Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Делян - специалист
Росните корени винаги ще излизат от подложката, защото тя е в земята, не присадката.
А целта на махането им е да не се позволи развитието на силни корени в горния пласт почва - 15-20 см, който е по-податлив на летните засушавания, а оттам ще страда самата лозичка. Както и ще бъдат разкъсвани от дълбоката обработка, което пак е проблем за растението.
На трета страница съм показал снимка на росни корени на двегодишно мерло.
wanderer - специалист
много точно казано =D>
chapara - майстор
Аз садя по този начин:
http://ilv.my.contact.bg/ZASAJDANE.htm# ... 0%A2%D0%95

, и спойката на подложката с присадката е на ниво терена, вероятно за това има росни корени, които излизат от присадката предимно :?
Изображение
vlax - майстор
Да попитам,това за изрязване на росните корени важи ли за посадените от пръчка, почват втора година?
Изображение
Чираче - майстор
vlax написа:
Да попитам,това за изрязване на росните корени важи ли за посадените от пръчка, почват втора година?
Изображение
Важи за всички лози. Аз режа росните корени до около петата или шестата година.
nikolson - майстор
Отчет. Днес изрязах асмата. Добре че се зачетох в темата, та научих за росните корени. Имам една лозичка от пръчка, влиза в трета година и не върви добре. Сега ли да я ровя, или на лятос (както спомена Делян)?
Чираче - майстор
nikolson написа:
Отчет. Днес изрязах асмата. Добре че се зачетох в темата, та научих за росните корени. Имам една лозичка от пръчка, влиза в трета година и не върви добре. Сега ли да я ровя, или на лятос (както спомена Делян)?
Никога не е късно човек да научи нещо ново.
Сега е момента да се разрови около корена на дълбочина поне 20 см и ширина пак толкова. Само гледай да не премахнеш основните корени. :lol: Отрязваш всички росни корени, и засипваш обратно с пръст и добре угнил оборски тор. Ако няма, ползваш комбиниран тор, но не прекалявай с количеството. Поливаш обилно с вода.
Делян - специалист
И аз имам една Велика за асма, дето две години се мъчи и не ще да тръгва. Тази година пак я изрязах на чеп - поне така съм чувал - режеш на чеп, за да се засилят корените и оттам да тръгне надземната част. Ако и тази година се чуди, есента ще й играя лопатата...
wanderer - специалист
ами не съм сигурен, май бях споделил някъде информация. без личен опит, само по спомен от прочетеното ми е останало, че като цяло великата не дава добри резултати при асмовидно отглеждане. дават и някакъв средностъблен кордон. имам за проба няколко вкоренени пръчки, първата година пощуряха, сега ги рязах пак на чеп, но имаше доста помръзнали пъпки и леторасти. по скоро са ми за експеримент.

Тема "Рязане на асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: