Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
bube760205 - специалист
Здравейте!Ще правя капково за поливане на зеленчуци ... Водата ще идва от водопровода! Не съм мислил,какви да са маркучите за самото капково! Мисля от тези плоските ..с дупчиците,също не съм уточнил и на колко см. трябва да а отворите защото незнам какви трябва да са! Смятам да пусна политилиенов маркуч ф25 и от него да навържа маркучите за капковото ! Питането ми е ще ми трябва ли помпа или хидрофор ли.. за да може да се поливат растенията! Градината е около 400 м2 ! Купил съм си клапан на ток които смятам да свържа към SONOFF и онлайн да поливам дето се вика ! Моля за съвети идеи ,кое как трябва да стане! Благодаря !
шоп - майстор
bube760205 написа:
Водата ще идва от водопровода!



Питането ми е ще ми трябва ли помпа или хидрофор ли.. за да може да се поливат растенията!

Елементарен е отговора, но след като кажете какво е налягането и дебита на водопроводната мрежа:-)

П.П. Не сте ли помислили за сондаж? Поливане с водопроводна вода не е разрешено :wink:
bube760205 - специалист
Нямам как да го измеря какво е налягането,но като струя е добро ! при положение,че от тротоарния кран в цялата къща е на ф20 водопровода. Сондажа ще е догодина,защото ми предстои ремонт на покрив и нова баня и няма да имам силите тази година! А и при нас излиза вода от 12-13 метър надолу! Съседите имат кладенец и като им го копаха им излезе водата на 13 метър мисля.. и тя свършва ,не им стига да си полеят градината! Моля кажете какъв е отговора.. не съм се занимавал с това за това питам !
шоп - майстор
bube760205 написа:
Нямам как да го измеря какво е налягането

Един манометър е 8-10 лева

Дебита можете да го измерите с 10 литрова кофа и хронометър
bube760205 - специалист
Добре! Ще споделиш ли какво трябва да направя ?
preslav - майстор
На първо време си купи материалите за капковото, предполагам няма да ти трябва нито помпа, нито хидрофор, а напротив редуцир за налягането от водопровода. Когато отидеш в специализиран магазин ще ти предложат варианти, а ти ще решиш кое ти е по джоба. Аз за поредна година съм с лентов маркуч независимо от противниците му.
Ако искаш можеш да драснеш една скица на мястото си, да опишеш какво смяташ да сееш/садиш. Да определиш окомерно денивелацията на терена също е полезно за да получиш по-точни съвети.
bube760205 - специалист
Прикачен файл:
136448_l.jpeg
136448_l.jpeg (106.03 KиБ) Видяна 2824 пъти
За нещо такова ли говорим?
preslav - майстор
За нещо такова, но това на снимката предполагам е неоправдано скъпо - използвай търсачката и разгледай в нета какво се прелага специално за капково напояване, има и много клипчета кое как се прави.
mavryt4o - майстор
Дано автора не се сърди че ще направя едно питане в темата му. Искам да си изградя в къщатата на село хидрофорна уредба за вода.Живеем с двуетажна къща 4 възрастни и 2 деца ако има значение.Има 3 чешми 2 душа 2 тоалетни без пералня тя е на друг кръг.Хидрофора ми ал-ко втора употреба на 2 седмици работа се самозапали по незнайни причини от към пресостата е тръгнала белята но няма зн.Сондата е 15м смукателя 13м водата е на 4м.Знам че е малко отзад-напред но резервирах помпа https://www.olx.bg/ad/vodna-pompa-grund ... 7cfW5.html .Питането ми е дали ще е подходяща за моите нужди и с какво да я окомплектовам.Дали само с електронен пресостат или с обикновен и балон с разширителен съд.Ако е с втория вид каква е подходящата големина за въпросната помпа?Стария с 25л съд си се включваше много често и ако може по-голям да се намалят честите вкл. ще се радвам.Няма да се ползва за поливане.Има и нещо друго на същия смукател с тетка съм монтирал и друга малка 370в. помпичка за климатична система.Незнам дали е правилно но си работиха и двете нормално уш докато не пламна хидрофора де☺
шоп - майстор
Може да сложиш спокойно по-голям разширителен съд. По-рядко ще се включва помпата, а това щадящ режим за нея.
Вкъщи съм с 2 по 50 литра вързани успоредно.

Дали пресостата ще е електронен или механичен няма голямо значение.

Тема "Помпа или хидрофор!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: