• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
sbh - специалист
Само бих добавил, че е по-добре да се полива сутрин рано или вечер късно, когато растенията не са напечени от слънцето. Освен това е хубаво поливането да не е директно с вода от кладенеца или водопровода а с по-топла. Аз за целта си имам един "резервоар" около 800 литра, който пълня с вода от кладенеца и поливам от него.
vlax написа:
preslav написа:
...............При мен всичко е мулчирано и не завися от дъждовете,няма как да ги преполея или засуша,вали не вали аз като дойде деня поливам,пък старите хора казват-домата се полива както го научиш,свикнеш.Всеки път когато се случи ,че вали и аз отивам да поливам,комшиите си пият бирата и се кефят,че няма да поливат.Като им кажа че съм дошъл да поливам и ме гледат с ококорени очи.
Аз мулчирам така
https://photos.app.goo.gl/YR1uo7kdmbJRUvpI3
Дъждът си полива, изпарението на влагата е малко, не запарва, плевели избиха незначително.
Също така, няма да ти са налага да гледаш ококорени очи- заради поливане, а щото отиваш да пиеш бира. Пък и кубиците ще се редуцират от 2-3 на 2. Сумарно.....бе я питай Дянков!
Освен това, можеш да си пиеш бирата у дома, а на комшутките да звънкаш за наздраве.
kuger - майстор
скипер /старото/ = мезурол /новото/
vlax - майстор
sbh написа:
Само бих добавил, че е по-добре да се полива сутрин рано или вечер късно, когато растенията не са напечени от слънцето. Освен това е хубаво поливането да не е директно с вода от кладенеца или водопровода а с по-топла. Аз за целта си имам един "резервоар" около 800 литра, който пълня с вода от кладенеца и поливам от него.
По принцип е така,вярно е,но практиката казва и друго.При мен се оказа през годините,че не е проблем.Поливал съм и в най-големите жеги на обяд,но да не забравяме ,че имам мрежа против градушка 22% засенчване.Когато съм свършил водата в щерната/резервоара/ директно поливам със студена вода от кладенеца.
Трифон П.Трифонов написа:
Аз мулчирам така
https://photos.app.goo.gl/YR1uo7kdmbJRUvpI3
Не съм съгласен,че при този вид мулчиране трябва за поливане по-малко вода.При това мулчиране не можеш да контролираш поливането,зависим си от дъжда.Какво правим ако вали два ни непрекъснато,растението плува във вода.
И не знам защо сте се влюбили в тези лентови маркучи/видях на снимката/,не са по-добри от твърдите,когато площа е малка както при нас зеленчуковите градини.
Един приятел ми се оплака,че видял голям зор докато издърпа наядените и нагризани лентови маркучи на ягодите за да ги смени с твърди. Не е трябвало изобщо да слага под найлона на трайни насаждения лентов маркуч.
Трифон П.Трифонов написа:
Също така, няма да ти са налага да гледаш ококорени очи- заради поливане, а щото отиваш да пиеш бира.
Че то поливането ми е само да пусна помпата и да си пия бирата.
Трифон П.Трифонов написа:
Освен това, можеш да си пиеш бирата у дома, а на комшутките да звънкаш за наздраве.
Мога да автоматизирам поливането,но съм го отложил засега ,защото имам много работа още по местото и докато чакам да се полее аз свършам нещо друго полезно.Пък и да незабравяме ,че е необходимо да наблюдаваш растенията по-често.
preslav - майстор
Благодаря за споделения опит!
Мулчирането ми го предложиха още когато купувах капковото - мислихме, мислихме с баш-градинарката и решихме, че ни се гледат цветя, а не найлони. Евентуално решихме да направим компромис с ягодите за да не ги берем в калта, ама още нищо не сме предприели.
За нас градинарството е въпрос на удоволствие, а не начин за препитание - при промишлено производство мулчирането е с огромни предимства, особено ако всичко се изпипа с датчици за влажност, таймери, контролери и т.н. автоматика, за нас мулчирането е като да си застелеш естествения паркет с мокет, но всичко е въпрос на вкус. Ще кача снимки когато градината заприлича на разсадник за цветя и между другото се гледат и домати.
По повод на лентовите маркучи е дискутирано много - твърдите имат своите предимства, но се изискват място и условия за съхранение, които ние нямаме.
Година с година не си прилича, тази ми изглежда по-сушава от предходната, което означава, че мога да запазя миналогодишната схема - всичко се полива за цяла нощ (само тогава има вода) веднъж на 4-5 дена, 10 корена краставици се дополиват междинно с една лейка вода. Миналата година бамята не беше в системата на капковото и се поливаше по усмотрение на бабата помагач (разбирай всеки ден по няколко минути с ръчната пръскачка) - тази година ще е като краставиците.
Пожелавам берекет на всички и подсказвайте когато дойде ред за зеле, ряпа, моркови, че съм си наумил и с тях да експериментирам.
За сега домати, люти чушки, камби, бамя са в градината, за краставици и тиквички не споменавам, че тия дни май ще колим първата тиквичка. Пропуснах за райкиния боб и то май другото ще се раздава.
miroki - майстор
При моите условия, аз съм предимно за лентови маркучи. 400 метра ми са лентите. Събират се в около 4 кофи от сирене навити. 3 години изкараха първите. Тази година взех нов, но ще ползвам и част от стария да видя за 4 та година, как ще е. Нямам запушени капкообразуватели. Имам някой друг напукан или пробит, който е за смяна.
Имам 50 метра твърд за разклоненията с крановете и му намирам място, навит на 1 метър диаметър руло, дебело към 50 см. заради накрайниците. Но си иска мястото. Ако беше и той 400 метра няма шанс.
Така или иначе всичко се прибира всяка есен, всичко е на нови места всяка година и щеше да пада голямо рязане и преправяне на твърдия. Те за това са различни видове, да пасват за различни условия. На един единия му е по-добре, на друг другия.
vlax - майстор
preslav написа:
мислихме, мислихме с баш-градинарката и решихме, че ни се гледат цветя, а не найлони.
При мен баш градинарката идва 2-3 пъти в годината на местото,не я влече,та правя всичко възможно да си облекча труда,като плевене,поливане и др.

preslav написа:
Евентуално решихме да направим компромис с ягодите за да не ги берем в калта, ама още нищо не сме предприели.
За ягодите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО найлон,хората са го измислили преди нас.Като тръгнат прелките и става гора,едно скубане и прочистване след това не ти е работа.

preslav написа:
За нас градинарството е въпрос на удоволствие
За мен също е удоволствие.Както писах по-горе чушки не садя а си купувам от магазина.

preslav написа:
Ще кача снимки когато градината заприлича на разсадник за цветя и между другото се гледат и домати.
Качи снимки да видим.Моето мнение е всичко трябва да бъде отделно,зеленчуци ,цветя,овошки,ягоди и т.н.Много от болестите са общи за цветя,зеленчуци и др. и не е добре да са близко.
preslav написа:
По повод на лентовите маркучи е дискутирано много - твърдите имат своите предимства, но се изискват място и условия за съхранение, които ние нямаме.
А къде съхраняваш дебелите магистрални полиетиленови маркучи от които отвеждаш лентовите?

preslav написа:
и се поливаше по усмотрение на бабата помагач (разбирай всеки ден по няколко минути с ръчната пръскачка)
Така и баба може :-D

preslav написа:
Пожелавам берекет на всички и подсказвайте когато дойде ред за зеле, ряпа, моркови, че съм си наумил и с тях да експериментирам.
Ряпа съм мулчирал две години и стават големи,доволен съм ,но голяма играчка е с тях докато порастнат малко и им загрубеят листата.Трябва да се пръскат постоянно докато са малки ,че гадовете-гасеници и др. ги изяждат само за една нощ.
preslav написа:
май другото ще се раздава.
Когато се роди в повече отколкото ми трябва,раздавам,подарявам :)
vlaxи, никъде не съм писал, че при Моят вид мулчиране, трябва по малко вода, та не е и задължително да си съгласен.
Аз харесвам пимбяно, друг червено, трети......, а ти кот си искаш.
Когато вали, компа казва да не се полива, та аз съм решил, че Природата е на моя страна. Тя, ако реши, ще даде или ще вземе.Не сме нито по мъдри, нито по силни от Нея.
При определени условия, ако вали напоително няколко дни, и под найлона ще ти подгизнат ягодите, а бира ще си купувам ползвайки чадър.
Моят беден, но прагматичен опит сочи, че мекият маркуч /хаха/ е по добър. Ади лентов да е.
Десет лентички по десетина метра ги прибирам за десетина минути в чувала. Полиетилена си седи в градината.
Бе баба ми май не мулчираше сяка година, ма с брата плющяхме истински домати.
Тук съм не да критикувам или отричам опита някому- опитай и ти така!
Малко по назад попитах дали някой е мулчирал като мен, за да знам дали е удачно в дългосрочен план. Тази е втора година, проблем за сега няма, а от миналия, сефте мулч, съм доволен.
preslav - майстор
vlax, те на повечето въпроси са отговорили други хора и няма нужда да се повтаряме, ама кофти е когато жената не я влекат нещата - при мен е обратното, аз съм дембелинът, а жената е моторът. Аз съм малко повече по техниките "аркадаш, аркадаш, аеропландъ маъна йок, кураж вар му сиктир ръчка, абакалам" - днес сме засели 48 кофички с камби и 15 кофички с бамя за времето от 9 до 11 часа, ама сме двама, единият реже на патката главата... пардон, аз режех на кофичките дъната, а жената боде във фитарата и така всичко си иде по местата.
preslav написа:
vlax, те на повечето въпроси са отговорили други хора и няма нужда да се повтаряме, ама кофти е когато жената не я влекат нещата - при мен е обратното, аз съм дембелинът, а жената е моторът. Аз съм малко повече по техниките "аркадаш, аркадаш, аеропландъ маъна йок, кураж вар му сиктир ръчка, абакалам" - днес сме засели 48 кофички с камби и 15 кофички с бамя за времето от 9 до 11 часа, ама сме двама, единият реже на патката главата... пардон, аз режех на кофичките дъната, а жената боде във фитарата и така всичко си иде по местата.
Въййй, мойта за мотика ни ще да чуй, камоли да побара такъф инструмент.
Преди месец са беши размечтала за цветна градинка, похарчи пари за семена и вика:
- Да сейми!
-Ми хубу ма, ши сейми. Ади първу да оплевим!
Е, видях я да плеви, ама вече месец нищо не поникна. Поливах през ден, по малко. Направих каквото знам, но цветя няма. То си трябва не само за окото да го искаш, а да ти дойде и отвътре.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: