• 1
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
съб дек 08, 2018 7:01 pmkr1100 написа:
днес перфктно време. Успях да пръскам дръвцата с Бордомикс,
Как е моторната пръскачка,доволен ли си?
iivanov - майстор
Моите ги напръсках , утре чужди ще почна . С моторната пръскачка стигам до извода , че трябва да се пръска на минимална газ и с максимум разтвор . За бордолезовия разтвор , специално .
preslav - майстор
Нищо не съм правил днес и съм много доволен от себе си. Пръсках с бордомикс миналата седмица - за първа година сколасвам да направя есенното пръскане на дръвчетата.
Зариване/загърляне на лози никога не съм правил и не виждам смисъла - ако някой знае защо се прави, нека обясни.
За дръвчетата четох, че резитбата се прави през лятото - нямам идея защо, но всички твърдят едно и също.
Иначе ходих да търся геотекстил за покриване на лозето - оказа се, че си има измислено нещо за борба с плевелите, нещо като рогозка, като изкуствената трева по заведенията - било екструдиан полиетилен с UV защита. Преимуществата били, че по него може да се ходи, дори кола може да мине без да наруши целостта му, не позволява на плевелите да никнат, но пропуска влагата. Наумил съм си да пробвам, знам че се повтарям, но нямам време да се занимавам с бурените в лозето.
kr1100 - майстор
[quote=preslav .
Иначе ходих да търся геотекстил за покриване на лозето - оказа се, че си има измислено нещо за борба с плевелите, нещо като рогозка, като изкуствената трева по заведенията - било екструдиан полиетилен с UV защита. Преимуществата били, че по него може да се ходи, дори кола може да мине без да наруши целостта му, не позволява на плевелите да никнат, но пропуска влагата.
[/quote]
Това като рогозката не се реже , ако е по-широк - започва да се разнищва като чувалите. Бях взел такъв и го рязох и минавах с поялник срязания ръб. Има го на входа на Варна Комерс в дясно. Бях взел 3,5м широк.
Иначе геотекстил - плат черен , но не го препоръчват за външен монтаж. Има го над метан станцията над Метро на големия завой. В оранжерията догодина ще му е 4 година. Спокойно се тъпче в/у него и не се разнищва /рязъл съм го по широчина/..
Дървета спокойно могат да се кастрят освен ляттото след обиране и сега когато са спящи, както и лозите. Но при мен има за рязане страи клони и бадеми - затова отсега ,че напролет няма време.
preslav - майстор
пон дек 10, 2018 10:47 amkr1100 написа:
Това като рогозката не се реже , ако е по-широк - започва да се разнищва като чувалите. Бях взел такъв и го рязох и минавах с поялник срязания ръб. Има го на входа на Варна Комерс в дясно. Бях взел 3,5м широк.
Иначе геотекстил - плат черен , но не го препоръчват за външен монтаж. Има го над метан станцията над Метро на големия завой. В оранжерията догодина ще му е 4 година. Спокойно се тъпче в/у него и не се разнищва /рязъл съм го по широчина/..
Да, предупредиха ме, че рогозката се реже със специален нож и трябва да се "затопява" срязаното място. Геотекстилът става за оранжерия, където пътеките са твърди, но навън, след дъжд всичко се размеква и геотекстилът може да се скъса, освен това не е с UV защита, трябва да се покрие с пясък, филц или дървесна кора. Смятам да си подбера "рогозка" по ширина и да не ми се налага да я "запоявам" по дължина, а само в двата края по ширина. "рогозката" също може да се посипе с филц за удължаване на живота, но ме блазни мисълта, че това може да става поетапно и във времето - не знам дали котките няма да ходят да си точат ноктите там, но се надявам, че това е измислено преди мен.
Делян - специалист
И това нещо "кач пара"? Текстил, филц... да не излезе по-евтино да го асфалтираш това лозе :wink: А и троскота не вярвам един текстил да го спре, след това през филца въри го тесай.

А за загрибването на лозето, и аз много не го разбирам това мероприятие, но го практикувам :-D най-вече, за да ми е спокойна душата :lol: Може би идеята е да се предпазят от измръзване спящите пъпки в основата на стъблото, и при евентуално измръзване на лозата, от тях да покарат нови леторасти.
Не ми се е налагало да изпитам верността на тази теория.
preslav - майстор
вт дек 11, 2018 10:23 pmДелян написа:
И това нещо "кач пара"? Текстил, филц... да не излезе по-евтино да го асфалтираш това лозе :wink: А и троскота не вярвам един текстил да го спре, след това през филца въри го тесай.
За троскота не знам и слава Богу нямам проблеми с него, а с едни треволяци, които, ако ги оставиш, стават по-високи от лозите. Точната пара не я знам защото има различни размери и аз питах само за 1.60Х100м. но се оказа, че май 1.05м. ширина ще са ми достатъчни, та въпросното топче на 1.60 ширина е 193 лв. в момента, ножчето за рязане е към 8 лв., скобите за приковаване в земята са някакви стотинки, но предвид броя им, може да станат 20-тина лв. Чувал съм, но не съм виждал, че французите си асфалтират междуредията, но вероятно това е в големите лозови масиви.
Както и да е, първоначалната ми идея беше просто да кося между редовете, но като се знам какъв съм сръчко и като четох какво мога да поразя с кордата се отказах.
Краси вероятно вече има наблюдения как "рогозката" се справя с бурените, ако е ефективна, затопяването на краищата на срезовете ще го преживея, дори и два дена да си играя да "запоявам", ще си спестя дни маане с мотиката.
preslav - майстор
Днес сложих още една кайсия - мой познат твърди, че кайсиите трябва да са минимум две, взаимодействат си по някакъв начин. Този път не съм рискувал да слагам тор в дупката, поръсих съвсем малко фосфат по повърхността на почвата на една педя околовръст на дръвчето.
Появи ми се обаче питанка, защо някои разсаждат есента, други пролетта, какви са плюсовете и минусите, дали корените растат през зимата или дървото спи, трябва ли да се полива през лятото или да се остави да се самовкоренява?
kr1100 - майстор
забравих да пиша - в оранжерията за геотекстила използвам дюбели за топлоизолация 130мм ,че са евтини. За рогозката навън пак сложих от тях. Ще видим колко издържат на слънце.В рогозката посях малини./ бяха с пръст около корените и отворите на рогозката сс по-голям диаметър. През отвора все пак се промъква трева , но се скубе лесно. . А и 2 Аронни също са в рогозката.
Делян - специалист
preslav, в какъв смисъл "не рискува" - торовете винаги трябва да се заорават/закопават в почвата, иначе изфирясват. Само не трябва да са в директен контакт с корените.
Тази есен и аз се отчетох с три дръвчета - праскова, череша и смокиня. Винаги садя овошки и лози есента и не съм имал пропуск. Чел съм само за ореха, че се сади пролетта. Защо, не знам...
Идеята е дръвчето/лозичката да изкара покоя си на открито, при естествени условия, и напролет да започне вегетацията си навреме, без излишен стрес от пресаждането.
  • 1
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: