• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Който е имал "Балканче", знае как изглежда кормилото му - имам наследствено такова приспособление за дупки, но "шилото" му е с доста голям диаметър (за дървен кол). Така или иначе идеята е много добра - тръбата, която отива във вилката е шило, там където тя се свързва с дръжките се стъпва за по-голямо усилие, а издължение дръжки се въртят (леви, десни) за да се получи дупката.
Нещо такова де - https://www.google.com/search?q=%D0%BA% ... f800gXS1MM:
kr1100 - майстор
[quote=n_a
С колчета се сдобих. Тръбички, дваипедеседълги. Не много дебели. Обаче не мога да ги забия. Та така
[/quote]
Поливай местата където ще набиваш тръбичките.
Едно време имаше лозарски садила /за лози/ малко като V или U горе с 2 хоризонтални дръжки по около 15см , а долу в средата заострено ф около25 мм ,дълго около 250 мм.
Разрови се при някой стар, стар лозар.
preslav - майстор
Дойде ред да се похваля и аз със свършеното до момента.
Днес извадихме чесъна - пълен провал в сравнение с миналата година. Главичките са два пъти по-малки, болшинството са едноглави, ще има за ядене само, а миналата година остана и за сеитба.
Не знам къде сбъркахме, мога само да предполагам - пропуснахме да сложим амониева с първото окопаване, изобщо не сме поливали, а се знаеше, че зимата беше без сняг и пролетта без дъжд, може и използването на собствени семена да ни е изиграло шега.
Имам обаче въпрос, на голяма част от чесъна, на един пръст над земята започнаха да се образуват мини скилидки - някой сблъсквал ли се е с такова нещо, на какво се дължи? Питахме в агро-аптеката, ама момичето само вдига рамене, а е агроном.
За сега откъм тиквички я докарахме, плюскаме, раздаваме и пак остават - а и водната лилия е добре, цъфти с по 3 цвята, ама на вкус не съм я пробвал.
Сетих се, че и малините тази година май са двойни на миналогодишните, а там почти нищо не сме правили - щура работа, хората вече са на плажа, маат пържена риба с бира, а ние сме се завряли в храстите.
Да не забравя, че видяхме доста изсъхнали цветове по доматите, наложи се да мина с доматина.
Аз пък вчера си помислих, че ако превъртя малко бензин през копачката и ши упрая тревата дето беше до коленете. Да, ама както и да е. Неска грабнах мотиката, а накрая плевих на колене. Даже намерих краставичка в тревата.
Доволен съм. Също като едно време.
Утре ши плевя доматите и камбите.
Пресли, доматин няма да ползвам, че нямам толкова буркани. Колкото изплющим двама на прясно, толкоз ще е.
И да са похваля, макар че не е по темата- имам си пиленца от квачка, която е собствено производство, нищо че е от инкубатора, като мене.
Снимки.....като реши да ги покаже. Ако някой иска да са снима с нея- 5лв.
Делян - специалист
Деляне, в основата на левия клон връзвано ли е било нещо за дръвчето?
Не, не е била връзвана, това просто е сянка. Явно му е дошло времето - дръвчето е около 40-годишно, и те са като хората...

А сега пък друг проблем по крушата - Вилямова масловка:
Прикачен файл:
12-prigor-03_06_18.jpg

Мисля, че е огнен пригор, но не съм сигурен. Досега не съм имал такъв проблем. Появи се и по някои ябълки.

Мръсна работа е земеделието - правиш всичко както трябва, а накрая става както си ще...


И при мен чесъна е пълен провал - само едноглави скилидки. Трябва да се търси по-качествен посевен материал, ама откъде?!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юни 16, 2018 10:11 pmДелян написа:
... чесъна е пълен провал - само едноглави скилидки. Трябва да се търси по-качествен посевен материал, ама откъде?!
Тц, засят е късно чесъна, било му е топло, може би, и прави една глава. Засей тази глава да видиш какво чудо ще роди :-)
preslav - майстор
съб юни 16, 2018 9:28 pmТрифон П.Трифонов написа:
Пресли, доматин няма да ползвам, че нямам толкова буркани. Колкото изплющим двама на прясно, толкоз ще е.
Той доматинът не е за да изкараш повече от това, което си заложил, а за да предпазиш съществуващите цветове от окапване. Май се изразих неразбираемо - казано с пример, ако потенциалът на растението е (съвсем примерно) 2 кг. плод, да ги изкараш тези 2 кг. Миналата година питах за този проблем в аптеката и ми обясниха, че капенето на цвета е от липсата на пчели, а също така прекомерно влажния ни климат допринася за неопрашване на цвета, а от там и липса на завърз - не виждам нищо притеснително в ползването на доматин или аналогичен препарат.
Делян - специалист
съб юни 16, 2018 11:36 pmn_a написа:
съб юни 16, 2018 10:11 pmДелян написа:
... чесъна е пълен провал - само едноглави скилидки. Трябва да се търси по-качествен посевен материал, ама откъде?!
Тц, засят е късно чесъна, било му е топло, може би, и прави една глава. Засей тази глава да видиш какво чудо ще роди :-)
Ами, че беше суша и жега през април, беше. След това тук на асфалта и в морето стана потоп, а за чесъна - нищо... Но какво да правиш, важно е джанки и ябълки да има за ракията :partyman:
kuger - майстор
съб юни 16, 2018 11:36 pmn_a написа:
Тц, засят е късно чесъна, било му е топло, може би, и прави една глава. Засей тази глава да видиш какво чудо ще роди :-)
Вярно, аз късно го сях, чак през октомври или ноември миналата година. И го торих, и го поливах, че и срещу мухата и изсичането пръсках. 80% е едноглав! Вярно е, че нямаше сняг, вярно, че го сях върху "твърдо", т.е. неорано преди това място. Няма загнило /плесен/, тръгна си много добре, поне 5 поливки е понесъл, но не стана.
preslav написа:

Той доматинът не е за да изкараш повече от това, което си заложил, а за да предпазиш съществуващите цветове от окапване. .......
Трябва ли да снимам етикета на пакетче доматин за да те опровергая?

Жалко, че влизам в конфликт, но не пишете непроверени и неверни твърдения!
kuger - майстор
чет юни 14, 2018 1:33 pmn_a написа:
С колчета се сдобих. Тръбички, два и педесе дълги. Не много дебели. Обаче не мога да ги забия. Та така
Имам направен чук, "тръбен, обратен, както искате го разбирайте/. Представлява затапена отгоре тръба, която се нанизва на колчето. Отдолу е заварена шайба. На тръбата е нанизана тежест със заварени дръжки. Вдигам и спускам, забива отлично фи 10 арматура.
Снимки няма, заровен е някъде, тази година забивах колчетата с едно желязо, квадратен профил :supz:
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: