• 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ср окт 17, 2018 12:57 pmkr1100 написа:
...
Останаха още към 20 домата за скубане.
Ясно и благодарско!
Направил си двуслойна, антикондензна суперпалатка за зеленчука.
...а доматите, за компания на ракията.
Я сподели от къде го купуваш торфа, че мойта харчи в несвяст за разни китки!
angel_ov - специалист
ср окт 17, 2018 12:06 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср окт 17, 2018 11:41 amangel_ov написа:
Бърз въпрос от лаик. На вилата ми почвата е горска (предполагам щом е в гората), жълто сива. Та въпроса ми с какво да я наторя, че вече май се изтощи? За оборска тор знам, но няма от къде.
Отговор от лаик.
В градината ми почвата е изтощена. Мулчирам с отходния матрял от резачката или дробилката.
На есен прекопавам, те тия дребни органични "отпадъци" се омесват с почвата, почват да гният......та си мисля, че подобрявам почвата, така както се случва в гората. Това ме кара да мисля, че твоята не е горска.
Тази година за първи път торих едната леха с комплексен тор, а другата с птичи, за да сравня.
От 3 години се занимавам с кокошо и градино отглеждане и те това ми е опитът. Правя го по интуиция.
Науката сочи, че ако почвата ти е бедна и лека- песъчлива, трябва да подобриш механичният и състав, а това ставало с торф или да си докараш чернозем.
Това съм го прочел.


Лятото става като керпич и се нацепва с 2 пръста пукнатини. Няма копане и поливане.
preslav - майстор
ср окт 17, 2018 1:04 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср окт 17, 2018 12:57 pmkr1100 написа:
...
Останаха още към 20 домата за скубане.
Ясно и благодарско!
Направил си двуслойна, антикондензна суперпалатка за зеленчука.
...а доматите, за компания на ракията.
Я сподели от къде го купуваш торфа, че мойта харчи в несвяст за разни китки!
На Колхозния, зад рибната борса има магазин на "сортови семена" - пълен е с всякакви разфасовки на почвени смеси - колкото по-голяма разфасовка вземеш, толкова по евтино. Опитът сочи, че все пак никнат разни нежелани тревички, но са много малко. Нямам навика да помня цени, но 40-50 литра бяха към 17-18 лв. Мога да проверя, но не знам дали ще е днес, че друго ми е в главата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср окт 17, 2018 1:24 pmpreslav написа:
...а да помня цени, но 40-50 литра бяха към 17-18 лв. Мога да проверя, но не знам дали ще е днес, че друго ми е в главата.
В Русе, от Сортови Семена, зад пазара, взех 250 литра торф, за 23 лв, пролетеска
preslav - майстор
Преди малко проверих, най-голямата налична опаковка е 70л. за 19лв. но не се светнах да питам дали има разлика между торф и почвена смес за цветя и разсади.
gnt69 - майстор
ср окт 17, 2018 3:13 pmn_a написа:
ср окт 17, 2018 1:24 pmpreslav написа:
...а да помня цени, но 40-50 литра бяха към 17-18 лв. Мога да проверя, но не знам дали ще е днес, че друго ми е в главата.
В Русе, от Сортови Семена, зад пазара, взех 250 литра торф, за 23 лв, пролетеска
Толкова е и аз вземах за жената че ме побърква с тия цветя. Купи ми пръст и като почнеш да купуваш малки разфасовки става златно. Една кофа торф + 1 кофа вода = 2 кофи торф. Що кофи излязоха от тая бала. Иначе съм купувал за оранжерията преди 2 години 2 бали по 300 литра разхвърлях го и го фрезовах с фрезата да го размеся с моята си пръст, стана добре.
Идвайте в Русе. Носите паламуд и на връщане се прибирате с торф. :partyman:
preslav - майстор
ср окт 17, 2018 4:52 pmgnt69 написа:
Идвайте в Русе. Носите паламуд и на връщане се прибирате с торф. :partyman:
Какъв паламуд, нямам намерение да се излагам - само името и голямо на тая риба. Иначе се оцъклих като ми предложиха дунавска скумрия в един ресторант в Силистра - оказа се, че това е една от любимите ми риби, Карагьозът се качва по Дунав за да си хвърли хайвера и тогава рибарите го ловят. Препоръчвам ти да опиташ тази риба, идеална е за скара, много по-фина е от Скумрията, аз я предпочитам дори пред прославутия Лефер.
По думите на брат ми, който живя 30 години в Созопол, Паламудът е "търговска риба", поради начинът и на ловене всички парчета са почти еднакви и затова лесно се търгува, но созополлии не тачат Паламуда за храна, а като средство за припечелване.
gnt69 - майстор
ср окт 17, 2018 5:36 pmpreslav написа:
ср окт 17, 2018 4:52 pmgnt69 написа:
Идвайте в Русе. Носите паламуд и на връщане се прибирате с торф. :partyman:
Какъв паламуд, нямам намерение да се излагам - само името и голямо на тая риба. Иначе се оцъклих като ми предложиха дунавска скумрия в един ресторант в Силистра - оказа се, че това е една от любимите ми риби,
Много е вкусен карагьоза ама и много кокали има. Аз не ги обичам тия риби които се ядат под напрежение. Миналата година бях запалил да правя паламуд в консервни кутии с доматен сок ама нямаше паламуд. Тая година има паламуд ама мерак няма а и няма време да се занимавам. Иначе в едно съседно село има цех за консервиране. :partyman:
kr1100 - майстор
[quote="Трифон П.Трифонов"
Я сподели от къде го купуваш торфа, че мойта харчи в несвяст за разни китки!
[/quote]
По етикета можеш да видиш в нета.
quote=preslav
Толкова е и аз вземах за жената че ме побърква с тия цветя. Купи ми пръст и като почнеш да купуваш малки разфасовки става златно.
[/quote]
Явно купуваш от Аграра та. Но там не е евтин .Снимката от мен е 200л или 250л / тр. да проверя/ във двора на Винзавода
снимки на проскубания домат в оранжерията..Като оскубя останалия - миене на поликарбона с р-р с белина и опъскване Тр. да махна и геотекстила и да опръскам със син камъ почвата .След 2 седмици окопаване и садене. Миналата година палих серни димки - тази година няма да го правя ,че е отврат.

Прикачен файл

IMG_20181017_172505958.jpg

Прикачен файл

IMG_20181017_172437748.jpg
preslav - майстор
Младежи, голямо мълчание настана, какви ги вършите, какви смятате да ги вършите? При мен остана една асма за обиране и десетина зелки, задава се есенната оран, а с това всичко започва от начало. Разсадът за салатки е готов и чака, тази година ще го слагам в полиетиленов тунел - миналата година го оставих без покрив, но ледените дъждове унищожиха почти половината салатки, лукът оцеля, но няма смисъл да се рискува. Наближава времето дръвчетата да се обработят с бордолезов разтвор, ама все още са с много листа. Зимният чесън също е на ред, някъде през Ноември ще се бучи.
Просто подсказвам за неща, които ми идват на акъла, ако някой друг се сеща за нещо различно от вино и ракия, да споделя! Щях да забравя, киселото зеле - след 2 седмици и то трябва да се заложи в бидоня.
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: