Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lpoik - специалист
съб авг 10, 2019 10:11 pmhidrazin написа:
съб авг 10, 2019 1:15 pmlpoik написа:
За дребните си прав,но на коя година да чакам да върже плод.Моята това лято е трето. :? :partyman:
Да ама по спомен миналата година март пита дали да я слагаш в земята...
Ражда на двугодишна пръчка. Ако се опраши или не измръзне, или ...
Абе чакане му е мамата. И тати-то...
:partyman:
Да така е питах,но една година я гледах в саксия беше изкарала около 70см.висока и миналата година я засадих на вън,до есента изкара до 2м.Сега е вече 3м.най високия филиз има и 6 разклонения по 1м.Зимата беше измръзнала на 1м.от върха надолу,но пролетта тръгна много буйно,но една смокина няма.Ще чакам до година,сега може само листата да се ползват за лек. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вчера я откъснах, от градската си градинка (една кофа до оградата). Беше адски бодлива и не се занимавах с нея, а сега гледам тези бели истински зъбки... от сорта ли ще да са или от русьенската варовикова вода?? Твърди и снежно бели

Прикачен файл

67823170_2456727544365896_7844827348909162496_n.jpg
67823170_2456727544365896_7844827348909162496_n.jpg (62.5 KиБ) Видяна 1049 пъти
muhala - майстор
Здравейте,

В нашия квартал има много джанки и постоянно късам и ям. Обаче тези дни намерих една много вкусна. Знаете ли как се нарича този сорт и дали ще успе да изкара дърво от костилка?
Изображение
hidrazin - майстор
От кокичка в никакъв случай същата...
:partyman:
muhala - майстор
нед авг 11, 2019 11:35 pmhidrazin написа:
От кокичка в никакъв случай същата...
:partyman:
Тази беше в двор на къща. Има вариант и да не е саморасляк. Викаш, нама да стане същата от костилка....
hidrazin - майстор
Няма. Само с присаждане.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон авг 12, 2019 12:11 ammuhala написа:
нед авг 11, 2019 11:35 pmhidrazin написа:
От кокичка в никакъв случай същата...
:partyman:
Тази беше в двор на къща. Има вариант и да не е саморасляк. Викаш, нама да стане същата от костилка....
Е, пробвай, те бързо растат... ама джанка е хубава, ако не я хванат червеите и успее да узрее....
Christo - майстор
За мен сеенето от костилка е пълна мистерия. Преди много години майка ми ходи на екскурзия в Гърция и данесе от там орехи големи колкото яйце. Посяхме един с баща ми(лека му пръст). Чакахме го да даде плод. Е няма такъв ситен и костелив орех на света! В дола, който минава покрай вилата на село поникна преди няколко години орехче. Викам си, кой знае коя катерица го е изпуснала там. Не го махнах, защото не ми пречеше. Миналата година набрах един джоб много едри, хубави орехи, няма такива в цялото село. На супер кофти място е, късно е да го местя, чудя се какво да направя.
пон авг 12, 2019 9:05 amChristo написа:
... На супер кофти място е, късно е да го местя, чудя се какво да направя.
Не се стряскай де, само мащаба на работата е друг.
Съставяш си ясен план, техника, жива сила, малко акъл оттъй и онъй и може да се получи.
В Америката къщи местят, а аз само та мотивирам.
hidrazin - майстор
пон авг 12, 2019 9:05 amChristo написа:
За мен сеенето от костилка е пълна мистерия.
При орехите бирата е малко по-друга.
Наследяемостта при ореха е над 0,8 и дори достига 0,97%
Демек вероятността от плод да излезе същия орех е много голяма и дори има вероятност да е по-добър от оригинала.
Това се отнася за местните сортове орех - Шейново, Извор, Дряновски...
То така и са мили признати за сортове някъде 60-години.
Като са се проучвали и сортирали орехите засети от семеначета покрай пътища, ниви, дворове, бившите ТКЗС-та и АПК-та.
И аз имам в двора орехово дърво самораслек - някоя катерица вероятно го е домъкнала.
Първата и втората година ме домързя да го преместя и на третата ми се такова мамата а беше около 1,5 метра висок.
Прерязах му централния корен и новото място три години се чудеше дали да расте...
Сега вече над 10 години си дава прилично и ми задоволява потребностите.
А онзи с огромните орехи от Гърция - бил е някакъв хибрид и затова ражда дребни костеливи.
От хибрид не става да взимаш семена...
:partyman:
P.S. Покрай моето село всичко е хиляди декари орехови масиви.
Засяха ги някъде 70-те години - изравниха всички поляни, пасища ... и засадиха ред орехи, ред вишни ...
Между редовете грах, жито, ечемик... Като почнаха да дават вишните спряха да сеят друго и беряха вишни.
Като пораснаха орехите и започнаха да плододават - изрязаха вишните.
Абе планова икономика и умно замислено и изпълнено. :)

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: