Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
ср юни 24, 2020 10:09 pmrufo написа:
ср юни 24, 2020 8:44 pmmiroki написа:
За твоя район е по-добре зимата да ги заравяш. За целта от сега избери кой клон е по-наведен. После окоп под него и заравяш. Напролет повдигаш. Това, ако няма да са за листа и млякото.
Какви листа, какво мляко...аз искам да ям смокини !!??
За това се мъчих да пиша от телефона, да ти помогна. Заравяй. Някои хора ги ползват колкото за консервант листата, други си горят брадавиците с мляко. Полезно растение. Те няма нужда да заравят, листата избиват пак.
Изминалата зима бе сред най-топлите за поне 10 години. И пак замръзна, нали?
Или и правиш купул/ оранжерия или заравяш. При мен ако не я заравям измръзва през година. И нищо не ям. Това е Варненско село. При затрупване със слама мишките я изгризват.
Cpk - специалист
Младите смокини ги навеждам, отгоре ги затискам с палети, омотани с найлон, върху тях пръст и тежки камъни. Като станат големи храсти не ги покривам - мръзнат и избиват наново.
Опитвал съм да ги отгледам като дърво - до 4-5 години устискват, през зимата с направена конструкция около тях от дъски и насипани слама и листа, но пак измръзва. На пролет после избива и става на храст.
Това с дребните смокини Мичуринска 10.
А с едрите Бърнсуик - със загъване през зимата оцеляват, но късно узряват в нашия край и им е слаб урожая.
lov - майстор
чет юни 25, 2020 9:51 pmmiroki написа:
ср юни 24, 2020 10:09 pmrufo написа:
ср юни 24, 2020 8:44 pmmiroki написа:
За твоя район е по-добре зимата да ги заравяш. За целта от сега избери кой клон е по-наведен. После окоп под него и заравяш. Напролет повдигаш. Това, ако няма да са за листа и млякото.
Какви листа, какво мляко...аз искам да ям смокини !!??
За това се мъчих да пиша от телефона, да ти помогна. Заравяй. Някои хора ги ползват колкото за консервант листата, други си горят брадавиците с мляко. Полезно растение. Те няма нужда да заравят, листата избиват пак.
Изминалата зима бе сред най-топлите за поне 10 години. И пак замръзна, нали?
Или и правиш купул/ оранжерия или заравяш. При мен ако не я заравям измръзва през година. И нищо не ям. Това е Варненско село. При затрупване със слама мишките я изгризват.
За това в место слама се ползват листа от широколистни дървета. Тях не знам защо но мишките не ги харесват.
Илчо Илиев - майстор
То вярно,че толбухинско е ветровито и зимата си е кофти,но все пак малко или много морето си оказва влияние, докато при нас е само ветровееее..
В нас има смокиня от поне 35-40 г, ся, през годините е замръзвала, но все избива,е падаше голямо завиване...то царевичак,найлони и стари чували....
Да, ама не...въпреки големите грижи, преди десетина год. пак замръзна и...изобщо не изби, а беше дърво поне 15-18 см. ствол..
На вилата някой някога сял смокиня,беше на храст, явно е замръзвала, та измъкнах една издънка и я засях на мястото на старата...
Никога не е завивана и макар не всички зими да са меки като предната, не е замръзвала....за сега..
Ранна пролет " зарежда" едни смокинки които обикновено опадват,ако се задържи някоя, става като праскова, след това пак "зарежда", в основата на всеки лист-смокинка, те обаче стават по-дребни и започват да зреят в края на лятото...
Миналата година доста изпадаха, явно се оманяват и/или има някоя гадинка дет си снася яйцата в тях...

Въпреки всичко, пак направихме доволно количество сладко,е можеше и повече,но... :lol:


Та, моя съвет е..не залагай на сертифицирани сортове,а на аклиматизирани, и както и другите ти казаха, сей на закътано място...
kr1100 - майстор
[quote=iliya_
Само че Добричкия климат не е баш като Варненския. Там си има голям студ.
Моите са замръзвали няколко пъти, когато температурата е падала под -10 градуса. Ама това на 5 км северно от Варна и на около 1 км от морето.
[/quote]
Тази за, която писах е на открито от север и като се засили вятъра от Каменар и бръсне. На 800м от вятърната в ляво е и открита от север.
Другите 2 са в най-южния край и са по- закътани от вятъра от други дървета.
Листата стават за чай.
докера - специалист
Ползите от смокиновите листа - https://www.lechitel.net/%D0%BB%D0%B8%D ... %80%D0%B0/

Сироп от смокинови листа - https://receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%8 ... 1%82%D0%B0

Сиропа е уникален ! Както за самостоятелно пиене , така и за коктейли ... :wink:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На нивата имам една нещастна смокиня. На храст. Таз година не ми е година и върху смокинята се качи освен повет и някаква шипка... Посадих и издънка от съседска смокиня, загънах и обгрижих, но пролетеска си беше умряла. На няколко пъти зареждам за вкореняване, но - тц. Сега си гледам в една кофа в градския двор една лидълска (гръцка). Докато намисля къде да я бучна. Порастна двойно. Инак, в града, около мен има 4 големи смокини. Едната си е гигант направо. Всички са зад стени срещу северния вятър. И са преживели ужасните минали зими. В началото ги били завивали...

Прикачен файл

106669661_2358548674448708_7069184459071209047_n.jpg
106669661_2358548674448708_7069184459071209047_n.jpg (96.86 KиБ) Видяна 1443 пъти
lpoik - специалист
Прикачен файл:
СМОКИНОВО ЛИСТО.JPG
Колеги,със смокинови дървета моля помагайте! Днес забелязах по листата на смокинята някаква гъсеница обвита в паяжина и листата проядени.По спомен подобна гъсеница имаше и по чемшира който ми изъхна.Съжалявам,че неможах да ги снимам.Трябва май да се пръска с нещо,но с какво? :partyman: :? Намерих подобна снимка.
iliya_i - майстор
Аз никога не съм пръскал смокиня. Не знам каква е тази гадинка.
kr1100 - майстор
пон авг 17, 2020 4:36 pmiliya_i написа:
Аз никога не съм пръскал смокиня. Не знам каква е тази гадинка.
Пръска се. Зависи от сорта и местонахождението. Някои сортове се нападат от мухи и вкисват като зреят.
Спазва се карантинния срок при зреене. Моспилан - кратък срок, Дека ... - Гугъл .

Тема "Съвет за смокиня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: