Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
plamen_peev - специалист
Здравейте, нов съм в този раздел. Попрегледах темите, но не намерих интересуващата ме информация.
Имам проблем в градината. Имаме доста сини(бардашки) сливи и вишня. Всяка година о падналите плодове прорастват нови фиданки. Когато се видят навреме няма проблем, но аз отсъствам доста и вече има две-три годишни фиданки. Опитвал съм с лопатата да ги подкопая по-дълбочко но те винаги пак прорастват. Вече има доста с дебели стебла и скоро май градината ще заприлича на млада гора.
Моля дайте някакъв съвет как да се отърва от това нашствие.
Благодаря предварително!!!
gnt69 - майстор
Няма оправия изхода е да ги отрежеш ама и голямото дърво. Това не е от костилките а от корените. Аз имах подобен проблем с 2 вишни, какво ли не ги правих корених издънките но пак поникват. Като мина с косачката ги подрязвам и после бодат като се ходи бос в райграса. Решението е едно режеш до дъно ако не те мързи и корениш. После на разсадника купуваш нови и садиш. След 2-3 години и ще береш хубави едри плодове. :partyman:
nautilus33 - майстор
Издънките от корен, се режат всяка есен, мисля, че през октомври ноеври, като земята се премахва и издънката се реже до основата, т.е. до корена.
Lisko - майстор
Аз още съм в етапа който им се радвам. 3-та година бера сливи. Дадох издънка на един приятел, очаквам да бере догодина.
nautilus33 - майстор
За издънка от корен става дума, нали? Как успяваш да ги вкорениш?
Hoвoceлckи - майстор
Прави се положница. Докато е още тъничка, гъвкава ... Изкопаваш вадичка до нея. Акуратно я накланяш до полегване във вадичката. Като 20-30 сантиметра. Затъпкваш добре с пръст. Може да сложиш и камъни най-отгоре ако се надига. Края (върха) пак дискретно го вдигаш нагоре. Пак можеш да ползваш камъни или колче. Това пролет. До есента трябва да си е пуснала коренчета частта, която си заровил. Можеш внимателно да разровиш и провериш. Ако ти харесва - пресичаш от дървото (корена) и садиш. Ако ти се виждат слабички - затрупваш и оставаш за следващата есен.
За това ли питаше?
nautilus33 - майстор
Благодаря. Предполагам, че да :) Има една стара череша, много хубав сорт. Но не съм виждал издънки покрай ствола, та за това, догодина ще се опитам да калемя пъпка от нея, но не знам дали ще стане, понеже едно, че до сега не съм го правил, и второ, чел съм, че калем от много младо и много старо дърво не се взема.

Тема "Млади израстъци (фиданки) в градината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: