Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
пет мар 22, 2019 6:08 pmpreslav написа:
Съвсем информативно - днес забелязах, че част от камбите са избили, това са 9 дена от поръсването на семките. За сега само пиперът стои и дреме, но може да никне по-бавно, може и по-дълбоко да сме го сложили.
Пък при мене вече 16ти ден, ни камби, ни пипер, ни краставички. Държа ги в неотопляемо мазе.
Доматите излязоха преди седмица на 98%. Само от някаква Миляна няма ни едно.

Иванов, питах аз наскоро как са праят лехи за подправки, ма никой нищо.
Неска сглобих нещо си там, пък кото излезе.
Фризирах си градината
https://photos.app.goo.gl/eJevmNy24dd7mBsXA
като предния ден разхвърлях птича тор, къде огнила, къде не...
Не трябва ли, поне веднъж годишно, мястото да се обърне с права лопата, кога е удачно да се прави и кога да се тори?
iivanov - майстор
Що ще го обръщаш с лопатата ! Тая фреза за къв чеп е ? У дом се сади само чубрица .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 22, 2019 6:18 pmТрифон П.Трифонов написа:

Фризирах си градината
https://photos.app.goo.gl/eJevmNy24dd7mBsXA
като предния ден разхвърлях птича тор, къде огнила, къде не...
Не трябва ли, поне веднъж годишно, мястото да се обърне с права лопата, кога е удачно да се прави и кога да се тори?
Мали, то кат брашно меко и ситно бре!
Има няколко стила на градинарстване. Аз клоня към минимум обработка на почвата. Щото всяко копане и обръщане нарушава естествената фауна. Убива или забавя гадинките дето... нали се сещаш, че хумусът на почвата го серат едни дребни малки животинки.. Пък и не виждам смисъл да го закопавам надълбоко., след като водата ще смукне и смъкне към корените каквото трябва...
Неугнилата тор просто ще ти изгори коренчетата, друг път не прави така
пет мар 22, 2019 7:59 pmn_a написа:
Мали, то кат брашно меко и ситно бре!
Има няколко стила на градинарстване. Аз клоня към минимум обработка на почвата. Щото всяко копане и обръщане нарушава естествената фауна. Убива или забавя гадинките дето... нали се сещаш, че хумусът на почвата го серат едни дребни малки животинки.. Пък и не виждам смисъл да го закопавам надълбоко., след като водата ще смукне и смъкне към корените каквото трябва...
Неугнилата тор просто ще ти изгори коренчетата, друг път не прави така
Ми то туй Фреза. Да не е кот и да е?!!
Чел съм за тия работи, Руска, ама още не знам как да са преборя с плевелите. Освен на ръка да ги търгам.
То пак нищо конкретно по мойте градински питания, ама ши са упраям- няма как.
Торене и обръщане на есен. Фризиране пролет. Туй научих и споделих. След като има оран, има и фрезоване, значи се ши има за ко да е.
Не зная за къф чеп ни е темата, след като питам тука, а са образовам другаде.
Жуви и здрави!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет мар 22, 2019 8:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
..
Не зная за къф чеп ни е темата, след като питам тука, а са образовам другаде.
Жуви и здрави!
Я'ж кой готино : :wink: Наздраве :roll:
пет мар 22, 2019 8:12 pmn_a написа:
Я'ж кой готино : :wink: Наздраве :roll:
Ааааа, ям го от едва набол юноша.
Инак, виждам, че е готино.
В последното не съм начинаещ, макар да я отпочнах в Христовата възраст, тая дисциплина.
НаЗдраве да е!

Преслииии, упрай ли карбюрацията?
Бюрокрацията си е бахамала М.мата.
Димитър Димов - специалист
пет мар 22, 2019 6:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет мар 22, 2019 6:08 pmpreslav написа:
Съвсем информативно - днес забелязах, че част от камбите са избили, това са 9 дена от поръсването на семките. За сега само пиперът стои и дреме, но може да никне по-бавно, може и по-дълбоко да сме го сложили.
Пък при мене вече 16ти ден, ни камби, ни пипер, ни краставички. Държа ги в неотопляемо мазе.
Доматите излязоха преди седмица на 98%. Само от някаква Миляна няма ни едно.

Иванов, питах аз наскоро как са праят лехи за подправки, ма никой нищо.
Неска сглобих нещо си там, пък кото излезе.
Фризирах си градината
https://photos.app.goo.gl/eJevmNy24dd7mBsXA
като предния ден разхвърлях птича тор, къде огнила, къде не...
Не трябва ли, поне веднъж годишно, мястото да се обърне с права лопата, кога е удачно да се прави и кога да се тори?
Есента обръщане,а пролетта с фрезата.Както е казала момата с цигарата "водата сваля хр.вещества надолу".Внимавай с птичата тор,много е силна.Можеш да я накиснеш в съд с вода и след време да поливаш с нея след като я разредиш.
пет мар 22, 2019 9:39 pmДимитър Димов написа:
Есента обръщане,а пролетта с фрезата....
Внимавай с птичата тор,много е силна.Можеш да я накиснеш в съд с вода и след време да поливаш с нея след като я разредиш.
Eй тва четене чаках. Есен обръщане- тогава и ще торя, пролет на фризьор.
За птичата тор знам, че е силна. 50% ми е чипосана даже- пъдпъдъци.
С чорбалаци, шербети и разнасяне няма да се занимавам. Стига ми тая цапотия, дето им рина.
Две години карам мързелешката.
Буча разсада в земята, редя капковото, настройвам таймерите на краставица и домат и.......бранье.
Миналата година, по препоръка на виден съфорумец, разсада го приземявах направо с чашките.
Поповите прасета гладни изпукаха.
preslav - майстор
Това, което съм чел за обработките на повата и малкото, което съм запомнил е, че есен се прави дълбока оран (в къщи с правата лопата), буците не се трошат, а на пролет е култивирането т.е. дробенето на буците. Идеята е корени и яйца на гадини да измръзнат в откритите буци, а на пролет да се създадат условия за питомното. Не знам какви са преимуществата на необработката на почвата, но съм попадал на информация, че индианците са отглеждали култури по този начин, съответно с ниски добиви и когато почвте се изтощи се местят на ново място. Мен с правата лопата ще ме видите само там където не влиза машинката, а това са 5-10 квадрата от цялото място - просто съм мързелив, а и силиците си пазя за по-полезни неща.
По отношение на подправките мисля, че писах, но е възможно и само да си мисля. Булката наръси семките на меродията директно в обработената фитара - това малко след граха и арпаджика, но се оказа, че меродията е устойчива и можело да се сее още есента. Копър и магданоз по същия начин преди ден-два, но сега му е времето да се хвърля семето. Чубрица и целина купуваме готов разсад - разходът не е голям, а няма време за занимавка.
По отношение на другия разсад - тази година минахме на бабешките методи - Сичкото семе наведнъж и саксията на високо в отоплявана стая, когато поникне се мести на хладно и не се полива прекомерно. Казват, че семката искала топло и влажно за поникване, а разсадът иска хладно и засушаване за да се вкорени и да не прорасте.
Трифон - с машинката изорах на смукач и съм я прибрал при разсада, преди изнасянето на доматите на полето ще я вадя пак и ще духам в жигльора - ще пиша за резултата, но си мисля, че там е ключа за бараката (в духането е истината и в младия бензин).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб мар 23, 2019 10:05 ampreslav написа:
меродията и магданоз
Това го знам да е едно растение. По вас какво е?

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: