Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kuger - майстор
Не е баш тъй. Една година сях цигулки, станаха едни виоли, не ви е работа. Следващата година сях мускатови и цигулки /от същото семе/. Всичките станаха като мускатовите /цигулчици/.
kr1100 - майстор
[quote=Andri01 -Семето,семето е важно!!! А ти си го объркал и...ей ти "цигулка" без дългото!
[/quote]
Нищо не съм объркал .Събрано е от най-сладките цигулки. От 5-6 г сея само цигулки и нямам запазено семе от кръгли тикви,че да съм сбъркал.
Andri01 - майстор
"Кой изяде Пенлевето" - комедия от преди 89-та,за петела на ротния. Че: " ...кой изяде дългото/ на цигулките,де / ..." :) :? :partyman:
hidrazin - майстор
пон юли 15, 2019 11:23 pmkuger написа:
Не е баш тъй. Една година сях цигулки, станаха едни виоли, не ви е работа. Следващата година сях мускатови и цигулки /от същото семе/. Всичките станаха като мускатовите /цигулчици/.
Тиквите са ентомофилни - демек опрашват се изключително от насекоми.
И тъй като тиквите се опрашват кръстосано, няма проблем за "изненади".
Спасението е много трудно защото отстоянията от различни посеви трябва да са големи.
Демек и комшия през няколко двора може да "зарази" вашия сорт и обратно.
Причините за поява на различни сортове от засетите са само три:
1. Механични - объркани семена. Случайно смесени или са ви продали каквото имат вместо друго.
2. Израждане поради кръстосано опрашване.
3. Генетични мутации - изключително рядко.
Голяма грешка е да се събират семена от най-големите плодове/зеленчуци.
Примерно сложени семена за домати които дават домати по 150-200 грама а има домати по 300-400 грама.
Това вече не е същия домат. Не е проблем да си оставите семе от него но няма да е същия сорт.
За опазване на сортовото разнообразие се събират семена само от плодове/зеленчуци с типични за сорта белези.
:partyman:
kuger - майстор
Едно и три ги изключвам, остава две. Събрах от двата вида един до друг.
miroki - майстор
Също така, е желателно да се оставят за семе от долните първи завръзи. Не от върхари.
kr1100 - майстор
[quote=miroki
Също така, е желателно да се оставят за семе от долните първи завръзи.
[/quote]
Вече продаваните семена са хибридни. А полемиката беше за тикви и цигулки.
miroki - майстор
вт юли 16, 2019 9:09 pmkr1100 написа:
[quote=miroki
Също така, е желателно да се оставят за семе от долните първи завръзи.
Вече продаваните семена са хибридни. А полемиката беше за тикви и цигулки.
[/quote]

Кой го интересува, какви са продаваните семена. Аз и колегата пишем, как да си събирате Ваши собствени семена. Аз си ги събирам от моите сортове. И не разчитам на купено семена, купувам за проби и за разнообразие. До ден днешен проблем няма. Да много сортове се промениха и едни 5 пъти по-хубави домати от розовите май загубих. Едни биволски бордо сърца.
И писах, който го прави, да знае как, най-добре.
preslav - майстор
Умълчахте се нещо, изглежда са ви пълни устите с пресни краставици, домати, чушки и плодове, а с пълна уста не се говори.
При нас първите домати съвпаднаха с първите пиперки, ама доматите са кът или поне така ми се струва, краставици има, ама тиквичките са повече и за сега наблягаме на тях - вече се чувствам като един малък тиквеник.
Едната джанка я обрахме и заложихме 3 бидона с джибра, ама не знам защо още от първия ден джибрата се точи като лига, иначе си мирише приятно, пени се, ври си както му е положено. Питах двама души, и двамата твърдят, че било от захарта, ама ми се иска да чуя и други мнения, че джибрата мога и да я изхвърля, ама не мога да си позволя същото с виното, а ей го де Септември.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: