Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Чираче - майстор
chapara написа:
така аз мъча едно Шардоне вече трета година, тази ще е четвърта :roll: :wink:
И какво точно правиш, че мъчиш лозите? Сериозно питам. Как ги гледаш, какво правиш на практика?
medel76 - специалист
EDI написа:
Това всичко металното е за махане, иска си нова конструкция изцяло.Гроздето е за здраво подрязване, иска нови лъчи, поне до колкото виждам.Няма постепенно - напролет трябва да се ореже добре, да се планират новите лъчи и веднага да си направиш новата конструкция.След 2 години си готов с добре развита асма.
Много благодаря за отговора!
значи първо се орязват и цялата конструкция се сменя,така ли?
Може би фирми който правят метални огради към тях да се обърна за нова конструкция?
medel76 - специалист
plamen6703 написа:
За рязането на асмите само човек, който знае да реже на място може да ти помогне. Най-добре е ти да режеш, а той да ти показва кое и защо трябва да отрежеш, така съм се учил аз да режа лозе :)
Конструкцията без снимка няма как да ти се дават идеи за подмяна и вероятно пак на място трябва да ти дадат предложения :partyman:
Много благодаря!!!!Качих снимки
EDI - майстор
Орежи я напролет, защото иначе ще стане като гора и няма да можеш да работиш по конструкцията.Вероятно правещите огради ще ти помогнат, ако не можеш да се справиш направи сам.
chapara - майстор
Чираче написа:

И какво точно правиш, че мъчиш лозите? Сериозно питам. Как ги гледаш, какво правиш на практика?
Имам голям асмалък според мен, от който бера около 500 кг. грозде, наследствен в планински район. Сорта е отел, но за ракийката е добре, там не виреят други по изискани видове грозде. Поне няма къща с друг успял сорт. На асмалъка има място поне за един корен още. Насадил съм за разнообразие. Далече е от другите поне на два метра, пада се от южната страна на останалите, но когато те дръпнат и се разлистят, на младото му става малко повечко от шарена сянка и според мен това е причината да не може вече четвърта година да се качи при останалите , на добра осветеност. Не е мръзнало , първите две години зимува завито в пръста, разбухвам му почвата, има вода, тори се, а при саденето съм го правил както пише по книгите. За момента е 1,5 м. и е хилаво, корена е купешки, от разсадник :?
Чираче - майстор
chapara написа:

. За момента е 1,5 м. и е хилаво, корена е купешки, от разсадник :?
А махаш ли росните корени?
EDI - майстор
Аз затова си разсаждам от мои пръчки от асмата.Вярно, няма дива подложка, но да смятаме, че филоксерата няма да ни посети.Пак по-бавно растат и % на захващане не е голям, но на година ми стига да се хване 1 от 10.Качи ли се, става луда.А това за росните корени е така, трябва да се чистят.
atanasov2004 - специалист
Мога ли да дам един не поискан съвет :-D Памида не е лошо грозде, но щом си решил нека да е така. Моя съвет е така нареченото смяна на сорта. Може долу ниско/ става по бавно/ и направо горе да орежеш асмата до здрава дървесина. Оставяш да се изплаче и вземаш калеми от
желан от теб сорт. Правиш "ашладисване" на разцеп / има го в нета/. Така ще изполваш старата лоза с нов сорт :-D Ако не се прихване- нищо не губиш- пак ще я извадиш :-D Успех!
chapara - майстор
Чираче написа:

А махаш ли росните корени?
:shock: :? Ми не, сега прочетох що е то :roll: Ами да се затопли и ще се занимая. Ей и днес ще си легна една идея по умен :prayer:
Чираче - майстор
chapara написа:
Чираче написа:

А махаш ли росните корени?
:shock: :? Ми не, сега прочетох що е то :roll: Ами да се затопли и ще се занимая. Ей и днес ще си легна една идея по умен :prayer:
Росните корени се махат задължително до около петата година. Вече е време за това. Внимателно разравяш около лозата на дълбочина примерно около 20 см, и отрязваш всички росни корени плътно да основната пръчка. Предполагам, че вече са по-дебели от молив. След това смесваш почва с добре угнил оборски тор/ ако нямаш, става и комбиниран /, заравяш и поливаш. Правиш с мотиката вада около лозата с диаметър 50-60 см, и поливаш при засушаване. Поливането го правиш до към края на август. Сам ще видиш как за едно лято лозите "ще дръпнат" на височина. И следващата година може и грозде да имаш.

Тема "Рязане на асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: