Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lpoik, след като я засееш, редовно махаш издънките.
Зазимяваш, както те посъветваха или ти дойде отвътре.
Следващата година може да оставиш едно стебло за резерва. Тъкмо ще разбереш дали местото или климата са удачни.
Идеята е да наедрее бързо основното стебло, почиствайки издънките да има манджа за него.
По голямото по леко презимува. Аналогия с лозите.
И да напрайш смокинова ракия! Оооооникална е.
Отваряш бутилка, а онзи, с вързаните очи, вади вилицата.
lpoik - специалист
Трифоне , то да роди ракйката е лесна та даже и ще почерпа.Ега сме живи да го почакаме.Остани си с здраве.
:drinkers: :partyman: :rock:
rufo - специалист
Да повдигна темата...
Аз съм от Добрич, миналата година си засадих 4бр смокини от лиценциран разсадник. Хванаха се...но тази година през пролетта гледам - само пръчка...сега след дъждовете има издънки от пръчката , по 5-6-10 израстъка. Поразрехих ги , да може да дишат, НО да питам :Как , кога и колко се реже те това ?
Svetoslavoff1 - майстор
Зависи как искаш да я формираш. Аз имам 4 бр и съм ги формирал като дръвчета. Имат си нужда от редовно чистене на издънки.
miroki - майстор
За твоя район е по-добре зимата да ги заравяш. За целта от сега избери кой клон е по-наведен. После окоп под него и заравяш. Напролет повдигаш. Това, ако няма да са за листа и млякото.
rufo - специалист
ср юни 24, 2020 8:44 pmmiroki написа:
За твоя район е по-добре зимата да ги заравяш. За целта от сега избери кой клон е по-наведен. После окоп под него и заравяш. Напролет повдигаш. Това, ако няма да са за листа и млякото.
Какви листа, какво мляко...аз искам да ям смокини !!??
kr1100 - майстор
Оставяш ги като храст. Напролет което не е измръзнало го оставяш пак като храст.
Имам до кладенеца , корени над 4,5 м дълбочина. Беше присадено дървос голяма купчина корени и пръст. Образно казано дърво с купчина пръст и коренище в средата на ремарке/ 1984г/,първата зима измръзна въпреки увиването. Напролет пусна издънки. Оттогава не се занимавам със зазимяване - расте си като храст , което оцелелее. Едри плодове. Но иска пръскане с/у мухата. Сама се напоява - пие от кладенеца. Напролет о малко по-късно режа всичко сухо. Напролет не си личи всичко кое е сухо. Някои издънки не са сухи рано пролет , после изсъхват. Наесен режа върховете да не става над 3,5 м .
3 броя са , на различни места.
iliya_i - майстор
чет юни 25, 2020 6:06 pmkr1100 написа:
Оставяш ги като храст. Напролет което не е измръзнало го оставяш пак като храст.
Имам до кладенеца , корени над 4,5 м дълбочина. Беше присадено дървос голяма купчина корени и пръст. Образно казано дърво с купчина пръст и коренище в средата на ремарке/ 1984г/,първата зима измръзна въпреки увиването. Напролет пусна издънки. Оттогава не се занимавам със зазимяване - расте си като храст , което оцелелее. Едри плодове. Но иска пръскане с/у мухата. Сама се напоява - пие от кладенеца. Напролет о малко по-късно режа всичко сухо. Напролет не си личи всичко кое е сухо. Някои издънки не са сухи рано пролет , после изсъхват. Наесен режа върховете да не става над 3,5 м .
3 броя са , на различни места.
Само че Добричкия климат не е баш като Варненския. Там си има голям студ.
Моите са замръзвали няколко пъти, когато температурата е падала под -10 градуса. Ама това на 5 км северно от Варна и на около 1 км от морето. Но корена остава жив. И след 2 години пак има за ядене, че и за сладко. Преди първото замръзване бяха дървета, после храсти. :-D
lpoik - специалист
Радвам се,че съживихте темата.Ето и моята.
Прикачен файл:
СМОКИНЯ.jpg
СМОКИНЯ.jpg (52.44 KиБ) Видяна 1397 пъти
Първата година я завивах и оцеля.Стана вече около 2,5м.Тази пролет се показаха и плодове 4 броя,но като почнаха дъждовете и стана много студено и плодовете окапаха(не знам защо може би от студа).Температурата не е падала под нулата.За сега добре върви,буйно расте.Има и много издънки,дали да ги махам? :partyman: :?
iliya_i - майстор
чет юни 25, 2020 7:24 pmlpoik написа:
Тази пролет се показаха и плодове 4 броя,но като почнаха дъждовете и стана много студено и плодовете окапаха(не знам защо може би от студа).
Тези "пролетни" плодове са недоразвити от миналата есен. И си е редно да окапят. Тазгодишните тепърва ще ги пуска. То и последната зима не беше истинска.

Тема "Съвет за смокиня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: