Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
чет юли 11, 2019 12:50 pmkr1100 написа:
чет юли 11, 2019 8:54 amn_a написа:
Я, моля, споделете. Доматито ми има върхово почерняване и гугля каза, че иска калции. Казвайте кое,как и защо, листно ли да торя или с поливане и кой препарат препоръчвате

Kaлцинит - по маркучите. Зависи колко време поливаш. Пускаш нормално поливане 30 мин, с калцинита 20-30 мин/зависи колко смучи капковото/ и макс 10 мин след това чиста вода.
0,250 кг в 10-12л вода и смучене от кофата.
Др. вариант е калциева основа 100 мл около 3лв. Обилно пръскане по листа и плод
На мен ми предложиха и двата варианта в аптеката, само че кацинита да съм го слагал по 1 супена на всеки корен - естествено минах на варианта с листното торене. Листният тор малко мирише на градската баня, ама е за кратко - като дойдат доматите ще видим дали са си мили дупетата.
И да, доматите не са колтучени или поне не достатъчно - май довечера ще чета доматенско на булката, ама каква е ползата от файдата като няма кяр. Въпросът е какво да се прави от тук натък или както мой познат казваше "от тук насам"? Приципно съм безстрашен и си обувам чорапите на бос крак, мога да "съборя" половината листна маса, но ми се струва късно да оставям растенията по минижуп.
Иначе овардихме кайсията и нектарината, джанката е отрупана и вече е заложен един бидон, май ще има за още два. Грозде се очертава да има, ама е твърде рано, че тази година условията за мани и гниения са прекрасни - вчера съм пръскал с топсин само чепките на някои асми, че ми се виждат наченки на сиво гниене, осаналите лози са пръскани по схемата предложена от аптеката, ама за конкретните "отрови" питайте жената.
Andri01 - майстор
При доматките,при слаби,не вървящи корени ,се оставяли един-два колтука. Те правили цвят и...т.н.!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юли 12, 2019 8:44 amAndri01 написа:
При доматките,при слаби,не вървящи корени ,се оставяли един-два колтука. Те правили цвят и...т.н.!
Имах и цъфнали култуци, сега имам и домати с два вързали върха....
Култука си е цяло развито растение. Корените дали ще го изхранят. Пък и то прави култук на всяко листо, съвсем без плод ще бъде
А това са пълни глупости, :-) Хем ти е неразвит корена, хем го товариш да храни още едно растение. Някой нещо недочул и ...
Andri01 - майстор
Имах в предвид,,когато на основното стебло няма цвят или е само 1. А и се оставя 1 колтук,който видимо ще даде. При мене не се налага,щото имам доста завръзи,но това се практикува ,не от "вчера".
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юли 12, 2019 11:54 amAndri01 написа:
Имах в предвид,,когато на основното стебло няма цвят или е само 1. А и се оставя 1 колтук,който видимо ще даде. При мене не се налага,щото имам доста завръзи,но това се практикува ,не от "вчера".
Писал си "...при слаби,не вървящи корени..." , та не обяснявай сега други работи
Andri01 - майстор
Нямам намерение да обяснявам,че"...нямам сестра..."!
kr1100 - майстор
пет юли 12, 2019 3:04 pmAndri01 написа:
Нямам намерение да обяснявам,че"...нямам сестра..."!
Тя и да оставя и да не оставя все тая. Изтървала е коня у ряката.
Гниенето е започнало.
preslav - майстор
пет юли 12, 2019 8:27 pmkr1100 написа:
пет юли 12, 2019 3:04 pmAndri01 написа:
Нямам намерение да обяснявам,че"...нямам сестра..."!
Тя и да оставя и да не оставя все тая. Изтървала е коня у ряката.
Гниенето е започнало.
Не е точно така - изтърван е само завърза с върхово гниене, при своевременно внасяне на калций в почвата или чрез листата, следващите завързи няма да са с оцапани дупета.
Общо взето с времето човек се научава какво и как върви в неговата градинка - ние вече си знаем, че на нашата песъчлива почва може да се очаква появата на върхово гниене и не си правим илюзии, че без торене и пръскане ще ядем еко-био тинтири-минтири.
Подобно е положението с всичко останало, включая варенето на ракията, правенето на виното и зимнните, но всеки е свободен да хвърли труда си на вятъра и да храни гъбите и инсектите.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юли 13, 2019 5:50 ampreslav написа:
пет юли 12, 2019 8:27 pmkr1100 написа:
пет юли 12, 2019 3:04 pmAndri01 написа:
Нямам намерение да обяснявам,че"...нямам сестра..."!
Тя и да оставя и да не оставя все тая. Изтървала е коня у ряката.
Гниенето е започнало.
Не е точно така - изтърван е само завърза с върхово гниене, при своевременно внасяне на калций в почвата или чрез листата, следващите завързи няма да са с оцапани дупета.
Общо взето с времето човек се научава какво и как върви в неговата градинка - ние вече си знаем, че на нашата песъчлива почва може да се очаква появата на върхово гниене и не си правим илюзии, че без торене и пръскане ще ядем еко-био тинтири-минтири.
Подобно е положението с всичко останало, включая варенето на ракията, правенето на виното и зимнните, но всеки е свободен да хвърли труда си на вятъра и да храни гъбите и инсектите.
Тъй, тъй :-)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Технически въпрос. Наследената ми пръскачка не е пълен комплект. Няма цедка. филтър за шварц кафе машина върши ли работа? Или чорапогащник? :-)))) :? :roll:

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: