Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
нед фев 05, 2023 11:04 amАл_ написа:
Дайте идея с какво да напълня повдигната леха ~0.8 м3 - само чернозем, или да мешам в някаква пропорция с торф? Наложи се да я направя заради четирикракия, да няма пряк контакт с телената ограда (постоянно късаше засенчващата мрежа, за да може да гледа какво става навън). Смятам да я ползвам главно за подправки
Прехвърли си от двора. И без това ежегодно повдигаме нивото.
Иначе ще е много разходки до гората.
Ал_ - специалист
нед фев 05, 2023 1:12 pmkr1100 написа:
Мешай с торф / 1 бала 240 л есента беше 38-39 лва латвийски дребен при "слепите" . Може да смесиш с перлит / 1 чувал / не помня точно май 140 л -беше 17 лв/
Има ли някакви приблизителни пропорции? Смятам с бетонобъркачката да го разбъркам на порции.
Нямам капково - само райграс и рози оставих преди време. Тази година така или иначе смятам да подменям тревната смеска, та обмислям подземно капково напояване. Някой с впечатления? За лехата обаче със сигурност ще е с капково.
miroki, за пръст така или иначе ще се ходи, но на няколко километра има разкошен чернозем, та направо един курс със самосвала. Че тук и да имаше е ужас, яко камънак
kr1100 - майстор
пон фев 06, 2023 6:17 pmАл_ написа:
...Има ли някакви приблизителни пропорции? Смятам с бетонобъркачката да го разбъркам на порции.
Пропорция както решиш и каквато ти е почвата. С бетонобъркачка става.
При мен е глинеста и постоянно събирам камъни - дребни, закръглени, тип кремък, има и тип мрамор. 50 те години е имало наводнение / вълна от височина влачеща всичко/. Допреди това е нямало камъчета / от дядо ми го знам/.
За глинеста помага пясъка речен , но при прекопаване пясъка потъва надолу.
В оранжерията разхвърлям торф и фрезовам пролет и есен. Есен разхвърлям, и хидратна вар.
Измери си pH на почвата и оттам решение за пропорцията. Торфа леко вкиселява почвата.

П.П. Захапах днес едни компостер. /С/у ЖП то нямаше, та ходих до Младост та. / Ама днес студ и вятър и не ми се сглобяваше. На ранчо е с поне 3 гр по-ниска температурата и поне 2 пъти по-силен вятъра.
Оранжерията е удържала на вятъра за разлика от някои клони.
kr1100 - майстор
:shock: :shock:
Днес голЕма борба с 8,5 м, 1 цол Джелезна тръба докато я измъкна от кладенеца с помощта на жокер.
Смяна на клапан / не беше вадена поне 30 г./ PVC коруба с 1 кръгло Fe за тежест и понацепен гумен уплънител./ ама е изкарал клапана 30г без вадене/ Нов месингов клапан - сигурно след 2 г ще е за смяна.

За поливния сезон сме вече готови.
kr1100 - майстор
Утре ще местя краставицата в кофичките. ДоматЯ още го мързи - едва крета.
Аз го боднах оня ден. Домата де.
Пиперя преди десет деня. Вчера гледах, Чилито от Мирито наболо.
Svetoslavoff1 - майстор
Ранният домат вече е "нашилил", другите, вкл пипер жената зася по-късно и в кофички ловят слънцето на перваза на прозореца.
miroki - майстор
И моят вече показва първи истински листенца. Биг Бийф 20 семки 20 поникнаха. Гардела от 20, 18.
Ръгбито и то добре поникна на село. Но там са неизброими. Явно са сипали повече семки. Само, че тази година едва ли ще садя повече от 100 корена. А имам над 500.
За пръв път тествам хибриди.
Опит имам с Ръгби. Три или четири години садих, докато свърши пакетчето.
Здраво, родовито, добро на вкус, но не толкова, като бабиния червен и някакъв розов, поддържан петнайсетина години.
Червения предполагам е Идеал, от преди перестройката.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: