• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yavor_dz - специалист
Неочаквано за мен, след като си купих селска къща с двор, се запалих по овощарството. Голямо удоволствие е да щъкаш из двора и да чоплиш по дръвчетата.
В двора има ябълка Грени смит, череши, смокиня, нар, орех.
Есента засадих круши (Жифардова масловка, Попска, Президент и Сиси), праскови (Фантазия, Ред хейвън и Елеганс лейди), сливи (Блек даймънд, Блек бюти и Чачанска лепотица), бадеми (Нотпарейл и Никитски), орех Чандлър, лешници и малини.
В момента се ограмотявам :) и ще се радвам и други да споделят своя опит - относно сортовете дръвчета, пръскане, рязане, поливане и др.
iivanov - майстор
Сортовото разнообразие единствено пречи на читавото отглеждане на овошки . В смисъл , че различната вегетация , плододаване и последващо зреене , затрудняват операции , като пръскане и поливане .
yavor_dz - специалист
Круши, ябълки, бадеми, лешници, череши и някои сортове сливи не могат да се опрашват сами. Трябват най-малко два сорта. А и нали смисъла е максимално дълго време през годината да имаме даден плод. Затова има летни, есенни и зимни сортове :).
iivanov - майстор
yavor_dz написа:
...лешници, череши ....
Моите това не го знаят и си раждат регулярно . Ходил съм по тази пътека и продължавам да ходя . Много интересно става , когато трябва да пръскаш едното дърво , а другото да пазиш , щото скоро ще береш . Едни заслони , едни още двама ахмака да ги местят ... Красота ! Иначе е много яко да имаш праскови от най-ранните , до най-късните .
kr1100 - майстор
yavor_dz написа:
В двора има ябълка Грени смит,
За това нещо големи грижи - редовно пръскане и с инсекцитиди.Есента варосване и пръскане с Акарзин.
Ако около теб има запустяли места ще те нападне корояда. гренито има мека кора и се напада от тези гадини. Мажи обилно и пръскай с инсектициди.
Иначе има буен разстеж и си трябва редовно рязьане
yavor_dz - специалист
Раждат, защото се опрашват от съседските дръвчета.
За Грени смит съм съгласен. Голямо дърво е. Пролетта ще я режа яко. Май има и корояд. Варосах и ще пръскам с инсектицид и акарзин. Ама пък от два месеца ям ябълки и колко съм раздал...
Засадих и златна превъзходна. Следващата есен ще засадя и червена превъходна.
wanderer - специалист
ако имаш място препоръчвам ти круша сорт пас красан. а ако искаш да ядеш хубави ябълки началото на август - сорта морис делишес. вместо златна превъзходна пробвай със златна резистентна. името и не е случайно. и наконец една от най хубавите според мен ябълки - флорина. не я пренебрегвай. успех с начинанието.
yavor_dz - специалист
Точно златна резистентна засадих есента. Макар, че после прочетох, че на вкус доста се различава от превъзходната. А за мориз делишес и флорина също съм чел доста добри отзиви. Как са в сравнение със червена превъзходна? Обичам ябълката да е сочна, ароматна и леко кисела. В никакъв случах хлебна.
А круша Пас красан ми е в списъка за следваща есен. Заедно с вилямова масловка. Чух добри отзиви и за Кармен и Тоска.
wanderer - специалист
имаме близки вкусове, като аз клоня към още по киселите. резистентната е свежа и сочна. флорината също. мааалко по добра според мен. и двете са много по слабо чуствителни към струпясването от другите сортове. морис делишес е най ранния едроплоден сорт, по спомен опрашител на грени смит. има малко от оня специфичен вкусов нюанс на петровка, но все пак като ранно попълнение става. грени смит е особен, плододава на дълги клони, и резитбата му (а и не само неговата) трябва да се прави с добро познаване на плододаващата дървесина.
Делян - специалист
Вилямовата масловка е страшен сорт - вкусен и ражда ежегодно, но лесно окапва и бързо презрява.
Друг сорт круши, който може да пробваш е Трапезица. Зрее в началото на август и също ражда редовно. Много вкусна.
Това е само половината от тазгодишната реколта (от дръвче, високо колкото мен - 1.8 м):

Прикачен файл

13-rekolta-09_07_17.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Малка овощна градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: