• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Чираче - майстор
Направих конструкцията на оранжерията. Мислех да я покривам отгоре и отстрани с поликарбонат, но излиза много пари. За момента съм се насочил към армиран найлон. Проблема е, че навсякъде се предлага с ширина 1,55 м. Чудя се как да се съединяват отделните части найлон по ширината? Вероятно има много решения, но кой е най-удачния според Вас, заимстван от опита Ви?

Има ли някой в Пловдив, който да предлага професионално тая услуга - залепване на найлон? Знам, че става и с ютия, но няма никаква гаранция за здравина. Най-добре ще е с някакво лепило, ако съществува такова.
torbalan - Дървен философ
Е, ти няма ли да го укрепваш тоя найлон към конструкцията, че си се запритеснил за здравина?
Hoвoceлckи - майстор
Няма проблем със здравината при лепене с ютия! Известен проблем е докато свикнеш да загряваш достатъчно, без да го прогориш. Това, че е армиран не мисля, че е много голямо предимство при оранжерия. Късането става основно по ръбовете и там където лежи върху скелета. Боядиса ли го с бяла боя?
Друг вариант е да вземеш достатъчно голям найлон, така че да го бгърнеш (все едно пакетираш кашон).
djendov - специалист
не се занимавай с глупости. Аз си купих с размери 11м/11м. Има всякакви размери, всякакви дебелини, с УВ защита и така на татък. олх и базар, щом никой не те насочва за Пловдив.
Чираче - майстор
На снимката показвам моята скромна оранжерия с размери 6х4 м и височина на обслужваемата част 2 м +още 0,7 м до билото. През пролетта я направих с двускатен плосък покрив/фермите ми ги подари готови познат /, но се оказаха неудачни. Просто не можеше да се опъне добре найлона, който се изпокъса за няколко месеца основно от прегряване в мястото на допиране до металните пръти. Найлона беше обикновен. След сезона преработих почти всичко, като направих ферми с дъга. По тавана заварих два диагонала, и така стана много устойчива конструкция на усукване. За поликарбонат с дебелина 4 мм трябва да дам около 800 лв, което е прекалено скъпо. За това реших за сега да е с армиран найлон. Въпроса е как да съединя отделните платна по ширина.
1. За ютията знам, но е много пипкава работа
2. За тиксото четох, но го дават за температури до 70ºС. А в горещините температурата на метала надвишава 100ºС, и найлона просто се разцепва.
3. Конструкцията съм я боядисал със зелен цвят, така ми харесва. Там, където найлона ще контактува с метала смятам да закрепя с винтове ивици от ламперия. Върху найлона след опъването му ще закрепя още по една ивица от ламперия. Между фермите ще опъна за пристягане ръкави за поливане 70мм.

Най вероятно там, където се съединяват по ширина две платна найлон ще трябва да сложа цяла лента от ламперията, да я фиксирам, и върху найлона отново ивица ламперия. По този начин ще стане без лепене, а само от притискането на найлона между двете ивици ламперия, здраво стегнати с винтове през примерно 20 см.

Дали ще стане по този начин?

Прикачен файл

P1010435-1.jpg
P1010435-1.jpg (115.68 KиБ) Видяна 17842 пъти
shotik - майстор
За навес , където си паркирам колата и ползвам за работа , купих от армирания жълт найлон, 155 см , към отвесните профили го захванах с летви 4 х1 см , а по дължина с тиксо 5 см широко от двете страни. Това е втора зима сега , няма разлепено. На покрива са винилови платнища от билборд, след опъване , с лайсни от еталбонд / имах такъв материал/ ги закрепих към фермите със самонарезни винтове.

При мен точно изчислявах къде ще се съединяват и точно на профил съм ги застъпил и фиксирал с ленти и винтове.

Друго ,което се сещам , е с игла и полиестерен конец да ги съединиш по дължина и ако е по хоризонтал, да прецениш на къде ще бъде застъпването / както са керемидите на покрива / . Допълнително с тиксо от вътрешна страна поне .

А на оранжериите с найлон ,не се ли ползваха разрязани по дължина пластмасови тръби , с които се закопчава към дъгите и отвесните тръби ?
ben84 - специалист
Вестници и ютия! Не подценявайте тоя метод.
Един декар оранжерии сме покривали така преди години. Нито е трудно, нито бавно. Питали сме за професионално лепене, ама не си струва.
Увивай парцали по ъглите и си осигури подходящи каиши с които да опашеш оранжерията.

ПП. За сравнително малки парници е подходящо да има вентилатор, който да държи подналягане и найлона да стои прилепнал за конструкцията при ветровито време.
:partyman:
ben84 - специалист
shotik написа:
А на оранжериите с найлон ,не се ли ползваха разрязани по дължина пластмасови тръби , с които се закопчава към дъгите и отвесните тръби ?
Това е при купешките, малки красиви играчки.
Всъщност не разбрах, питащия за колко квадрата оранжерия пита?
plamen6703 - майстор
Чираче написа:
На снимката показвам моята скромна оранжерия с размери 6х4 м и височина на обслужваемата част 2 м +още 0,7 м до билото.
За оранжерията имаш поздравления от мен, което е хубаво си е хубаво :supz: :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Съединяване на армиран найлон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: