• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
kr1100, и от мен съболезнования и дано е отишла на по-хубаво място, както твърдят някои хора.
Деляне, защо мелиш ябълките? И за оцет и за джибра е достатъчно да ги нарежеш (поне така аз правя) - в Кауфланд намерих една джаджа, дръжка с няколко радиални ножа, натискаш ябълката и централната част се отделя, а самата ябълка се разрязва на 6 или 8 парчета (не помня точно колко). Доколкото ми е известно не е добре семките да се мелят, може да се оставят в джибрата, но трябва да са цели.
Иначе за гроздето - за 4 дена успяхме да оберем всичко, бабата помагаше в ронкането, което е най-тегавата работа, но е абсолютно задължително (поне за мен). От три бидона "издоихме" веднага 90 литра шира и я заложихме в бурето. Другите три бидона решихме да "доим" след началото на ферментацията - тази година ще е така, 2 бурета по 90 литра, по различни технологии. За ракията от джибрите е ясно - очаквам след месец да е готов "материала", ама няма да бързам с казана. Виното го очаквам около Коледа, но до тогава има за доизпиване 50-60 литра от миналата година.
В общи линии остава да се скубе в градината и на инсенератора.
Делян - специалист
Меля ги за по-лесна и бърза ферментация. Точно нарязването е пипкавата работа, самото мелене става бързо, материала става на каша и на първата седмица захарността вече падна наполовина:
Прикачен файл:
08-fermentacia.jpg

Даваха ми акъл само да ги начуквам, ако само който не е чукал ябълки не знае какъв армагедон настава наоколо. За двор става, но в апартамент ще ме изхвърлят заедно с ябълките.
gnt69 - майстор
Преди няколко страници показах бъркалката направена от стебло на амортисьор за багажник и стар нож. Слага се материала след това водата и захарта и със дрелката става бързо и лесно и вкусно. Дюли ябълки круши сливи какъвто и да е плод става на пюре. Без рязане и други ръчни операции.
preslav - майстор
вт окт 09, 2018 10:41 pmДелян написа:
Меля ги за по-лесна и бърза ферментация. Точно нарязването е пипкавата работа, самото мелене става бързо, материала става на каша и на първата седмица захарността вече падна наполовина:
Даваха ми акъл само да ги начуквам, ако само който не е чукал ябълки не знае какъв армагедон настава наоколо. За двор става, но в апартамент ще ме изхвърлят заедно с ябълките.
Да бе друже, ама меленето е излишно, а и важното е да не се мелят семките, което важи и за гроздето.
И като е станала дума за ракия от ябълки, я да си сверим часовниците - аз слагам плод/вода-1/1 и на всеки 3 литра вода по един килограм захар, към всичкото това добавям 4-5 гр. дрожди за вино.
ср окт 10, 2018 6:48 ampreslav написа:
...
И като е станала дума за ракия от ябълки, я да си сверим часовниците - аз слагам плод/вода-1/1 и на всеки 3 литра вода по един килограм захар, към всичкото това добавям 4-5 гр. дрожди за вино.
Не пипай нищо по рецептата!
Тая година ще купувам и червено. Асмата съм я изрязал яко. Има, ама малко.
kr1100 - майстор
Делян написа:
Даваха ми акъл само да ги начуквам, ако само който не е чукал ябълки не знае какъв армагедон настава наоколо. За двор става, но в апартамент ще ме изхвърлят заедно с ябълките.
Става става. 1 Fe тръбаф 200 мми затапена с дебела ламарина. Аз имам останало от дядо ми такъв цилиндър , но не е заваряван/ не знам май и не е на струг дялан /. Ябълка и прас с чукалото и така ябълка по ябълка. 2016г ги обработвах със центрофуга от ЛИДЛ - модифицирана отпадъка да пада в кофа по 1 алумиева плака. Ама е зор с чистенето на на решетката.
chapara - майстор
вт окт 09, 2018 10:41 pmДелян написа:
Меля ги за по-лесна и бърза ферментация.
Няма по сигурен начин да загориш казан за ракия, освен с такава паста от ябълки :cool: :-D
preslav - майстор
ср окт 10, 2018 10:04 amТрифон П.Трифонов написа:
ср окт 10, 2018 6:48 ampreslav написа:
...
И като е станала дума за ракия от ябълки, я да си сверим часовниците - аз слагам плод/вода-1/1 и на всеки 3 литра вода по един килограм захар, към всичкото това добавям 4-5 гр. дрожди за вино.
Не пипай нищо по рецептата!
Тая година ще купувам и червено. Асмата съм я изрязал яко. Има, ама малко.
Рецептата вече не е тайна, ама да използвам сучая и да попитам как са тиквите тази година - разбрах, че на тиквички си си отял, ама поне една тиква за тиквеник няма ли? При мен има една дето ще трябва с моторен трион да се разфасова.
Сега искам да задам един по-сериозен въпрос - има ли такова понятие фуражна тиква, това от сорта ли зависи, от начина на гледане или...? Голяма тиква означава ли некачествена за кулинарни нужди?
kr1100 - майстор
chapara написа:
Няма по сигурен начин да загориш казан за ракия, освен с такава паста от ябълки :cool: :-D
Има има още по-сигурен - райски ябълки :-D /патил съм/.
Тиквеното поле
И Вътре - време е за скубане на домата.

Прикачен файл

IMG_20181011_160457411.jpg

Прикачен файл

IMG_20181011_160412752.jpg
chapara - майстор
Само с райска ябълка не съм имал опити :? :-D
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: