Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
angelfilev - специалист
[quote=n_

Това на повдигната леха ли ти е, както на шопа? Досега спечена повдигната леха не съм виждала
[/quote]

Повдигнати са, но не колкото на шоп, може би на половина. Само една леха е оградена с дъски, другите скосени към пътечките.
angelfilev - специалист
На друго място се коментираше съхранение на боб. Нека тук покажа един интересен поне за мен сорт. Миналата година го развъдих от 10-15 зърна. Не съм мерил колко са големи зърната, но на фона на вестник може да се прецени.
Прикачен файл:
DSC00023.jpg
Определено има естетическо качество за градината. Расте буйно, силно катерлив, цъфти в многобройни, огнено червени цветове. Привлича много насекоми, не само пчели. По всяко време по няколко непознати за мен, огромни черни бръмбари като вертолети проверяваха цвят след цвят.
Заслужава да се сложат 2-3 гнезда за разнообразие.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед юли 11, 2021 2:06 pmangelfilev написа:
Повдигнати са, но не колкото на шоп, може би на половина. Само една леха е оградена с дъски, другите скосени към пътечките.
Ами заграждането и дъното предотвратяват пресъхването. Направи ги както трябва
шоп - майстор
нед юли 11, 2021 2:47 pmn_a написа:
нед юли 11, 2021 2:06 pmangelfilev написа:
Повдигнати са, но не колкото на шоп, може би на половина. Само една леха е оградена с дъски, другите скосени към пътечките.
Ами заграждането и дъното предотвратяват пресъхването. Направи ги както трябва
+1
аз бих добавил и сериозно мулчиране. То задържа влагата. Трева, сено, слама, талаш, трици, велпапе... абе всичко органично
Аз върху лехите хвърлям и орязаните малини, лозници, листа от тикви, листа от орязаните домати, клонки, листа от дърветата и т.н.

Мулча задържа влагата и дори и с капково ( аз съм с такова) цялата почва е влажна и червеите работят и аерират почвата.

Основния и огромен недостатък на мулча са голите охлюви, но тях ги поя с бира:-)
kr1100 - майстор
Днес ударих 1 Куадрис + Нуреле + Макс Гроу на асмите. Мислех и ябълките и крушите но греда - раз.духа се хубавичко.
Иначе жега , но под орехова сянка сстудена биричка не ми беше зле.
Утре докато си почивам ще пълня срязаните шишенца с бира+ захар + капки есенция круша за подхранване на осите и ще ги закачам да им са удобни по височина. :-D

П.П. Пълен провал с плажа в неделя. Не стига, че голЕма жега , ама и много яки вълни и голЕм глад - няма месо. Добре,че имаше родни домати, краставица, пиперки и чорбаджийски и лук. Така като гледам и тази година се очертава голям глад на плажа.
вт юли 06, 2021 10:39 pmhidrazin написа:
...
За оня орех - дай някоя снимка. На колко годи ни е ориентировъчно?
Нали знаеш че мутантите обикновено не изкарват много...
Ма са готини. И ще трябва да свикваме с тях. :-D
:partyman:
Я го
https://photos.app.goo.gl/74jCHF4UvpP6K24r6
hidrazin - майстор
вт юли 20, 2021 6:36 pmТрифон П.Трифонов написа:
...Я го ...
Че то половин орех бре.
Кората от половината стъбло я няма. Чак се чудя как е изкарал толкова време.
Този на 500 години е от наше село или по-точно беше до 1993г. Марката е издадена през 1965 година.
Като деца се събирахме 5-7 хлапетии хванати за ръце да му обгърнем ствола.

Прикачен файл:
Орех на 500 години.jpg
Орех на 500 години.jpg (48.25 KиБ) Видяна 723 пъти

:partyman:
вт юли 20, 2021 7:28 pmhidrazin написа:

Че то половин орех бре.
Кората от половината стъбло я няма. Чак се чудя как е изкарал толкова време.
Този на 500 години е от наше село или по-точно беше до 1993г. Марката е издадена през 1965 година.
Като деца се събирахме 5-7 хлапетии хванати за ръце да му обгърнем ствола.


Орех на 500 години.jpg


:partyman:
Ще пада май? Дано не е скоро!.........или да изчакам, че току виж го резнали скоронабързо?!!
Че и наклонен е към къщата. Да зема да предупредя новите стопани- някакви дейни младежи, преди година купиха имота и много го постегнаха.

Дали не може да се спаси?
hidrazin - майстор
вт юли 20, 2021 7:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
Дали не може да се спаси?
Нямам си на идея. По принцип по орехите няма някакви съществени и страшни болести.
У наше село има над 2500 декара орехови масиви.
Помня като дете когато ги създаваха. Никога и с нищо не пръскани/третирани.
Тоя големия орех му се беше счупил един клон и от там беше тръгнало да загнива дървесината.
Дойдоха някакви специалисти и изрязаха до здраво клона, с нещо импрегнираха, мазаха, запълваха сърцевината и накрая на отрязаното сложиха бетонна плоча с надпис 500 - годините на ореха.
Ама това беше още по соца.
Това като гледам е било масивна рана - вероятно отчупен клон и при падането е обелил част от кората чак до долу.
Ама е било преди бая години. Няма как да се възстанови кората на липсващия участък.
Евентуално ако тоя участък без кора (който не е малък) се хидроизолира за да не влиза вода и да не гние изотвътре.
Преди това третиране няколко пъти с меден препарат.
Та това би му удължило съществуването още известно време.
:partyman:
вт юли 20, 2021 9:54 pmhidrazin написа:
...
Евентуално ако тоя участък без кора (който не е малък) се хидроизолира за да не влиза вода и да не гние изотвътре.
Преди това третиране няколко пъти с меден препарат.
Та това би му удължило съществуването още известно време.
:partyman:
Точно- гние и се руши на големи парчета.
Благодаря, Хидра! Ще споделя с младежите, макар да не ми е работа, но пък орехът ми стана мил.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: