• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 561
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
пон юли 30, 2018 6:47 pmvlax написа:
preslav как е бамята,береш ли?
При мен е пълен провал,до сега съм откъснал 5-6 бами и 5-6 корена изкоренил.А бе ялова работа. :-D Купил съм едно пликче зимна ряпа да садя и може би ще изкорена бамята да ползвам дупките.
Домати събота първо сериозно бране и съответно 20 буркана компотени стерилизирани. :)
При мен има някаква бамя, ама нищо общо с миналата година. То и доматите не са като миналата година, не е като да няма, ама не е боллук. За ряпа не съм мислил - миналата година никаква я нямаше, но може пък тази да и е таман.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Днес изядох първия си домат. Сях за разсад в средата на април. Садих чак съвсем в края на юни.... Късно им забих коловете... забравих да култуча... валя ги общо 3 пъти... не са копани, не са поливани. стар български сорт, ще гледам да не го изгубя. Вкусен едър домат, от тия, леко накъдрените, с оранжевко покрай дръжката. Някакви тиквички сях, цъфтят, но само 3 плода. За пръв път виждам такава. Едната е нормална на размер, светла на цвят, твърда кора, твърдо месо. Не ми прилича на нещо за ядене. Другата е станала огромна, като тиква ... погрешка я откъснах... третата нещо я е нагризало като малка.
В другия крайк на нивата има други домати - семка от кауфланд, на картинката бяха дребни идеално еднакви и кръгли. Това прави стъбла като невидяло и цъфти овсякъде и връзва. Аз не смогвам да ги връзвам :-) , може би нямат нужда. Те са заложени още по-късно
Имам пипер на две места, на едното виждам, че ни домата ни пипера расте... явно там ще е поляната за търкаляне. Имам краставички цъфнали*. Или пък боб, балига къде какво сях... И се оказа, че на нивата имам смокиня, с плод! И умрялата дюля е отрупана....
Голяма забава е
* боб за зелен е :-) сега разгледах снимки в Гугъл..... значи не съм повдигнала краставиците :-) :-) Пишман градинарка :-)
Ама верно е голяма забава
Хаха, весело е в твойта градина. Какво по хубаво от това да ти е се смешно и се да си нахилен(а)?!
Учудвам се, че толкова ти закъснява зарзаватът де! Климатът по русенско ли е по суров.....?!
Аз също закъснях със старта, но вече си отядох на тиквички (и замразени имам), на домати и краставици. От последните направих и мариновани.
Имам жълто, червено, черно и много дребно червено чери. Изсуших първият пресен килограм.
Суших и манатарки и гъба булка, та на пролет ши са броим.
Със здраве!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет авг 03, 2018 8:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
Хаха, весело е в твойта градина. Какво по хубаво от това да ти е се смешно и се да си нахилен(а)?!
Учудвам се, че толкова ти закъснява зарзаватът де!,...
Тук беше сухо лято. Не валя, не поливах, отделно, че наистина късно садих и сях. Бобът и краставиците отхвръкнаха след дъжда миналата седмица... Мисля, ако да беше поливано... gnt 65 е на съседния баир и отдавна бере и яде :-)
Догодина, живот и здраве
gnt69 - майстор
пет авг 03, 2018 9:46 pmn_a написа:
пет авг 03, 2018 8:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
Догодина, живот и здраве
Утре ще садя втора реколта домати и краставици в оранжерията да има за октомври, ноември и декември ако е рекъл началника горе. Преди двайсетина дни може и месец посадих разсад, вече е 20 сантиметра. :partyman:
kuger - майстор
Да попитам, доматите ми средно са с 10-12 см диаметър. Сорт Фантазия и Розово сърце. Много сочни и месести.
Та въпроса ми е, мога ли да суша от тях и ако да, каква е технологията. Имам сушилня Мюлер 250W на 5 нива.
А, имам двайсетина корена домати Рома, мислех за буркани или сок, те дали стават за сушене?

Колкото до тиквички, отядохме си, не замразявам, после не ми са вкусни.

Краставици ще залагам трета реколта, вече разсада е по 4-6 см. височина.

Пипера боледува, малко завръзи ама вече бера за дневна консумация. За зимнина няма да стане.

Това рибки, чорбаджийски, ми нямат обиране. Мисля от рибките да спретна сладко, а от чорбаджийските ще пусна в апетитката.

Имам и тикви, мускатови, лилипути, те си висят от асмата :-D

Всичко това в дворче, къде и магаре да се отъркаля няма място :? Има и овошки :shock: :shock:

пп: Домат саморасник, израснал на грешно място, мисля и него да вкарам в пътя /на избрано от мен място/.
пет авг 03, 2018 10:23 pmkuger написа:
...
Ромата режеш на четри и в машината за 15-17 часа на 55-60 градуса.
После редиш плътно в буркан и заливаш със зехтин, като преди това си поръсил доматите със сол, подправки на вкус, чесън...
Месестите ще отнемат повече време в машината. По добре на консерви. Не заварявай дълго. Това е по съвет от форумен колега.
За следващата година смятам да си организирам салатата само от пресни сочни домати, а консервите от Рома и черита.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ама браво на вас, бе! Вдъхновяващи сте!
kuger - майстор
пет авг 03, 2018 10:36 pmn_a написа:
Ама браво на вас, бе! Вдъхновяващи сте!
Ехе, разсада за домати си го заложих на 19.02. Гледах го като новородено и пак не стана това, което исках :?
Ще търся лампи, явно от остъклена, топла тераса светлото не стига!
Прикачен файл:
IMG_20180720_111549 (1077 x 807).jpg
Това на кантара е Фантазия, другото е новото българско Розово сърце.
vlax - майстор
Изображение
Изображение
Изображение
Днес надянях презервативите на гроздовете.Поръчах 30 м ,малко не ми стигна мрежата,но здраве да е и за осите ще има.Осите летат и не кацат.Ще видим....
Специални благодарности на kr1100 за инфото за мрежата,от магазина са точни,пращат с куриер. :partyman:
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 561

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: