• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav написа:
....
Капковото е са капката нагоре.
И аз си мислех за прегаряне от много тор, но така е и с краставиците, в другата леха, където нахвърлях, по твоя препоръка и съвсем по нормата NPK.
Дали не преовлажних при разсаждането или пък ..........
Хм, може и от торенето, съчетано с влагата, пресаждане преди обед и те ти беля.
Май късно торих.
Имам една леха, ненаторена, та останалия разсад от домати ще е там.
Днес разсаждах тиквички без да поливам, а вчера набучих още семена от краставици.
Дините и те загинаха на ненаторено.
Явно бъркам, като поливам яко при разсаждането и като го правя преди обед, в слънчево време.
Бе няма да са отказвам я!
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
preslav написа:
....
Капковото е са капката нагоре.
И аз си мислех за прегаряне от много тор, но така е и с краставиците, в другата леха, където нахвърлях, по твоя препоръка и съвсем по нормата NPK.
Дали не преовлажних при пресаждането или пък ..........
Хм, може и от торенето, съчетано с влагата, пресаждане преди обед и те ти беля.
Май късно торих.
Имам една леха, ненаторена, та останалия разсад от домати ще е там.
Днес пресадих тиквички без да поливам, а вчера набучих още семена от краставици.
Нямам снимки, но все някога ще направя.
Ще кажа това, което съм запомнил, че тази година не си водя записки.
Тиквички и краставички сложихме по 4 семки в чашка за сок (200 мл. прозрачна), на втория ден избиха като вулкани, но краставичките не всички оцеляха (не знам защо). Избилите семки сложихме в градината в полиетиленов тунел, явно слънцето беше в повече и краставичките на 50% измряха (нещо като сечене), но тиквичките оцеляха. Преместихме ги в друг тунел, но го оставихме отврен от двете страни. След няколко дена всичко остана само под слънцезащитна мрежа (денем и нощем). Моят извод е, че младите растеия не се боят толкова от студа, колкото от прегряването под полиетилена. Част от доматения разсад уморихме от неполиване, но се коригирахме. Сега доматите са високи 7-8 см. а стеблата им са колкото сламка за безалкохолно с бледо червен цвят. След "каляването" в импровизирания парник всички тиквички и краставички са на полето без всякакви туби, полиетилени и т.н. Въпреки забележките от знаещите ги поливам директно с една разпръсквачка като душ - чукам на дърво, но нищо не е прегоряло (важното е да се полее, а не да се напръска).
Имаш капково, включвай го поне за една нощ и не очаквай ефект на следващия ден, но след 3-4 ще забележиш разликата.
Не смея да твърдя, че там ти е грешката, но вече споменах, че садя заедно с кофичките (режа само дъното) - растенията не боледуват от пресаждането, не ги напада попово прасе, вкореняват се на дълбоко и не им пука от засушване. Вече трета година ме гледат като извънземно, но нищо не ти пречи да опиташ с 1/4 от разсада и да видиш разликата.
vrangelov - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
...
Глей сига ко стаа, ...
От що ли тъй?
...
Мисля, че много си ги изнежил на разсад и толкова много слънце изведнъж им е дошло в повече.
Още не е късно. Купи си разсад, а тези ги оскуби. Подравни мястото и очертай отгоре-отгоре с мотика редовете. Използвай канап, за да станат прави. През определено разстояние изкопай дупки в които ще са корените. По-добре е да купиш корени в саксийка или кофичка. Когато ги садиш, около корена направи кладенче и обезателно ги полей. Свари им жито на другият ден. Първите дни поливай с маркуч и чак тогава с капковото.
Виждам, че редовете ти са на равно разстояние един от друг. Не е грешно, но ти предлагам да ги сложиш по двойки. Първият ред е винаги сам, следва широко междуредие, втори ред, тясно междуредие, трети ред, широко междуредие, ...накрая - широко междуредие и последен ред.

Поздрави
Благодаря на Преслав и на Рангелов!
Събота и неделя навивам ръкавите, и капковото и ги мятам наново зеленчуците.
Тиквичките, дето бучнах вчера, не са мръднали.
Просто не ги полях, а и нямаше слънце. Довечера ще им сипя водица, ама малко.
https://photos.app.goo.gl/L5RyCzPbDkp3ct1j2
Има от къде да купя и готов разсад.
Това, за житото, предполагам че бульончето ще им трябва, а не като за Бог да прости оскубаните.
lpoik, тъй дубря ли'й? На село тъй си говорим и сичко си разбираме и си е български, макар и диалект. Говоря свободно на родният си и един от пиринска македония /там са едни вариацииии...../, но ще се съобразя със забележката. Със здраве!
lpoik - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Благодаря на Преслав и на Рангелов!
Събота и неделя навивам ръкавите, и капковото и ги мятам наново зеленчуците.
Тиквичките, дето бучнах вчера, не са мръднали.
Просто не ги полях, а и нямаше слънце. Довечера ще им сипя водица, ама малко.
https://photos.app.goo.gl/L5RyCzPbDkp3ct1j2
Има от къде да купя и готов разсад.
Това, за житото, предполагам че бульончето ще им трябва, а не като за Бог да прости оскубаните.
lpoik, тъй дубря ли'й? На село тъй си говорим и сичко си разбираме и си е български, макар и диалект. Говоря свободно на родният си и един от пиринска македония /там са едни вариацииии...../, но ще се съобразя със забележката. Със здраве!
Аз нямам забележка към диалекта,но много хора го четат затова.Аз ти разбирам всичко,макар, че не говоря вашия диалект.Успех в начинанията. :drinkers: :rock: :partyman:
vrangelov - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
...Това, за житото, предполагам че бульончето ще им трябва, а не като за Бог да прости оскубаните...
Житото е за поповото прасе. Виж ТУК. На теб, разбира се ще ти трябва много по-малко. Както са го дали 30-40 мл. на килограм жито, мисля че е добре, но не му се притеснявай много. Един килограм трябва да стигне за около 200 квадратни метра. Сваряваш, изстива, отцеждаш и в ненужен съд разбъркваш. Ако е около килограм можеш да сложиш и около половин супена лъжица слънчогледово олио. Разхвърляй с ръкавици около коренчетата.
Ако някой има друг метод, да каже.
sbh - специалист
preslav написа:

Ако за някой знаещ въпросът за поливането на разсада изглежда тъп, за мен е от голямо значение кой, как определя кога и как да се полива - кой ще ми отговори по-адекватно, ами онзи, който има моя проблем, а не онзи, за когото това е въпрос на рутина и с един поглед опрделя кога да и кога не.
И аз съм имал същите проблеми с разсада като preslav, но с течение на времето си измислих някои хитринки, които за сега работят. При пикирането на разсада използвам торфена смес, защото се предполага, че в нея няма вредители. Използвам пробити кофички от кисело мляко и след засаждането си ги прибирам за последваща употреба. Това със рязането на дъното не го разбирам, защото според мен така растението се лишава от по-голямата част от вече израсналите корени и ще му трябва повече време да се адаптира. При пикирането пълня кофичката с торфената смес но не я утъпквам. След това правя дупката за коренчето и го пускам да потъне до листата и чак тогава внимателно утъпквам сместа по периферията на кофичката. След утъпкването, листата на растението вече са на по-голямо разстояние от нивото на торфената смес. В този момент поливам, но с пулверизатор защото торфената смес поема доста бавно водата. След поливането допълвам кофичките с торфена смес без да поливам пак. Мисля, че по този начин намалявам възможността за развитие на бактерии по повърхността защото тя остава влажна а не мокра. Не ги поливам докато не усетя по тежестта на кофичките че са сухи. Преди да ги преместя във временната оранжерия поливам само с пулверизатор без да мокря листата. Тази година от 252 корена само един умря от сечене.
Не издържах и боднах резервите. По няколко коренчета червен, розов домат и жълто чери.
Черито ми е подарено преди 2 години и прави много силен разсад, сравнено с другите домати.
Имам и коренчета червено чери, но са по късно посяти и им е рано.
Имам и черен домат, розов от купени семена и черно чери. Тези са съвсем пресни, още не са кръстосали, та ще им треперя яко.
Краставичките загинаха. Чакам да покълнат Гергана и някакъв корнишон. Патладжаните не покълнаха. Исках да опитам и с патладжан, но с купени семена......
Утре на бач, събота и неделя продължаваме с Градината.
vlax - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Утре на бач, събота и неделя продължаваме с Градината.
Къде е това и като какъв?
vlax написа:
...
Спасявам, предимно хора. Имам и котки, от кладенци, а не като Хъкълберито.
Водя се пожарникар. Работих в "гражданска", Спасител в пещери и пропасти.
Живея в Аксаково, държавното работя наблизо, другото е където трябва, в рамките на родината.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: