Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Киррил - специалист
Обеззаразяване на почва става най-добре с онзи препарат с който обеззаразяват кафе автоматите - Ацетокс - https://himia.bg/активен-кислород-дезинфекция , Той е на основата на перхидрола и оцетната киселина. След един час изветрява и почвата е готова.
Лично съм го ползвал и работи добре. Трябва да видите как се разрежда. Не замърсява почвата.
Продават се и малки разфасовки. https://ajex.bg/магазин/ацетокс-5-кг-туба/
Djack - специалист
ср фев 14, 2024 5:20 pmpreslav написа:
"Проплант" (https://www.sortovisemena.bg/338-proplant-722-sl - писано е как и за какво се ползва) и ползвам почва за цветя. Веднъж се сбърках да взема почва за разсади на Лактофол - ужасно нещо.
Таман такава взех на Лактофол......

Аз знам как да я обеззаразя, ама проблема е, че вече семките са вътре. Иначе и във фурната да я бях пухнал в една голяма тава, щеше да стане сигурно работата.
Утре ще го намеря тоя проплант. Благодаря!
kr1100 - майстор
ср фев 14, 2024 6:35 pmVirtex написа:
ср фев 14, 2024 10:01 amkr1100 написа:
Топсин М70, ако намериш отнякъде .Слагаш във водата с която поливаш.
Син камък , но много рядък р-р, калиев перманганат - светло розов р-р.
Това за какво може да се приложи ? По-скоро запознат ли си за ограничения.

Питам, понеже скоро разсаждах доста капризни цитруси със специална почва и имам чувството, че от тогава нещо взеха да се шашват.

И се чудя какво как да обеззаразя евентуално почвата. Казаха в една агро аптека да пръскам с нещо на медна основа.

Djack като написа неговия случай, се сетих, че може и при мен да е така.
Разсада за домати,краставици и т.н, поливам 1 път с топсин / запас/. Преди съм поливам със син камък. Бледозрозовия калиев пак е обеззаразяване и мухъл.
Иначе като ги засея в земята по маркучите 10-15 капки йод в 10л вода после бледорозов калиев пак . После подхранване с борна киселина / прах 1 чаена на 10л/ , по - късно с калцинит - все по маркуча. По-късно лисно с белд калиев или борна по растенията. С пестициди вътре не пръскам - с Нийм / от Амазон/ и рядко с медни препарати.
С комарници съм по капандури и врати. Навън към и след средата на август се появява нощенката и малко Тута - инсектициди.
Последна промяна от kr1100 на чет фев 15, 2024 11:50 am, променено общо 2 пъти.
kr1100 - майстор
ср фев 14, 2024 5:20 pmpreslav написа:
"Проплант" (https://www.sortovisemena.bg/338-proplant-722-sl - писано е как и за какво се ползва) и ползвам почва за цветя. Веднъж се сбърках да взема почва за разсади на Лактофол - ужасно нещо.
Слепите- бала 240 л торф преди Н.Г. беше 40 лв. След Мауер а в дясно и в дясно до бариерата.
Ако ще ходиш пиши да ти дам тел. че бариерата се отваря дист. от човек по-надалеч от нея.
Има 2 вида торф - по-едър и по-ситен за разсад има и Агроперлит / по спомени 170л - 17 лв./
preslav - майстор
ср фев 14, 2024 7:03 pmDjack написа:
ср фев 14, 2024 5:20 pmpreslav написа:
"Проплант" (https://www.sortovisemena.bg/338-proplant-722-sl - писано е как и за какво се ползва) и ползвам почва за цветя. Веднъж се сбърках да взема почва за разсади на Лактофол - ужасно нещо.
Таман такава взех на Лактофол......

Аз знам как да я обеззаразя, ама проблема е, че вече семките са вътре. Иначе и във фурната да я бях пухнал в една голяма тава, щеше да стане сигурно работата.
Утре ще го намеря тоя проплант. Благодаря!
С Лактофола има някакъв проблем - стои на конци/влакна. Трябва и механично да се помогне на косъмчетата да избият.
От тогава ОБЕЦА и почва за цветя, а когато се пикира взимам от торфа, за който говори Кр1100.
Virtex - майстор
ср фев 14, 2024 9:52 pmkr1100 написа:
Разсада за домати,краставици и т.н, поливам 1 път с топсин / запас/. Преди съм поливам със син камък. Бледозрозовия калиев пак е обеззаразяване и мухъл.
Иначе като ги засея в земята по маркучите 10-15 капки йод в 10л вода после бледорозов калиев пак . После подхранване с борна киселина / прах 1 чаена на 10л/ , по - късно с калцинит - все по маркуча. По-късно лисно с белд калиев или борна по растенията.
Мерси, ще пробвам.
ср фев 14, 2024 9:52 pmkr1100 написа:
с Нийм / от Амазон/ и рядко с медни препарати.
За това бях чел, че трябва да е прясно, иначе няма голям ефект. Произведен минали години също не бил толкова ефективен. Понеже течните препарати по-бързо заминават, особено ако са био като нийм-а.
kr1100 - майстор
чет фев 15, 2024 3:51 pmVirtex написа:
...За това бях чел, че трябва да е прясно, иначе няма голям ефект. Произведен минали години също не бил толкова ефективен. Понеже течните препарати по-бързо заминават, особено ако са био като нийм-а.
Виждал ли си го ??? Това е гъсто нещо и се разстваря само в топла вода над 30 гр, с голямо бърникане/ друсане/.
Да много е течен препарат направо като гъста слуз едва се точи. Не говоря за разредения предлаган от Амитица, а за този от Амазон. И действието му е не да трови , а да запечатва снесениет яйца - да няма развитие.
Офф имам купен от някъде 2014/2015г 1л и си го използвам.
Ето ти 1 линк :
https://www.ebay.co.uk/itm/Naissance-Ne ... yS7VZ5eniQ
Не е това ,което имам , моето е със зелен надпис и цифри , ама е от много години. Утре, ако ходя мога да го фотна.
hidrazin - майстор
Какво означава запечатване? Ако някой си мисли че е нещо като "лакиране, боядисване, покриване..." много се лъже.
Примерно няма нищо общо като пръскането с Акарзин който се прилага когато няма листа и в доза около 300мл на 10 литра вода.
Маслото от Нийм си е пестицид. Да, естествено създаден но пестицид. На това се дължат и свойствата му.
Основния пестицид съдържащ се в маслото на Нийма е Азадирахтин и неговото съдържание в семената е 0,2-0,8%
По принцип вече изпръскан по растенията и с наличието на влага и слънце се разгражда за около 4 дена.
Това навява мисълта че не е вечен като съхранение. По принцип на бутилката трябва да бъде отразен срока на годност.
Това което намерих е "не по-малко от година" до към "2 години" което въобще не отразява реалния срок на съхранение.
Но с всяко отваряне на шишето му виждате сметката заради навлизането на кислород и влага. Еле па и ако го държите на светло...
Другия основен пестицид съдържаш се в маслото от Нийм е Нимин.
За тези дето са се ... да го използват, препоръчвам разфасоване на пестицида.
Примерно сте купили литър и смятате че за година ще ви трябват 200ml.
Ми разделяте го веднага в 5 броя желателно кафяви бутилки като ги ги пълните догоре за да има най-малко въздух.
Или ги увийте с алуминиево фолио и ги дръжте на тъмно и хладно.
Е, последната няма да е догоре. Нея ще използвате първата година.
:partyman:
P.S. А смия Virtex би трябвало да се запасил с ... разни препарати за които го предупредих.
Уж прие нещата на сериозно. Аз още имам и то за доста напред в годините. :)
kr1100 - майстор
чет фев 15, 2024 9:39 pmhidrazin написа:
....Това навява мисълта че не е вечен като съхранение. По принцип на бутилката трябва да бъде отразен срока на годност.
Това което намерих е "не по-малко от година" до към "2 години" което въобще не отразява реалния срок на съхранение.
Но с всяко отваряне на шишето му виждате сметката заради навлизането на кислород и влага. Еле па и ако го държите на светло...
1.Опаковката / шишето/ е тъмно кафява .
2. Сложил съм капачка тип гутатор с покривна капачка от друго шише. Не отварям гуртатора/ презерватива , а само стискам шишето да капе и завивам предпазната капачка.
3. Акарзин слагам и във варовия бъркоч като варосвам дръвцата. Пръскам с него и наесен и напролет. Евтин е .
hidrazin - майстор
чет фев 15, 2024 10:34 pmkr1100 написа:
1.Опаковката / шишето/ е тъмно кафява .
2. Сложил съм капачка тип гутатор с покривна капачка от друго шише. Не отварям гуртатора/ презерватива , а само стискам шишето да капе и завивам предпазната капачка.
Това е добре. Спазвай карантинните срокове - все пак е пестицид.
Все пак по официална информация е токсично и при поглъщане може да причини метаболитна ацидоза, гърчове, бъбречна недостатъчност, енцефалопатия и тежка мозъчна исхемия при кърмачета и малки деца.
Нищо че е "БИО". То и и Стихинина е БИО, и Бруцина е БИО, и кокаина е БИО, и хашиша е БИО, и Мария-Хуанна е био...
Но не се "паткай" толкова - доста е слабичък и неефективен.
Просто си знай че пръскаш със слаб хербицид дето сравнително бързо се разгражда.
А оня Акарзин е 85% парафиново масло с 15% емулгатор ама и колко вода са му сложили, никой не знае... :-D
:partyman:

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: