Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
вт яну 21, 2020 6:56 pmМарианаС написа:
Здравейте! Като начинаеща и нищо не разбираща градинарка имам много въпроси.
Имаме двор в който не е стъпвал човек 10 години. В него има лозе и череша, въпроса е какво да ги правя, не искам да ги унищожа, а си нямам напредстава кога и как се режат?
Искам да ви кажа, че смятам много често да влизам в темата и да ви тормозя с тъпи въпроси, за което моля да бъде извинена! Имам голямо желание да се науча и мисля че с ваша помощ ще успея :rolleyes:
Привет!
Само от форума надали ще се научиш, но заповядай в темата, особено когато вече имаш конкретни наблюдения и въпроси.
За лозето би било добре да намериш някой, който да е с теб при първата резитба, да подсказва, да показва, да насърчава, кураж да дава. На първо време е добре да си купиш хубава лозарска ножица - аз съм заложил на "Фискарс" след като за 2 години сменихме 5 ножици и всичките започват да "дъвчат" още на първия ред. Първата година ще е най-трудна, лозите се режат по различен начин в зависимост от сорта, а ти нямаш идея какви сортове лози имаш, много е вероятно някои лози да са "подивели" (не знам какво точно означава това, но съм го чувал като понятие), хубаво е да уточниш дали лозето е на редове, има ли колове и тел, по земята ли "пълзи" и т.н. Другото, което трябва да направиш (на първо време) е да прекопаеш градинката, вероятно за ртези години всичко е потънало в бурени, има саморасли храсти и дървета, безпорядъкът е пълен, но "око се плаши, а ръката...". Тъй, че започвай от единия край, наблюдавай какво се случва, преценявай кое ти е важно и кое може да се отложи - апетитът ще дойде с яденето!
Абсолютно същото важи и за черешата, за там обаче е добре да си купиш и ножица за клони, в най-лошият случай трион - вероятно и там ще се наложи яко рязане, но всичко с времето си.
С две думи - набави си първо инструменти, следи темата и ще разбереш кое, кога, как и защо да правиш!
Успех!
Preslav благодаря за изчерпателния отговор! Като за начало мъжа ми влиза с багера, но преди това ще се опитаме да видим какви дръвчета има за да ги запазим. Имаме ножици и други инструменти, това не е проблем. Лозето е на “скеле” как да ти обясня #-o има арматури и пълзи по тях :mrgreen: Има един съсед дядо Иван надявам се той да дойде да дава акъли, че колкото и да ни е мерак не разбираме нищо, само дано не прецакаме нещо без да искаме
kr1100 - майстор
МарианаС дървета скъсява по 1 м на година по височина, За черешата има време - напролет.
Ето ти 1 ръководство , ако знаеш руски език. Слушай и гледай внимателно. Само за рязане на череша и сливи не лсушай много - проф се бои от студове минус 25 гр , а при нас ги няма .

За лозите са ти писали зависи от сорта и конструкцията.
Жалко,че сте изпоставили имота 10 г.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср яну 22, 2020 3:29 pmkr1100 написа:
... проф се бои от студове минус 25 гр , а при нас ги няма .
....
Мацката и тя ли варненче?
kr1100 - майстор
Мацката и тя ли варненче?[/quote написа:
руски не можеш ли да четеш , а и да слушаш. И не е мацка , а баба доцент ли беше професор забр.
kr1100 - майстор
Лошо не мога да си допълня предния пост - бъг във форума :?
Така остана ми само 1 дръвце за подкастряне и мятам асмите. В Гизметео за 1 месец напред дават най-голям студ минус 2 и 3 гр. за по 1 ден за Варна. А трябва да напредна с работата. Ще взема тези дни 1 бала торф и на 1/2 от половината оранжерия ще го разтеля и фрезовам да е подготвено за доматЯ.

От 9 ти до 16 ти ме няма в града . Ще изследвам Маркуджици 1 и 3 оттам х-жа Мусала и горна междинна ма лифта. :supz:
gnt69 - майстор
На мене пък сляпото куче ми изяде лука всичкия. Чесън има ама лук главичка не е останал. И моркови имаше ама само листата оставила гадината мръсна. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон яну 27, 2020 8:36 pmgnt69 написа:
На мене пък сляпото куче ми изяде лука всичкия. Чесън има ама лук главичка не е останал. И моркови имаше ама само листата оставила гадината мръсна. :partyman:
Ще правиш повдигнати лехи. Отдолу ситна мрежа/велпапе
gnt69 - майстор
пон яну 27, 2020 8:48 pmn_a написа:
пон яну 27, 2020 8:36 pmgnt69 написа:
На мене пък сляпото куче ми изяде лука всичкия. Чесън има ама лук главичка не е останал. И моркови имаше ама само листата оставила гадината мръсна. :partyman:
Ще правиш повдигнати лехи. Отдолу ситна мрежа/велпапе
Обявявам му война. Един кърт ми рови в моравата пък туй животно изяде оранжера. Утре ще купя серни димки, пиратки, ще заредя бутилката с пропан бутан, пиратки от яките да го углуша. Не знам дали ще помогне ама съм му събрал, чак мрежа няма да слагам ама ще се позабавлявам. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон яну 27, 2020 9:02 pmgnt69 написа:
пон яну 27, 2020 8:48 pmn_a написа:
пон яну 27, 2020 8:36 pmgnt69 написа:
На мене пък сляпото куче ми изяде лука всичкия. Чесън има ама лук главичка не е останал. И моркови имаше ама само листата оставила гадината мръсна. :partyman:
Ще правиш повдигнати лехи. Отдолу ситна мрежа/велпапе
Обявявам му война. Един кърт ми рови в моравата пък туй животно изяде оранжера. Утре ще купя серни димки, пиратки, ще заредя бутилката с пропан бутан, пиратки от яките да го углуша. Не знам дали ще помогне ама съм му събрал, чак мрежа няма да слагам ама ще се позабавлявам. :partyman:
вкарай кърта в оранжериоята, ще изяде кучето :rock:

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: