• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 561
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Прилагането на торове по време на подготовката на почвата е важен момент, тъй като растенията не трябва да са много буйни. Затова е важно нивата на азот да са ниски. Обикновено през пролетта има достатъчно запаси от азот поради естественото разграждане на биомаса в почвата. По тази причина трябва да се внимава да не се допусне свръх вегетативен растеж. Необходимо е да се осигурят ниски нива на азот, високи на калий и нормални на фосфор като се спазва съотношението 0-2-10 N:P:K.
Прекомерното напояване води до намаляване нивото на кислород в субстрата. Не трябва да се забравя, че богатите на кислород почви допринасят за развитието на здрава коренова система.
Това е една от грешките.

В началото на вегетацията е важно постигането на много добро вкореняване на посадъчния материал, за да се обезпечи оптималното приемане на вода и хранителни вещества. След около 4 дни разсадът се вкоренява и тогава напояването трябва да се сведе до минимум, за да се постигне известно засушаване на почвата. Това води до повишаване на ЕС, което от своя страна ограничава изтеглянето на растенията и създава благоприятен генеративен растеж до цъфтежа на първа китка. Прилагат се комбинирани торове, като основните хранителни елементи са фосфор и калий, докато азотът следва да се намали до минимум, за да не се предизвика интензивно вегетативно развитие на растението, фосфорът помага на младото растение да разбие по-бързо качествена коренова система, а калият го държи В по-добра кондиция.
Недостатък на фосфор е друга грешка.

Когато плодовете започнат да нарастват (цъфтеж на з-та китка) те остават доминиращи за растението и от този момент нататък корените спират своето развитие и нарастване.
Температурата на почвата е от огромно значение за оптималното развитие на корените. В началото тя трябва да е минимум 15 градуса.
Ако сте ги засадили рано и почвата е била студена, то корените ще станат малки.
Това е трета грешка.
и т.н.т.
kuger - майстор
Отчитам грешките, ще се постарая за в бъдеще.
Само при температура на почвата съм стриктен, да, и при самата сеитба - за вкореняването няма проблем, растението влиза в направеното гнездо с пръста, в която е израснало.

На есен, след почистване от отпадъци разхвърлям N-P-K, но никога не съм обръщал внимание в какво процентно съотношение е комбинацията. После фрезовам.
infomar
Най-елементарното - направете си за 10-20 лева изследване на PH на почвата, да не се окаже, че я мислите за една, а се окаже коренно различна. После всичко си идва на мястото. Първобитните уреди предлагани за 30-60 лв. в интернет за тази цел са неточни и не се подлъгвайте по тях - само в лаборатория каквито има много у нас и лесно ще си намерите.
Успех.
Много образователно. Особено режимът на поливките и образуването на кореновата система.
Тая година сях с кофичките, както показа Преслав. Като вадих от земята имаше корени по 25-30 сантиметра, обикновено ок.20.
Имаше и съмнения как ще се чисти градината от кофичките. Повечето, 90% си излизат с корена. Издърпвам с левачката, изтръсквам го /корена/ и на купчината.
На работа си имам "капацитет", когото винаги мога да попитам за съвет /предпочитам от тук да накапя инфо/. Същият не хапва от зарзавата, който носи по разни банкетчета и събирания, а иначе проповядва кога и колко да се налива.
Искам вкусът на бабините домати и до тука ми се получава, макар с по малък добив. За първа година съм пуснал кокошките в градината за да са шастливи, както и аз.
От две седмици салатата ми е на касова бележка и нещо ракията не ми върви като ората.
infomar
Прикачен файл:
Snap2144128376.jpg


Прикачен файл:
Snap2144128378.jpg


Прикачен файл:
Snap2144128377.jpg

Прикачен файл:
Snap2144128379.jpg

Прикачен файл:
Snap2144128380.jpg
Snap2144128380.jpg (90.08 KиБ) Видяна 1170 пъти
Последна промяна от infomar на пон окт 01, 2018 5:12 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
Аз пък не можах да си отям на домати, камби изобщо не брах, чесънът остана дребен, грахът и лукът малко по-добре, а всичко се правеше като миналата година. Може и аз да бъркам в нещо, но като цяло пролетта така и не дойде, а през Август дойдоха жегите заедно с туристите - за капак днес пак вали, а аз се каня в четвъртък да бера лозе. Още нищо не съм коренил, но и до там ще стигна - няма да се учудя ако и при мен корените са плитки и неразвити, макар че капково започнах да пускам едва през Август.
пон окт 01, 2018 3:18 pminfomar написа:
Snap2144128376.jpg




Snap2144128378.jpg




Snap2144128377.jpg



Snap2144128379.jpg



Snap2144128380.jpg
Браво и благодаря!
Кот съм чул от колегата, в тая насока, ми е достатъчно, та излишно.
Ако това е без "химия", шапка ти свалям. Снимките показват внушителни неща.
Предпочитам да си го карам по естествено.
kr1100 - майстор
Аз съм в застой . Нито съм пръскал от началото на август - 07 , нито съм брал ябълки , чорапирах гроздето на асмите и дотам .
Болница,аптеки, операция , хоспис, рехабилитатор и накрая 2м под земята / майка ми почина/. Уж всичко тръгна надобре и оправяне и косата.
В събота набучих чесън за зелено., корених външния домат .
Днес и утре ще обера стария изпечен Димят за закачане .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Съболезнования за майка ти. Да почива в мир.
Делян - специалист
ср окт 03, 2018 9:02 pmkr1100 написа:
Уж всичко тръгна надобре и оправяне и косата.
Същото го изживях и аз. Но, Живота е това, което се случва, докато си правим планове....

А доматите не бързам да ги изкоренявам. Тази седмица отивам и обирам всички зелени, и за туршия.
Гроздето вече ври в бидона...
Тук вече е оронено - от 4 реда Памид и Мерло 3-4 годишни:
Прикачен файл:
54-rekolta'18.jpg

Смлях и ябълки за един бидон

Прикачен файл:
03-melene.jpg

10 кила захар и матрала вече шупти. Тази седмица слагам още един бидон, пък ако ще и да се разчуе... :wink:
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 561

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: