПОЯВАНЕ
Аз лично това с бидоня не го харесвам. Определено не го харесвам.
Но пък е евтино въпреки всичките му недостатъци.
:partyman:
Andri01 - майстор
Директно вода от тръбопровода или още повече от кладенец не е добре за растенията. Студена е за поливане! За това и бидона е за предпочитане-съвет на агро-корифеите :)
miroki - майстор
Така е, но като ползвахме преди кладенеца с пълнене на вадата до горе, беше още по-зле, пък имаше продукция.
hidrazin - майстор
Andri01 написа:
За това и бидона е за предпочитане-съвет на агро-корифеите :)
Те затва са кУрифеи - щот никой не им знае името. :lol:
Това със студената вода и че бидоня бил за предпочитане са приказки от 1001 нощ.
Просто някой си хвали евтиното недоразумение с бидоня щот не му стигнали парички за истинско напояване...
От май до средата на септември Слънчо дава между 4 и 6 kWh енергия на всеки квадратен метър земя.
Напълно достатъчно за да няма никакви проблеми с капковите маркучи - черни, нагрени от слънцето, капещи а не леещи вода...
Никкъв шок няма за зарзавата и другите култури.
Баба ви все от бидоня е поливала....
:partyman:
Andri01 - майстор
Е,щом казваш,значи си прав...за себе си. Не обичам безмислените спорове. Аз си казвам мнението,ако някой го интересува-ок,ако не-здраве да е. А и въпрос на вкус, разбиране и професионализъм :).
gnt69 - майстор
hidrazin написа:
Andri01 написа:
За това и бидона е за предпочитане-съвет на агро-корифеите :)
Те затва са кУрифеи - щот никой не им знае името. :lol:
Това със студената вода и че бидоня бил за предпочитане са приказки от 1001 нощ.
:partyman:
На мене лично ми е по лесно от бидона. Вечер като си лягам отварям крана и цяла нощ неуморно поливам. Сутрин като се наспя и като си изпия кафето затварям крана и спирам да поливам. А забравих да спомена че обработваемата площ съм а свел до 45 квадрата 9х5. :partyman:

Прикачен файл

oranj.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на напоителна система!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: