• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kuger - майстор
Стига времето да "дава", ще се бачка, все има нещо за дооправяне.
Да се похваля, имам краставички по 5-10 см.
preslav - майстор
вт окт 16, 2018 1:25 pmkuger написа:
Да взема да ти пратя моите тикви/чки :sad: , тъкмо ще се поберат в тоя мутант.
Петков ден мина, ама моята градинка още иска "пощене"
Мутант, немутант, голяма полемика имаше около това нещо - най-напред ни упрекваха, че не поливаме тиквите и нямало нищо да стане от тях, после ни казаха, че това била фуражна тиква и т.н. За вкусовите качества ще споделя по-късно, а сега ще кажа как се е родило това чудовище. Семката е някаква немска, донесена от Германия като подарък за комшията - т.е. за сорт не мога да говоря. По стар народен обичай най-напред семките са рътени, после са боднати в кофички от кисело мляко, а когато се появиха същинските листа са изнесени и засадени заедно с кофичките с отрязано дъно. Поливане е имало най-много 2 пъти, един при изнасянето на полето, втори след седмица, че беше много сушаво, а и имаше преса от страна на маститите тиквопроизводители. Мястото е песъчливо, тиквата е засадена в "оплешивял" ред на лозето - миналата есен лозето е торено с фосфорен и калиев тор, но по най-ниската предписана норма, тази пролет отново торих с комбиниран тор на Яра, пак според минималните дози. Нищо повече не е правено, може би само това, че след оформянето на завърза (когато беше сигурно, че ще става на тиква), прекъснах върха на ластуна. Другите тикви от същия сорт, гледани по същия начин, са с 2/3 по-малки, но тази искала да ни изненада, ако ни изненада и с вкус ще е прекрасно, ако ли не, повече никаква вяра на фашистите.
Сега събираме рецепти за приготвяне на тиква - ееех, ако можеше и агнешки бутчета да се отглеждат по същия начин!
Майтапа настрана, дали е Петков или Димитров ден няма значение за тези, които драскат по вестниците - за тези дето са се заели със земеделие или животновъдство
kr1100 - майстор
Димитров ден - хубав празник - черни спомени. Празнувам го като ходя на гроба на брата на покойната ми съпруга починал 55 дни преди нея. Преливане с вино, ракийка /много я обичаше/, свещ , цветя и мълчание.
П.П има все още време за работа ; рязане, копаене, пръскане , садене на лук,чесън салатки, репички.Останах към 30 домата за скубане, после миене и дезинфекция , опръскване със син камък ,прекопаване и садене.
Решил съм да правя "кара' таван с найлон прехвърлен над телта за да избегна капките конденз .

Корегирах печатните грешки.
Последна промяна от kr1100 на ср окт 17, 2018 11:53 am, променено общо 1 път.
вт окт 16, 2018 8:51 pmkr1100 написа:
Димитров ден - хубав празник.... скубане, после миене и дезинфекция , опръскване със син камък ,прекопаване и садене.
Решил съм да правя "кара' таван с найлон прехвърлен над телта за да избегна капките конденз .
Брато, дигай главата и са стягай дет тряба!
Я раздуй за тос каратаван, че нещо не ми стана ясно какво ши покрива!
Делян - специалист
Какъв Петковден, какви пет лева, при мен пролет пукна:
Прикачен файл:
14-cviat-13_10_18.jpg

Круша Юнска хубава, ранна, ранна, ама чак пък да цъфне от есента?!
Луда работа :?

А лук и чесън сяхте ли, грах? Има още ябълки за обиране, след това пръскане, оран... Край няма...
kuger - майстор
вт окт 16, 2018 10:24 pmДелян написа:
Какъв Петковден, какви пет лева, при мен пролет пукна:

14-cviat-13_10_18.jpg


Круша Юнска хубава, ранна, ранна, ама чак пък да цъфне от есента?!
Луда работа :?

А лук и чесън сяхте ли, грах? Има още ябълки за обиране, след това пръскане, оран... Край няма...
Като я гледам ми тя си е тийнейджър, какво да очакваш от нея :-D

Лук е чесън още не съм сял, салатките още са много дребни за разсаждане.Грах не сея, реших, че няма смисъл, след като изхвърлям труда си!

пп: Имам много дърта зимна круша, стават много едри, но не успяват да узреят на дървото, вятъра ги събаря. Което хвана паднало преди да загние става, другото в компостьора.
Имам и орех, тая година даде отлична родитба, но защо орехите са почти отворени не ми е ясно. Вътре са добри.
infomar
Малко тикви и от мен - БЪЛГАРСКА СЕМКА!!



Прикачен файл:
Snap2144128450.jpg
Snap2144128450.jpg (115.21 KиБ) Видяна 1167 пъти


А това е грозде от вчера след обед...




Прикачен файл:
Snap2144128449.jpg
angel_ov - специалист
Бърз въпрос от лаик. На вилата ми почвата е горска (предполагам щом е в гората), жълто сива. Та въпроса ми с какво да я наторя, че вече май се изтощи? За оборска тор знам, но няма от къде.
ср окт 17, 2018 11:41 amangel_ov написа:
Бърз въпрос от лаик. На вилата ми почвата е горска (предполагам щом е в гората), жълто сива. Та въпроса ми с какво да я наторя, че вече май се изтощи? За оборска тор знам, но няма от къде.
Отговор от лаик.
В градината ми почвата е изтощена. Мулчирам с отходния матрял от резачката или дробилката.
На есен прекопавам, те тия дребни органични "отпадъци" се омесват с почвата, почват да гният......та си мисля, че подобрявам почвата, така както се случва в гората. Това ме кара да мисля, че твоята не е горска.
Тази година за първи път торих едната леха с комплексен тор, а другата с птичи, за да сравня.
От 3 години се занимавам с кокошо и градино отглеждане и те това ми е опитът. Правя го по интуиция.
Науката сочи, че ако почвата ти е бедна и лека- песъчлива, трябва да подобриш механичният и състав, а това ставало с торф или да си докараш чернозем.
Това съм го прочел.
kr1100 - майстор
[quote="Трифон П.Трифонов" "!
Я раздуй за тос каратаван, че нещо не ми стана ясно какво ши покрива!
[/quote]
По тавана / поликарбона / се образува конденз и капе .
Имам опънати телове с PVC покритие по дължина на оранжерията за привързване на растенията. Сега теловете за закрепени за всяко ребро със скоба. Ще осовбодя скобите така,че теловете да са закрепени само в 2 та края. На теловете провесвам найлон / имам отпреди зелен с UV защита /. Образува се въздушна междина 20мм м/у поликарбона и найлона.Капките падат на найлона и се стичат в страни по дъга. При минус навън капките са почти ледени и попарват салатките където капнат.
Останаха още към 20 домата за скубане.

П.П. Използвам този торф миналата година 27 лв, тази 30 лв балата

Прикачен файл

IMG_20180411_142040962.jpg
Последна промяна от kr1100 на ср окт 17, 2018 1:04 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: