• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Кофичките не са пробити.
Трябва да са пробити, нали нямаш намерение да гледаш блатни растения.
И най-добрият вариант е да накисваш във вода, а не да поливаш отгоре - експериментирай с половината или поне с част от разсада.
preslav написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Кофичките не са пробити.
Трябва да са пробити, нали нямаш намерение да гледаш блатни растения.
И най-добрият вариант е да накисваш във вода, а не да поливаш отгоре - експериментирай с половината или поне с част от разсада.
Ахааааа, разбрах. Много хитро, тъкмо няма страшно от сечене.
Неска купих Кристалон и ги засилих. Разхвърлях между лозите и NPK, ама имам притеснения за лехата за зеленчука.Май прекалих с птичата тор. Смятам да разделя разсада на две и ще наблюдавам ко са случва.
Обърнах с фрезата и една пътека, докато окопавах торта.
Не го вярвах, ама фрезованото си беше по влажно от пътеката.
Не мога да си обясня как фрезовано ще задържа влага по добре от необработвано.
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Обърнах с фрезата и една пътека, докато окопавах торта.
Не го вярвах, ама фрезованото си беше по влажно от пътеката.
Не мога да си обясня как фрезовано ще задържа влага по добре от необработвано.
По утъпканото водата се "плъзга", а във фрезованото попива - тази година нямаше много сняг и влагата е основно от дъжда - мисля това е отговора. Именно заради това има есенна дълбока оран и пролетна обработка на почвата - в твоя и моя случай есенно и пролетно фрезоване.
За птичия тор те предупредих да внимаваш, но да се надяваме, че фрезоването ще тушира ефекта - догодина ползвай тора, който ти препоръчах (на един участък) и забележи разликата. Не съм сигурен за птичия тор, но като цяло всички естествени торове са богати на азот, а растенията се нуждаят от фосфор за формиране на коренова система и калий за сладост на плода - азотът е за листната маса. Обърни внимание, че Кристалонът е с по-голямо съдържание на Р т.е. фосфор - като ти гледам почвата калций може да не ти се наложи да добавяш, калцият е против върховото гниене при доматите (черно петно от противоположната страна на дръжката). И докато съм се сетил не забравяй да попиташ в аптеката за препарат за изкуствено опрашване - доматът се води самоопрашващ се, но все пак му трябва мушица да го разтръска, а в последно време пчелите са рязко намалели.
Две съседни лехи са. Едната с птича тор, другата NPK.
То ще си покаже.
Днес ще потърся оная дето показа и ще третирам последната леха.

Купих две кила YaraMila COMPLEX. То си е NPK, но в друго съотношение.
Трябва да се науча да разбирам какво липсва в почвата, но според мен по добре е да не се ползва много химия, а да осигуряваме липсите по естествен начин.
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Две съседни лехи са. Едната с птича тор, другата NPK.
То ще си покаже.
Днес ще потърся оная дето показа и ще третирам последната леха.

Купих две кила YaraMila COMPLEX. То си е NPK, но в друго съотношение.
Трябва да се науча да разбирам какво липсва в почвата, но според мен по добре е да не се ползва много химия, а да осигуряваме липсите по естествен начин.
Аз ти показах точно YaraMila COMPLEX, Кристалонът е на същия производител YaraMila - разликата е в съотношенията на NPK, а от там предназначението и дозировката. В домашни условия за липсващото в почвата можеш да съдиш само по косвени признаци, вече ти казах нещо за върховото гниене, но това далеч не е всичко (просто съм се сблъсквал с този проблем и са ми дали такова обяснение). Аз предпочитам изкуствените торове (химиите) по ред причини - лесно и точно се дозират, не се разнасят плевели, някои са с постепенно освобождаване до няколко месеца и т.н. Разбира се най-добрият начин е културите да се въртят т.е. да не се сее на едно и също място едно и също нещо с години - това в двора няма как да се получи.
Сутринта пропуснах да ти кажа, че сеченето по разсада е два вида, едното е фалшиво от преполиване или недополиване, другото е същинско сечене, причинява се от почвени патогени, а тях ги мори Пропланта (пак опряхме до химията).
Искам пак да подчертая, че съм пълен новобранец в овощарството, лозарството, цветарството и зеленчукопроизводството - голямата част, от това което казвам не се базира на личен опит, а на прочетеното и консултираното с агрономи. Имам и голям помощник - жената се връзва на всяка измислена от мен простотия, надявам се да не я подведа, че двора си е неин, аз съм просто "гост-диригент" и наблюдател на ООН.
sbh - специалист
Привет на всички градинари.
Следя темата отначало и реших и аз да споделя моя скромен опит в отглеждането на домати.
Разсада си произвеждам сам от семена, закупени от агроаптеките. Тази година ги засях в началото на март и ги пикирах в пробити кофички в началото на април. Винаги качеството на торфената смес, която съм използвал е била от най-голямо значение. Тази година имах късмет със сместа и растенията за сега се развиват добре. За да привикнат към околната среда, преди да ги забуча в градината ги настанявам временно в една мини оранжерия. Докато са на това временно място, слънцето е по-опасно от ниските температури и затова винаги оставям възможност за проветрение.
Прикачен файл:
Торфена смес.jpg
Прикачен файл:
Настанени на открито.jpg
Прикачен файл:
В очакване на днешния дъжд.jpg
В очакване на днешния дъжд.jpg (111.88 KиБ) Видяна 1492 пъти
В началото на май, ако времето позволява, ще започна да ги засаждам в градината. Тъй като съм малко мързелив :yawinkle: , градината копая само веднъж, докато засаждам доматите. По-този начин никога не газя вече прекопаното и нямам нужда от тежка механизация (фреза). Не използвам изкуствени торове, а само прегорял оборски тор, който смесвам със почвата в момента на засаждането.
preslav - майстор
sbh написа:
Привет на всички градинари.
Следя темата отначало и реших и аз да споделя моя скромен опит в отглеждането на домати.
Разсада си произвеждам сам от семена, закупени от агроаптеките. Тази година ги засях в началото на март и ги пикирах в пробити кофички в началото на април. Винаги качеството на торфената смес, която съм използвал е била от най-голямо значение. Тази година имах късмет със сместа и растенията за сега се развиват добре. За да привикнат към околната среда, преди да ги забуча в градината ги настанявам временно в една мини оранжерия. Докато са на това временно място, слънцето е по-опасно от ниските температури и затова винаги оставям възможност за проветрение.
Прикачен файл:
Торфена смес.jpg
Прикачен файл:
Настанени на открито.jpg
Прикачен файл:
В очакване на днешния дъжд.jpg
В началото на май, ако времето позволява, ще започна да ги засаждам в градината. Тъй като съм малко мързелив :yawinkle: , градината копая само веднъж, докато засаждам доматите. По-този начин никога не газя вече прекопаното и нямам нужда от тежка механизация (фреза). Не използвам изкуствени торове, а само прегорял оборски тор, който смесвам със почвата в момента на засаждането.
Идеята за оранжерията ми допада много, мислил съм си да правя подобно нещо с алуминиеви профили и стъкла с идеята бързо да се монтира и маха, а когато не се ползва да не заема излишно място. За слънцето използвам слънцезащитна мрежа за първа година - проветрението е друга работа. Ако искаш разкажи по-подробно (стъпка по стъпка) как и къде слагаш семките, как поливаш след изникването им, кога и как пикираш, след пикирането как поливаш и т.н.
Virtex - майстор
Понеже темата придобива мащабен характер ( :-D ), може да се прекръсти на "Общи въпроси за градинарството" и евентуално да се направи "важна".

Иначе да попитам и аз - с какво може да се напръскат орехи, за да не са черни ? Наблизо има 2 ореха, единият е по-малък и почти всичко става черно и не може да се консумира. Плодовете стават червиви и падат на земята, съответно не могат да се консумират.
Има ли шанс за спасение ?
Първо питай създателят дали е съгласен, преди да предлагаш покръстване!
Заглавието си е приветливо, та предлагам да си остане такова, па макар и важно да стане.
Някои просто правят нещата както трябва, а за лаиците може и да е "важно".
Успех с орехите!
preslav - майстор
Virtex написа:
Иначе да попитам и аз - с какво може да се напръскат орехи, за да не са черни ? Наблизо има 2 ореха, единият е по-малък и почти всичко става черно и не може да се консумира. Плодовете стават червиви и падат на земята, съответно не могат да се консумират.
Има ли шанс за спасение ?
Нямам орехи и не съм се интересувал за тях, но следвайки логиката на пръсканията на ябълки, круши, сливи и праскови, би следвало преди, по време и след цъфтеж да третират с инсектицид. Поне при семковите по време на цъфтежа разни вредители снасят яйцата си в цвета, после ларвите се развиват в самия плод - откъсваш ябълка, външно няма никакви белези за проникване на червей, а вътре червива. https://fermer.bg/tips/show/407 - тук има полезна информация, но най-добре ще те консултират в агро-аптека където има агроном, а не просто продавачка.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Тема за общи въпроси в градинарството ( бивша Привет Градинари )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: