• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
ср юни 20, 2018 8:02 amgnt69 написа:
Не е ли голям гърч да го опъваш тоя найлон всяка година. Аз преди 5-6 години сях едни ягоди под мулч голям гърч. То не бе фрезоване то не бе повдигане на пръста. :partyman:
Малък гърч :-D Но го предпочитам пред постоянното плевене,по-малко болести,по-малко вода при поливане,независимост от дъждовете и т.н.
При ягодите като се направи мулча и не се пипа 3-4 години. :partyman:
kr1100 - майстор
gnt69 написа:
Не е ли голям гърч да го опъваш тоя найлон всяка година.
Не е въпреки,че у нас постоянно духа :-D Затова и навремето са направили и вятърна мелница наблизо.
Поставям го като съм го навил преди това на руло. Опъвам малко и го затискам в тясната страна с подръчни м-ли : по-едра буца пръст , тухла, камък,и започвам да развивам . По дългите страни използвам останали отпреди полутръби от найлонов парник, PVC тръби. Под мулча предварително е поставен капковия маркуч. Като се засади и сложат колците, падне 1 -2 пъти дъжд от дългите затискащи тръби, полутръби вече няма нужда.
Мулча може да се използва повече от 1 година мулча / този сезон му е 2 ри сезон.
Когато дойде есен махах арматурата, режа доматите на 4-6 см от земята и на купчина. Започвам да навивам мулча пак на руло и после вадя корените.
Но пък около корена на домати, краставици - няма трева, а и в лехите.
Не ми е приятно да се навеждам и плевя в облаци от гладни комари.
За ягоди използвам фабрично пробито фолио, на което правя допълнително отвори . Това фолио изкарва над 4-5 г , ако не падне клон или нещо не го надупчи. В същност сега продаваното фолио за ягоди не знам колко време изкарва в предвид заложеното стареене при производство.
Бях купил 1 топ 2000г и имам още от него
vlax - майстор
Като чета как го правиш все едно ,че сме чели едни и същи книги. :lol:
Дай някой снимка на градината.
Да ти кажа моето фолио на ягодите е на 4 години и виждам ,че е доста отслабнало.Догодина живот и здраве ново. :partyman:
Аз пък неска за час оплевих /на колене/ и след това прекопах /с дъртата мотика 12ти номер/ 30 квадрата между домати и камби, като не успях да срежа лентовия маркуч.
Покосената трева оставих на място с цел- мулчиращ ефект. Естествено, не мога да докарам визията от снимките по назад.
Спомних си детските години га копах на норма, иначе нема мач, отбора губи и в понеделника ма гледа криво.
С поста си никак не омаловажавам техническият напредък , трудът и знанията на хората.
Просто съм безсрамно мързелив, за да си поддържам в ред градината, докато не зачервя ушите от срам /виждайки аптеките ви/ и грабвам мотиката.
Djack - специалист
Миналата година опитах да мулчирам с фолио! Наистина имаше голям ефект, ама в старанието си да опъвам найлона, така хубаво го окопах по краищата, че още не мога да си изчистя двора от черни парчетии! :-D Ама аз слагах от един найлон - двуцветен - от едната страна сив металик, а от другата черен! Толкова беше тънък, че си беше цяло изкуство да го опъна без да го скъсам, а прибирането есента си беше направо невъзможно - разпъва се като ластик и се къса - никакъв шанс да го измъкна изпод пръста цял! И за това, тази година не можах да се наканя да сложа, а пък и време не ми даде - бачкам сам, а за такава дейност втори човек си е от голяма полза!
vlax - майстор
ср юни 20, 2018 1:07 pmDjack написа:
Миналата година опитах да мулчирам с фолио! Наистина имаше голям ефект, ама в старанието си да опъвам найлона, така хубаво го окопах по краищата, че още не мога да си изчистя двора от черни парчетии! :-D Ама аз слагах от един найлон - двуцветен - от едната страна сив металик, а от другата черен! Толкова беше тънък, че си беше цяло изкуство да го опъна без да го скъсам, а прибирането есента си беше направо невъзможно - разпъва се като ластик и се къса - никакъв шанс да го измъкна изпод пръста цял! И за това, тази година не можах да се наканя да сложа, а пък и време не ми даде - бачкам сам, а за такава дейност втори човек си е от голяма полза!
Аз също бачкам сам и сам опъвам фолиото,оплаквам се ама кой ли те слуша.Моето фолио е дебело само за доматите,вече 5 година го ползвам,но не го внасят и продават вече.За другите зеленчуци ползвам същото като твоето еднократно,за един сезон,поставям го със сивия металик нагоре,уж казват че гонело белокрилката.Да не ме чуе,че тази година не се е появявала и като се появи ни найлон ще я спре ни пръскане. :-D Прибирането верно е така,но изчаквам есента след някой дъждовен ден и при прибирането си помагам,където се налага с правата лопата. :partyman:
preslav - майстор
ср юни 20, 2018 2:17 pmvlax написа:
уж казват че гонело белокрилката.Да не ме чуе,че тази година не се е появявала и като се появи ни найлон ще я спре ни пръскане.
При топла зима като таз годишната и при жеги както сега, борбата с белокрилката ще е основно мероприятие по доматите.
Я сподели защо пръскаш доматите сега, някаква профилактика или имаш болести, ако е профилактика срещу кои болести профилактираш?
Другият ми въпрос е защо всичко ти е под слънцезащитна мрежа, някой беше споделил, че пиперът не се влияе, а за бамята и лютите чушки може и да е противопоказна.
vlax - майстор
ср юни 20, 2018 2:36 pmpreslav написа:
Я сподели защо пръскаш доматите сега, някаква профилактика или имаш болести, ако е профилактика срещу кои болести профилактираш?
По принцип малко са хората,които имат успешни резултати без пръскане,това са хората които се занимават с БИОземеделие,но ако ги питате как "успяват" ще заплачат.
Моето мнение за този скромен опит от 5 години е ,че е трудно без пръскане,но трябва да бъде разумно и да не се прекалява.Имам си моя изградена система за разстителна защита,водя си записки всяка година с какво и кога съм пръскал и при какви условия.Вече почти спрях да пиша,че почнах да се повтарям.Трябва да се наблюдава времето и разстението и да се прецени дали да се пръска.Но почти винаги преди да пръскам се консултирам с определени агроаптеки,някои от тези които продават са учили за това.Тука е момента да разбереш или си разбрал ,че в твоя град някои от продавачите разбират, а други са САМО търговци.
За тези години съм разбрал,че е необходимо да пръскаш за профилактика преди поява на болеста,вкарваш малко препарат и да има достатъчно време да се разгради.Защото когато се разболеят трябва да им вкараш толкова химия за много къс период и пак не е сигурно,че ще ги излекуваш.Аз такива зеленчуци не искам да консумирам.Даже когато забележа ,че има болно разстение го изкоренявам и не се занимавам с пръскане.Честите дъждове са най-голямата причина за развитие на болести.Тука при нас всеки ден вали.Преписвам ти листовката на препарата.

Ридомил голд
домати в оранжерии и на полето
За контрол на обикновена мана (Phytophtora infestans),алтернария (кафяви листни петна) (Alternaria solani)
доза на приложение250 г/дка(0,25% при100 л/дка работен разтвор)
Начало на пръскане – при наличие на благоприятни климатични условия за развитие на болестите, но преди поява на признаците на болестта Интервал между пръсканията –7 до 10 дни. Да се пръска до 4 пъти през вегетация през периода на активен растеж. Следващите пръскания да са с Ревус.
карантинен срок20 дни

ср юни 20, 2018 2:36 pmpreslav написа:
Другият ми въпрос е защо всичко ти е под слънцезащитна мрежа, някой беше споделил, че пиперът не се влияе, а за бамята и лютите чушки може и да е противопоказна.
Не знам на какво казваш слънцезащитна мрежа,моята мрежа е против градушка и със засенчване около 22 %.За това ,което през годините съм сял и садил - домати,тиквички,зелен боб,краставици,ряпа,чубрица няма проблем.
Пипер и бамя за първа година садя,не мога да кажа какво ще стане.За това ти отговорих като ме пита за бамята и пуснах снимки да ми кажеш дали върви добре.
Колко висока става при теб?Под мрежа ли е твоята бамя?Да се надяваме,че ще стане,а пък за рецептите ще те питам по-късно,не съм забравил. :partyman:
preslav - майстор
ср юни 20, 2018 3:30 pmvlax написа:
Пипер и бамя за първа година садя,не мога да кажа какво ще стане.За това ти отговорих като ме пита за бамята и пуснах снимки да ми кажеш дали върви добре.
Колко висока става при теб?Под мрежа ли е твоята бамя?Да се надяваме,че ще стане,а пък за рецептите ще те питам по-късно,не съм забравил. :partyman:
Аз май ти отговорих, че градината ти, респективно бамята върви добре. Моите бами са горе-долу като твоите, а са сети по-рано, но винаги има разлики, които не са причина за притеснение. Миналата година за сефте сяхме бамя самостоятелно, най-добре бяха растенията, които стартирахме в къщи, а после изнесохме навън. В крайна сметка и едните и другите (директно забити семки в градината) си дадоха своето. Бамята (в зависимост от сорта) става колкото човешки бой. Не забелязах да има мъжки и женски цветове като при краставиците - всеки цвят (много красиви) е на върха на малка бамичка. Плодовете наедряват много бързо и трябва да се обират всеки ден иначе стават огромни и загрубяват. Да не те притеснява това, че листата под вече обраните плодове започват да капят, накрая на сезона ще имаш само голи пръчки. Последно - бамята е светло, топло и влаголюбива, не съм вземал някакви специални мерки за растителна защита, май съм я пръскал с каквото остане от пипер и домати, но това преди да започне да се бере.
gnt69 - майстор
Я сподели защо пръскаш доматите сега, някаква профилактика или имаш болести, ако е профилактика срещу кои болести профилактираш?
По принцип малко са хората,които имат успешни резултати без пръскане,това са хората които се занимават с БИОземеделие,но ако ги питате как "успяват" ще заплачат.
[/quote]
Аз моите ги гледам био. Пръскаш и береш.
По назад бях писал ама пак ще напиша.
1. 10 грама борна киселина за завръз.
2. 2-3 грама калиев перманганат.
3. 2 мл йод.
4. 20 грама карбамид.
5. 10 мл масло от нийм.
6. 1 литър прясно мляко.
7. 10-15 мл веро или течен сапун.
8. Вода 10-12 литра.
и така през 10 - 15 дни си пръскам. Засега всичко е отлично като изключим че в оранжерията мирише на мандра. :partyman:
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: