• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 561
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
chapara - майстор
И ще имаш овошка вишнап. :-D
preslav - майстор
пон яну 14, 2019 6:01 pmnautilus33 написа:
По кой метод е най-добре да се привърже калема към подложката? И дали ще стане ако го присадя само на един клон, а останалите ги оставя, т.е. само един сорт да е от калема, а останалите да си останат от подложката.
Чувал съм, че калемите трябва да са поне 3 - не всички се хващат. И според мен сега е рано, соковете трябва да са тръгнали. За черешите не знам, но имаме круша и ябълка с два сорта на една подложка. По отношение на способа на присаждане - има доста клипове в нета, избери си най-простия и удобния за теб, ако тази година не стане, ще опиташ пак догодина. Огледай се в агро-аптеките, продава се всичко необходимо за ашладисването.
Илчо Илиев - майстор
пон яну 14, 2019 6:44 pmpreslav написа:

И според мен сега е рано, соковете трябва да са тръгнали. /quote]

Сигурен ли си в това............
preslav - майстор
пон яну 14, 2019 7:47 pmИлчо Илиев написа:
пон яну 14, 2019 6:44 pmpreslav написа:

И според мен сега е рано, соковете трябва да са тръгнали. /quote]

Сигурен ли си в това............
Заблудил съм се защото основно съм чел за метода под кора - сега си взимам думите назад, а който се интересува от другите методи може да прочете тази статия - https://www.bgfermer.bg/Article/6110227
hidrazin - майстор
пон яну 14, 2019 2:01 pmnautilus33 написа:
Искам да попитам- ако взема калем от възрастна череша, мога ли веднага да го присадя на младо 3-4 годишно дърво или калема трябва да преседи на тъмно известно време?
В присаждането няма нищо сложно ако се спазват елементарни правила.
Който не е пробвал, той и не е успал да присади.
Побързай с калемите че вече почти и отървал времето за събиране - от костилкови се взимат по-рано.
Калемите да не са с плодни пъпки а с растежни пъпки. Пъпките се разпознават лесно.
Плодните са къси и дебели/топчести а растежните са тънки и доста по-продълговати - такива ти трябват.
Не взимай дебели калеми или от вътрешни клони.
Моите там където са отрязани ги увивам със салфетка и я намокрям. После в торбичка и в хладилника.
Целта е не да престоят на тъмно а да им се забави развитието докато дойде време за присаждане.
Присаждането от средата на февруари до към средата на март докато не е почнало силното движение на соковете.
Демек пъпките може да са само леко тръгнали - стават леко набъбнали.
Почнат ли да се разпукват или позеленяват, изпуснал си момента.
Не че съм голям майстор ама ми се получава - късмета на начинаещия. Ако има нещо - питай.
Ей ми едната изгъзица - прасковослива. :-D Остана ми един калем слива и го боднах на клонче от праскова.
Ражда май вече три години...
Прикачен файл:
ашладисване слива на праскова.jpg

:partyman:
P.S. Утре ако не забравя и аз ще взема малко калеми от някакъв турски сорт - май е сорта 0900 Ziraat
Малко по-едър от Ван, много плодовит и вкусен. Ще пробвам на една дърта череша дето никога не я бера.
nautilus33 - майстор
С каква дължина и дебелина да са горе долу калемите? И стават ли миналогодишни такива.
hidrazin - майстор
Дебелина максимум колкото молив/цигара. При мен по-добре се прихващат по-тънките - около 5-6 милиметра.
Ама то като почнеш да присаждаш ще си отрежеш само част от запазения калем - по-нагоре от там дето е отрязан.
Дължината колкото да може да ги побереш във вратата на хладилника.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Дядо, като е нямал хладилник, как е присаждал?
nautilus33 - майстор
Ето какво отрязах, плюс още 5-6, които не снимах.

Изображение
chapara - майстор
ср яну 16, 2019 2:42 pmn_a написа:
Дядо, като е нямал хладилник, как е присаждал?

Забождал е калемите в картоф, да си смучат влага :wink: и в мазата на хладно умерена температура :roll: :wink:
  • 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 561

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: